پرسشنامه طرحواره های ناسازگار یانگ

چارچوب فکری یا طرز نگرش افراد به زندگی که بسته به تفاوت‌های شخصیتی و الگوی تربیتی، متفاوت است و در طول زمان‌بر اثر تجربیات متعدد برای فرد به اثبات می‌رسد، « طرحواره » نام دارد.

این چارچوب فکری همان باورهایی است که به تفاوت افراد در برخورد با اطرافیان، نگاه به زندگی، شیوه تربیتی، فعالیت شغلی و... منجر می‌شود.

طرحواره ­ها از ابتدای زندگی شکل‌گرفته و در تمام طول زندگی، فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهند. اما طرحواره­ های اولیه باورهایی هستند که افراد درباره خود، دیگران و محیط دارند، و به‌طورمعمول از ارضا نشدن نیازهای اولیه به‌خصوص نیازهای عاطفی در دوران کودکی سرچشمه می‌گیرند؛ درواقع طرحواره ­های ناسازگار اولیه در طول زندگی ثابت و پابرجا هستند و اساس ساخت‌های شناختی فرد را تشکیل می‌دهند. این طرح‌واره‌ها به شخص کمک می‌کنند تا تجارب خود را راجع به جهان پیرامون سازمان دهند و اطلاعات دریافتی را پردازش کنند. ازآنجاکه طرحواره ­ها همانند چهارچوبی  برای پردازش اطلاعات به کار می‌روند و تعیین‌کننده واکنش‌های عاطفی افراد نسبت به موقعیت‌های زندگی و روابط بین فردی می‌باشند، گفته‌شده که با رضایت از زندگی رابطه دارند. به‌عنوان‌مثال، کسانی که از زندگی خود رضایت دارند، اطلاعات مربوط به زندگی‌شان را به شکلی طبقه‌بندی می‌کنند که منتهی به نتایج لذت بخشی شود. اما کسانی که از زندگی خود ناراضی هستند به جنبه‌های منفی زندگی گرایش بیشتری دارند. پژوهشگران بر این عقیده‌اند که طرحواره­ های ناسازگار اولیه همچون یک صافی  برای اثبات یا تأیید تجارب کودکی عمل می‌کنند و به نشانه‌های بالینی نظیر اضطراب، افسردگی و اختلالات شخصیت، تنهایی به دلیل روابط بین فردی مخرب و سوءمصرف الکل و مواد مخدر، پراشتهایی یا زخم؛ معده منجر می‌شوند.

 

معرفی فرم کوتاه طرحواره های ناسازگار یانگ (SF – YSQ):

فرم کوتاه طرحواره های ناسازگار توسط یانگ در سال ۲۰۰۵ ساخته شده است. این پرسشنامه حاوی ۷۵ سوال می­باشد که طرحواره های آزمودنی را در ۱۵ خرده مقیاس مورد سنجش قرار می دهد. مقیاس درجه بندی سوالات لیکرت بوده و خرده مقیاسهای آن عبارتند از :

محرومیت هیجانی، طرد / رهاشدگی، بی‌اعتمادی / بدرفتاری، انزوای اجتماعی، نقص / شرم، شکست، وابستگی / بی‌کفایتی، آسیب‌پذیری به بیماری، گرفتاری، در دام افتادگی، اطاعت، ازخودگذشتگی، بازداری هیجانی، معیارهای سرسختانه، استحقاق، خویشتن‌داری و خود انضباطی ناکافی می باشد.

 

امکانات این پرسشنامه:

۱- روایی و پایایی

۲- نمره گذاری

۳- تفسیر

۴- منابع

پرسشنامه طرحواره ناسازگار یانگ
پرسشنامه طرحواره ناسازگار یانگپرسشنامه کاملا استاندارد می¬باشد و از سوی سایت علمی آموزشی روانشناسی ضمانت می¬شود ( کیفیت این فایل تضمین شده است درصورت هرگونه مشکل یا نارضایتی احتمالی مبلغ شما بازگردانده می شود).
توضیحات بیشتر
قیمت : 7000 تومان
میزان تخفیف کلی :40 درصد
مبلغ قابل پرداخت : 4200 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

نماد

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا