پرسشنامه رضایت زناشویی اینریج

رضایت زناشویی یک ارزیابی کلی از وضع فعلی ارتباط را ارائه می‌دهد. و هنگامی‌که حاصل می‌شود که وضعیت موجود فرد در روابط زناشویی مطابق با آنچه که وی انتظار دارد، باشد.

در حقیقت رضایت زناشویی یکی از عوامل پیشرفت و دستیابی به اهداف زندگی است که در طی آن زن و شوهر از ازدواج باهم احساس شادمانی و رضایت می‌کنند. وینچ و همکاران (۱۹۷۴) هشت معیار موفقیت زناشویی را مشخص کرده‌اند. این معیارها عبارت‌اند از؛ 1- ثبات، 2- انتظارات اجتماعی، 3- رشد شخصیت، 4- مصاحبت، 5- شادی، 6- رضایت، 7- سازگاری، 8- یکپارچگی، می‌باشند.

 

آلیس (۱۹۸۹) رضایت زناشویی را تجربه احساس‌های عینی خشنودی، رضایت و لذت هریک از زوجین زمانی که همه جنبه‌های ازدواجشان را در نظر می‌گیرد، تعریف می‌کند. بدین ترتیب، آلیس نارضایتی زناشویی را فقدان چنین احساس‌هایی در زوجین می‌داند. نارضایتی زناشویی فقدان تدریجی وابستگی عاطفی، کاهش توجه، فاصله عاطفی و افزایش احساس بی‌تفاوتی و بی‌علاقگی است.

 

پرسشنامه رضایت زناشویی اینریج

براي بررسی میزان رضایت زناشویی، از پرسشنامه اینریچ میتوان استفاده نمود. این پرسشنامه به عنوان یک ابزار تحقیق معتبر در تحقیقات و کارهاي بالینی متعددي مورد استفاده قرار گرفته است.

 

فورز و السون (1989) از این پرسشنامه برای بررسی رضایت زناشویی استفاده کرده اند و معتقدند که این مقیاس نسبت به تغییراتی که در خانواده بوجود می آید حساس است. فورز و السون با استفاده از نمونه گیری تصادفی در تحقیق ملی با 5039 زوج نشان دادند که با استفاده از این پرسشنامه می توان با دقت 85-95 درصد بین زوجین خرسند و ناخرسند تمایز قایل شد. هریک از موضوعات این پرسشنامه در ارتباط با یکی از زمینه های مهم است.

 

ارزیابی در این زمینه ها در درون یک رابطه زناشویی می تواند مشکلات بالقوه زوج ها را توصیف کند، یا می تواند زمینه های نیرومندی و تقویت انها را مشخص نماید. این ابزار همچنین می تواند به عنوان یک ابزار تشخیصی برای زوج هایی که در جستجوی مشاوره زناشویی و به دنبال تقویت رابطه زناشویی خود هستند، استفاده شود.

  

این مقیاس شامل 4 خرده مقیاس 35 ماده اي می باشدکه می تواند به عنوان یک ابزار تحقیق از جمله رضایت زناشویی، ارتباطات زناشویی، و حل تعارض زناشویی استفاده گردد.

 

مقیاس زوجی اینریچ یک اندازه گیري کلی از روابط زناشویی شامل تحریف آرمانی، رضایت زناشویی، مسایل شخصیتی، ارتباطات، حل تعارض، مدیریت مالی، فعالیت هاي اوقات فراغت، رابطه جنسی فرزندان و فرزند پروري، خانواده و دوستان، نقش هاي مساوات طلبی مربوط به زن و مرد، جهت گیري- مذهبی، همبستگی زوج ها و تغییرات زناشویی را شامل می شود.

 

مقیاس‌های این پرسشنامه به شرح زیر است:

  1. تحریف آرمانی: این مقیاس گرایش زوجین را در پاسخ به سؤالات بر اساس رفتارهای پسندیده اجتماعی اندازه گیری می‌کند.
  2. رضایت زناشویی: این مقیاس، رضایت و انطباق افراد با 10 جنبه رابطه زناشویی شامل: موضوعات شخصیتی، ارتباط زناشویی، حل تعارض، مدیریت مالی، فعالیت‌های اوقات فراغت، روابط جنسی، ازدواج و فرزندان، اقوام و دوستان، نقشهای مساوات طلبی و جهت گیری مذهبی را اندازه گیری می‌کند.
  3. حل تعارض: این مقیاس، نگرش‌ها، احساسات و اعتقادات همسر را در بوجود آوردن یا حل تعارض ونیز روش‌های زوجین را در پایان دادن به جز و بحث‌ها، ارزیابی می‌کند.
  4. ارتباطات: این مقیاس، نگرش‌ها، احساسات و اعتقادات شخص نسبت به میزان و چگونگی روابط زناشویی را می‌سنجد.

 

 

امکانات این پرسشنامه شامل موارد زیر است:

1- روایی و پایایی

2- روش نمره گذاری

3- تفسیر

4- منبع

 

پرسشنامه کاملا استاندارد می­باشد و از سوی سایت علمی آموزشی روانشناسی ضمانت می­شود ( کیفیت این فایل تضمین شده است درصورت هرگونه مشکل یا نارضایتی احتمالی مبلغ شما بازگردانده می شود).

 نوع فایل: pdf

پرسشنامه رضایت زناشویی اینریج
پرسشنامه رضایت زناشویی اینریجپرسشنامه کاملا استاندارد می¬باشد و از سوی سایت علمی آموزشی روانشناسی ضمانت می¬شود ( کیفیت این فایل تضمین شده است درصورت هرگونه مشکل یا نارضایتی احتمالی مبلغ شما بازگردانده می شود).
توضیحات بیشتر
قیمت : 9000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا