آزمون قضاوت اخلاقی برای کودکان

آزمون حاضر از قضاوت اخلاقی برای کودکان بر مبنای الگوی یک آزمون هوش کلی است که شامل سؤالات استدلال، قوه تشخیص، بهترین پاسخ‌ها و غیره است با این تفاوت که همه سؤالات معنای اخلاقی دارد.

این آزمون برای کودکان 6 تا 11 ساله ساخته‌شده است. همان‌گونه که قبلاً گفتیم قضاوت اخلاقی توانائی ارزیابی موقعیت‌ها و امور اخلاقی به‌عنوان غلط یا درست بر مبنای آگاهی از معیارهای اخلاقی است (وارما 1967) بنابراین آزمون مرکب از تعدادی سؤال است که کودک باید در مورد آن‌ها تصمیم اخلاقی بگیرد، زمینه کار اخلاقی را در اظهارنظرها گروه‌بندی کند، رابطه کلمات بامعنای اخلاقی را برقرار کند، یک عمل خاص را ارزیابی نماید. در برابر مشکلات اخلاقی استدلال منطقی کند و متعارف مناسب ارزش‌های اخلاقی را انتخاب نماید سؤالات این آزمون بخصوص برای 14 ارزش اساسی متداول در فرهنگ هندی طراحی‌شده‌اند. این 14 ارزش به‌قرار زیرند:"Ashima" «وظیفه»، «احترام»، «نقص عهد»، «طهارت»، «بخشش»، «حرص»، «خشم»، «فضیلت»، «دروغ»، «انتقام»، «سرقت»، «راست‌گوئی»، «گناه»، این آزمون به شش گروه تقسیم‌شده و توصیف چگونگی سؤالات آزمون به شرح زیر است:

 

بخش اول: تشخیص – شامل ده سؤال که هرکدام سه انتخاب دارد. از آزمودنی خواسته‌شده یکی از موارد را انتخاب نماید که صحیح می‌داند و در پاسخنامه جلو شماره آن سؤال زیر حرف مربوط علامت ضربدر بزند.

 

بخش دوم: جملات ناتمام- دارای ده سؤال است که به شکل جملات ناتمام است. برای هر جمله چهار انتخاب داده‌شده است. آزمودنی یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کند و در پاسخنامه جلو شماره آن سؤال زیر حرف مربوط ضربدرمی زند.

 

بخش سوم: مقایسه- شامل هشت سؤال است که هرکدام یک جفت کلمه دارد که به هم ربط دارند و یک کلمه هم در کنار آن‌هاست. در هر سؤال چهار انتخاب وجود دارد آزمودنی باید یکی از موارد را انتخاب کند که با آن‌یک کلمه رابطه مشابهی دارد و باید در پاسخنامه جلوی شماره سؤال زیر حرف انتخابی بگذارد.

 

بخش چهارم: بهترین پاسخ اخلاقی- شامل هشت سؤال است که به شرح مختصر حادثه‌ای است. به دنبال آن سؤال از همان حادثه می‌آید. زیر سؤال چهار انتخاب وجود دارد. آزمودنی باید در پاسخنامه جلو شماره سؤال زیر حرف انتخابی خود علامت بگذارد.

 

بخش پنجم: استدلال اخلاقی- شامل شش سؤال است که به شکل مسئله بیان گردیده است و از آزمودنی استدلال منطقی می‌خواهد. او باید یکی از چهار مورد را انتخاب کرده در پاسخنامه جلو شماره همان سؤال زیر حرف مورد انتخابی ضربدر بزند.

 

بخش ششم: تعریف- هشت سؤال دارد و هر مورد دارای یک ارزش اخلاقی است. برای هر تعریف چهار انتخاب وجود دارد. آزمودنی باید یکی از تعاریف را انتخاب کند و در پاسخنامه جلو شماره آن سؤال زیر حرف انتخابی علامت ضربدر بزند.

 

  

امکانات فایل آزمون قضاوت اخلاقی:

۱- روایی و پایایی

۲- روش نمره‌گذاری و تفسیر

۳- منابع استفاده‌شده

۴- مؤلفه‌های پرسشنامه (خرده مقیاس ­ها)

۵- بیس مقاله (یک مقاله فارسی)

۶- نوع فایل: زیپ (word - pdf)

 

پرسشنامه کاملاً استاندارد می­باشد و از سوی سایت علمی آموزشی روانشناسی ضمانت می­شود (کیفیت این فایل تضمین‌شده است در صورت هرگونه مشکل یا نارضایتی احتمالی مبلغ شما بازگردانده می‌شود).

 

آزمون قضاوت اخلاقی کودکان
آزمون قضاوت اخلاقی کودکانپرسشنامه کاملا استاندارد می¬باشد و از سوی سایت علمی آموزشی روانشناسی ضمانت می¬شود ( کیفیت این فایل تضمین شده است درصورت هرگونه مشکل یا نارضایتی احتمالی مبلغ شما بازگردانده می شود).
توضیحات بیشتر
قیمت : 8000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

نماد

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا