مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس

خلق حال و هوای نافذ و پایداری است که به صورت درونی تجربه میشود و بر رفتار و درک فرد از جهان تاثیر میگذارد. خلق ممکن است طبیعی، بالا، یا افسرده باشد.

در بیمارانی که خلق افسرده دارند، از دست دادن انرژی و علاقه، احساس گناه، دشوار شدن تمرکز، از دست دادن اشتها، و افکار مرگ و خودکشی وجود دارد. دیگر نشانه ها و علایم اختلالات خلقی عبارت است از تغییراتی در سطح فعالیت، توانایهای شناختی، تکلم و کارکرد های نباتی (از قبیل خواب، فعالیت جنسی، و سایر نظم های زیستی). این تغییران همیشه موجب مختل شدن کارکردهای بین فردی، اجتماعی و شغلی میشود.

اختلال های اضطرابی از شایع ترین اختلال های روانپزشکی بوده که بر اساس آمار های موجود میزان شیوع آن 28/0 است. ابتلای زنان تقریبا دو برابر مردان است ودر ایالات متحده حدود 30 میلیون نفر دچار این اختلالات هستند. اختلالات اضطرابی با عوارض زیادی همراهند و اغلب مزمن شده و نسبت به درمان مقاوم هستند. از ديدگاه شناختي – رفتاري اضطراب از تحريف هاي شناختي ناشي مي شود و افراد مبتلا از مشكلات جزئي در زندگي روزمره به راحتي ناراحت مي شوند. اگر مشكلي در زندگي روزمره آنها رخ دهد آن را بزرگ مي كنند و درباره پيامد آن بيش از حد نگران مي شوند. توجه آنها از خود مشكل به نگراني هاي خودشان جابجا مي شود، در نتيجه نگراني آنها دو چندان مي شود. وقتي اضطراب به هر دليلي آغاز مي شود از كنترل خارج شده و نگراني روي هم انباشته مي شود. آنچه بسيار زيانبار است، عدم اطمينان فرد به توانايي خودش در كنترل كردن احساسات واكنش هاي اضطرابي و عدم اطمينان به توانايي اداره كردن تكاليف زندگي به نحو شايسته است.

 

معرفی پرسشنامه افسردگی، اضطراب، استرس DASS-21

مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس برای سنجش سازه­های روانشناختی افسردگی، اضطراب و استرس ساخته شده است. نسخه اصلی این مقیاس دارای 42 سوال است که افسردگی، اضطراب و تنیدگی را می­سنجد. بعدها، نسخه کوتاه شده این مقیاس به نام  DASS-21 توسط لاویبوند و لاویبوند (1995) ساخته شد. افسردگی به عواطف ضعیفی چون ناامیدی، کمبود انرژی و بی­انگیزگی اشاره دارد، درحالی­که اضطراب به آمیخته­ای از احساسات عدم آرامش، بی­قراری و آشفتگی اشاره دارد سومین عامل این مقیاس در اثر تحلیل عاملی ظهور پیدا می­کند. این عامل با عنوان استرس یا تنیدگی می­باشد. مقیاس حاضر، اغلب توسط روانشناسان یا روانپزشکان استفاده می­شود. این پرسشنامه می­تواند هم از طریق مداد ـ کاغذی و یا مصاحبه ساخت­یافته انجام گردد. از زمان انتشار این پرسشنامه در سال 1995، در پژوهش­های متعددی به کار گرفته شده است. برای مثال، این پرسشنامه در پژوهش­هایی با موضوعات استرس­های اولیه زندگی، تجارب عاطفی دوران بزرگسالی، بیماران مبتلا به کمر درد و تعهدات کاری و ضایعات نخاعی استفاده شده است.

 

امکانات فایل پرسشنامه:

۱- روایی و پایایی

۲- روش نمره گذاری و تفسیر

۳- منابع استفاده شده

۴- مولفه­ های پرسشنامه (خرده مقیاس­ ها)

۵- نوع فایل: زیپ (word - pdf)

پرسشنامه کاملا استاندارد می­باشد و از سوی سایت علمی آموزشی روانشناسی ضمانت می­شود ( کیفیت این فایل تضمین شده است درصورت هرگونه مشکل یا نارضایتی احتمالی مبلغ شما بازگردانده می شود).

 

قیمت: ۳۰۰۰ تومان

 

DASS-21
DASS-21پرسشنامه کاملا استاندارد می¬باشد و از سوی سایت علمی آموزشی روانشناسی ضمانت می¬شود ( کیفیت این فایل تضمین شده است درصورت هرگونه مشکل یا نارضایتی احتمالی مبلغ شما بازگردانده می شود).
توضیحات بیشتر
قیمت : 9000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا