محصولات

  • پروتکل درمانی
  • پرسشنامه
  • پکیج آموزشی
  • پیشینه پایان نامه
پروتكل آموزش مهارت هاي اجتماعي از پژوهشي كه بر روي كودكان مبتلا به نافرمان انجام شد گرفته شده است كه به منظور تاثير آن بر كاهش نشانه ­هاي اختلال بررسي شد. پروتكل آموزش مهارت هاي اجتماعي در 13
29/06/1397
0
پرسشنامه چند محوری میلون ((MCMI یک پرسشنامه خود سنجی استاندارد شده است که دامنه ی گسترده ای از اطلاعات مربوط به شخصیت،سازگاری هیجانی،ونگرش مراجعان به آزمون را میسنجد. این پرسشنامه برای بزرگسالان 18
«رورشاخ» هم نماد یک «فرد» هم نمایانگر یک فرایند تاریخی- آفرینندگی و هم نشانگر یک ابزار روان‌شناختی است. رورشاخ یک آزمون فرافکن سنتی متشکل از ۱۰ کارت رنگی و سیاه‌سفید می‌باشد که شامل لکه‌های جوهر
نوروفیدبک در اصل EEG بیوفیدبک است که امکان فراگیری چگونگی تغییر فعالیت امواج مغزی را به منظور اصلاح کردن و بهبود بخشیدن فرایندهای شناختی مثل هوشیاری، توجه، کانون توجه درونی و انعطاف پذیری فراهم می
اختلال شخصیت مرزی

 اختلال شخصیت مرزی (BPD) شایع‌ترین اختلال شخصیت در محیط‌های روانپزشکی است (بارلو و دوراند، 2002). اکثر مبتلایان به اختلال شخصیت مرزی (50 درصد)، در دورهٔ سنی 18 تا 25 سال، مبتلا به این اختلال تشخیص داده می‌شوند.

همچنین دو سوم کل جمعیت بیماران شخصیت مرزی را زنان تشکیل می‌دهند (گاندرسون، 2008).

اصطلاح "مرزی" اولین بار توسط آدولف استرن (1983) بکار گرفته شده است. استرن، برای توصیف بیمارانی از این اصطلاح استفاده کرد که در مرز بین حالات نوروتیک و سایکوتیک قرار داشتند؛ یعنی، بیمارانی که تحت فشار روانی شدید به رفتارها و فرایندهای فکری سایکوتیک دچار می‌شدند و سریعاً به سطوح سالم‌تری از کارکرد روانی باز می‌گشتند.

ویژگی اصلی شخصیت مرزی، یک الگوی فراگیر بی ثباتی در روابط بین فردی، خودانگاره، عواطف و تکانشگری بارز است که از اوایل بزرگسالی آغاز و در زمینه‌های گوناگون ظاهر می‌شود. ملاک‌های تشخیصی DSM-IV-TR در جدول زیر دیده می‌شود که نشانه‌اش وجود حداقل پنج تا از موارد زیر است:

1- انجام تلاش‌هایی مضطربانه، توام با سراسیمگی برای اجتناب از ترک شدن واقعی یا تصوری

2- بی ثبات و شدید بودن روابط بین فردی، به صورت الگویی که مشخصه‌اش تناوب میان دو قطب افراطی است: آرمان نمایی و بی ارزش نمایی.

3- آشفتگی هویت؛ بی ثبات بودن واضح و دائم خودانگاره یا احساس فرد در مورد خودش.

4- تکانشی بودن لااقل در دو تا از حوزه‌هایی که بالقوه به فرد صدمه می‌زنند (مثلاً خرج کردن پول، روابط جنسی، سو مصرف مواد، بی ملاحظه رانندگی کردن، شکمبارگی)

5- رفتار، گشتار، یا تهدید به خودکشی به صورت مکرر، یا خودزنی‌های مکرر.

6- بی ثباتی در حالت عاطفی به صورت واکنش پذیری آشکار خلق (مثل ملال، تحریک پذیری، یا اضطراب شدید و حمله‌ای (اپیزودیک) که چند ساعتی طول بکشد و خیلی به ندرت هم بیش از چند روز دوام داشته باشد).

7- احساس پوچی مزمن.

8- نامتناسب بودن و شدید بودن خشم یا دشواری در تسلط بر خشم

9- بروز افکار بدگمانانه (پارانوئید) یا علایم شدید تجزیه‌ای به صورت گذرا و در مواقع فشار روانی (استرس).

 

همایندی مرضی در اختلال شخصیت مرزی:

اکثر مطالعات نشان داده‌اند که اختلالات خلقی در بین بیماران مرزی شیوع بالایی دارد. اختلالات سومصرف مواد (در دامنه‌ای بین 14 تا 56 درصد) اختلالات اضطرابی و اختلالات خوردن نیز با درجاتی کمتر با اختلال شخصیت مرزی همایندی مرضی دارند. نیز اختلال سانحه پس آسيبي(PTSD) یکی از اختلالاتی است که همایندی مرضی نسبتاً بالایی با اختلال شخصیت مرزی نشان می‌دهد.

سبب شناسی اختلال شخصیت مرزی:

بسیاری از پژوهشگران معتقدند که اختلال شخصیت مرزی از تعامل عوامل ژنتیکی، بیولوژیکی، اجتماعی، روان شناختی، محیط خانوادگی آشفته، پاتولوژی والدین و سبک‌های فرزندپروری بی کفایت آنها ریشه می‌گیرد.

فقدان‌ها و جدایی‌های اولیه، روابط خانوادگی آشفته، تضادهای ارتباطی شدید میان والدین، و سواستفاده های جسمی و جنسی کودکی، از جمله عوامل محیطی دخیل در سایکوپاتولوژی مرزی هستند. از طرف دیگر، تاریخچهٔ خانوادگی ابتلا به اختلالات روانی، به خصوص اختلالات خلقی و اختلالات مرتبط با کنترل تکانه (مثل سومصرف مواد) آسیب پذیری های خاص در خلق و خوی بیماران مرزی و آسیب‌های نورولوژیکی /بیوشیمیایی، از جمله عوامل سرشتی دخیل در سایکوپاتولوژی مرزی است (زانارینی و فرانکنبورگ، 1997).

به عقیدهٔ کرنبرگ، بیماران مرزی در مرحلهٔ جدایی-تفرد ماهلر، به ویژه در زیر مرحلهٔ نزدیکی مجدد (بین 16 تا 30 ماهگی) تثبیت شده‌اند. در حقیقت، بیمار مرزی نمی‌تواند میان خود و دیگران تمایز قائل شود مگر آنکه قبلاً، تصویر یک "چهرهٔ ارضا کننده" را که حضوری پایدار و با ثبات دارد، درونی سازی کرده باشد. هراس کودک از آن است که مبادا مادر او را برای همیشه ترک کند و دیگر بازگشتی در کار نباشد. بیمار مرزی، دایما چیزی شبیه این نوع "اضطراب جدایی" کوبنده را مجدداً در بزرگسالی تجربه می‌کند؛ از همین رو، اغلب وابسته و چسبنده به نظر می‌رسد و نمی‌تواند به مدت طولانی تنهایی را تاب بیاورد.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

نماد

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا