مباني نظري صميميت

صمیمیت به عنوان توانایی ارتباط با دیگران با حفظ فردیت تعریف میشود. اینگونه تعاریف مبتنی بر خویشتن حاکی از آن است که فرد به درجه ای از رشد فردی دست یابد تا بتواند با دیگران رابطه صمیمانه برقرار کند.

صمیمیت را میتوان به عنوان توانایی "شناخت خود" در حضور دیگران دانست که خودآگاهی و رشد هویت، برای ظرفیت قابلیت شخص در جهت صمیمیت، بسیار ضروری است. مفهوم پردازی رایج از صمیمیت، سطح نزدیکی به همسر، به اشتراک گذاری ارزشها و ایده ها، فعلیتهای مشترک، روابط جنسی، شناخت از یکدیگر و رفتارهای نظیر نوازش کردن است. فردی که میزان صمیمیت بالا را تجربه میکند قادر است خودرا به شیوه مطلوبتری در روابط عرضه کند و نیازهای خود را به شکل موثری به شریک و همسر خود ابراز کند. رضایت زناشویی میتواند در زوجهایی که میزان صمیمیت بالاتری دارند، بیشتر باشد یا به عبارتی، زوجهایی که صمیمیت بالاتری دارند ممکن است قابلیت بیشتری در مواجهه با مشکلات و تغییرات مربوط به رابطه خود داشتخ باشد و در نتیجه رضایت زناشویی بالاتری را تجربه کنند (پاتریک، سلز، گیوردانو و تولراد،2007).

دن دنیو و جانسن (1994) در تعریفی عملیاتی، صمیمیت را به عنوان رویدادی ارتباطی تعریف می­کند که در آن بی­ پرده­ گویی واقعی با همدلی پاسخ داده میشود. انها خاطر نشان ساختند که این بی ­پرده­ گویی ممکن است حس آسیب­ پذیری شخص را افزایش دهد، اما افراد برای کسب صمیمیت لزوما باید خطر نشان دادن آسیب­ پذیری شان به طرف مقابل را بپذیرند. کسانی که از آسیب­ پذیری میترسند به احتمال زیاد از صمیمیت نیز خواهند ترسید و ممکن است این افراد مشکلات بیشتری را در روابط مهم­ شان تجربه میکنند.

 

فهرست مباني نظري صميميت

تعريف صميميت

نظریه ها و رویکردهای صمیمیت

پیوندجویی و صمیمیت

اضطراب و صميميت

برقرار کردن روابط میان فردی

حفظ کردن شبکه های میان فردی

ارضا کردن نیازهای پیوندجویی و صمیمیت

روابط صمیمانه و شادکامی

ارتباط میان صمیمیت و الگوهای ارتباطی

منابع فارسي و لاتين

 تعداد صفحه: 18

نوع فايل: word-pdf

 

مباني نظري صميميت
مباني نظري صميميتدر صورت عدم دانلود با شماره 09120379513 تماس بگيريد
توضیحات بیشتر
قیمت : 13000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

نماد

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا