محصولات

  • پروتکل درمانی
  • پرسشنامه
  • پکیج آموزشی
  • پیشینه پایان نامه
ارتباط جرات مندانه (ابراز وجود): ارتباط جرات مندانه گونه ای از ارتباط است که در آن هر احساسی بجز اضطراب به راحتی ابراز شده و نتیجه آن حرکت به سمت اهداف و مقاصد شخصی بدون ضایع کردن حق دیگران است.
4/06/1397
0
مقیاس سلطه گری – انطباق جویی (DA) توسط کارول نول هاسکینز درسال 1986 ساخته شده است که از 37 گویه و 2 خرده مقیاس تطابق جویی مربوط به خود و تطابق جویی مربوط به همسر تشکیل شده است مقیاس سلطه گری –
«رورشاخ» هم نماد یک «فرد» هم نمایانگر یک فرایند تاریخی- آفرینندگی و هم نشانگر یک ابزار روان‌شناختی است. رورشاخ یک آزمون فرافکن سنتی متشکل از ۱۰ کارت رنگی و سیاه‌سفید می‌باشد که شامل لکه‌های جوهر
کارکرد اجرایی به عنوان تفکر سطح بالاتر است که شامل خودگردانی و رفتار هدفمند است. کارکرد اجرایی از توانایی شناختی کلی یا هوشی منشعب می‌شود، عملکرد اجرایی مستلزم تعامل در تفکر خلاق، داشتن فکری باز
زنان دو برابر مردان مضطربند

پژوهشگران مي‌گويند زنان دست‎کم دو برابر مردان در معرض ابتلا به اختلال اضطرابي هستند.

بر اساس اين بررسي جهاني علاوه بر زنان، جوانان زير ۳۵ سال و افراد مبتلا به بيماري‌هاي مزمن بيشتر دچار اضطراب مي‌شوند.

دانشگاه کمبريج در بريتانيا که بخشي از اين تحقيقات را انجام داده مي‎گويد اختلالات اضطرابي از آنچه تصور مي‌شد بسيار فراگيرتر است. برآورد شده است که در اروپا از هر صد نفر چهار نفر دچار اضطراب هستند.

اين تحقيق بخشي از يک بررسي جهاني است که نتيجه آن در نشريه ‘مغز و رفتار’ (Brain and Behavior) منتشر شده است. اين تحقيقات نشان داده است که سالانه بيش از ۶۰ ميليون نفر در اتحاديه اروپا به نوعي اختلال اضطرابي مبتلا مي‎شوند.

اين مسئله در آمريکاي شمالي حادتر است و از هر صد نفر ۸ نفر دچار اضطراب هستند. آمار نشان داده است که در آسياي شرقي اين ميزان به پايين‌ترين حد خود مي رسد و از هر صد نفر ۳ نفر به اختلال اضطرابي مبتلا هستند.

پژوهشگران مي‌گويند با آنکه بين سال‌هاي ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰ آمار مبتلايان تقريبا يکسان مانده است، اما مسئله اين است که بر خلاف بيماري افسردگي، در مورد اضطراب بندرت تحقيقات انجام شده است.

اوليويا رمس، از بخش بهداشت عمومي و مراقبت‌هاي پايه دانشگاه کمبريج گفت اختلال اضطرابي زندگي روزمره را بسيار دشوار مي‎کند.

به گفته او به بيماري افسردگي توجه زيادي مي‌شود که البته مسئله مهمي است، “اما اضطراب هم به همان اندازه حائز اهميت است و زندگي را به همان اندازه مختل مي‎کند.”

خانم رمس گفت: “اضطراب ممکن است باعث بيماري‎هاي ديگر از جمله اختلالات رواني ديگر شود، خطر اقدام به خودکشي را بالا ببرد و اصولا اختلالي است که هزينه آن براي جامعه بسيار بالاست.”

“اين نکته بسيار مهم است که نهادهاي بهداشتي و درماني بدانند اين اختلال تا چه حد شايع است و چه اقشاري بيشتر در معرض ابتلا به آن قرار دارند.”

 

اختلال اضطراب چيست؟

احساس نگراني، تشويش، ترس و دلهره‎اي که فرد به مدت طولاني تجربه کند يا مکررا رخ دهد به طوري که کارهاي روزانه و عادي را مختل کند، اختلال اضطرابي محسوب مي‎شود.

اضطراب مزمن با علائم فيزيکي نيز همراه است. فشار خون بالا، حالت تهوع و بي‎خوابي يا کم‎خوابي از بارزترين نشانه‎هاي جسماني آن است.

در اين مرحله اضطراب به بيماري تبديل شده و اين امکان براي پزشکان وجود دارد که نوعي خاص از اختلال اضطرابي (به عنوان مثال وسواس و يا ترس مفرط از اماکن عمومي) را تشخيص دهند.

 

آيا زنان بيشتر از مردان دچار اضطراب مي‎شوند؟

بر اساس تحقيقاتي که انجام شده است زنان در سراسر جهان دو برابر در معرض خطر ابتلا به اختلال اضطرابي قرار دارند.

اما خانم رمس مي‎گويد که اين مسئله ممکن است ناشي از نوسانات هورموني باشد يا ممکن است به دليل نقش سنتي زنان در نگهداري از فرزندان باشد.

اين تحقيقات نشان داده است که اختلال اضطرابي به ويژه در افراد مبتلا به بيماري‎هاي مزمن شايع‎تر است.

به عنوان مثال ۳۲ درصد از افرادي که مبتلا به بيماري ام‌اس هستند و همچنين ۲۳ درصد از بيماران مبتلايان به سرطان دچار اختلال اضطرابي هستند.

بعلاوه در اين تحقيق آمده که زنان باردار درست قبل و بعد از وضع حمل بيشتر در معرض ابتلا به اختلال وسواسي-اجباري (OCD) هستند.

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

خدمات

ارائه پرسشنامه هاي روانشناسي

ارائه پروتكل هاي آموزشي و درماني

ارائه مطالب مفيد روانشناسي

راههای ارتباطی با ما

مکاتبه با ما از طریق صفحه تماس با ما

ارسال ایمیل به ali.nouri.2105@gmail.com

تماس با شماره: 09120379513

Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا