پرسشنامه راهبردهای  مدیریت تعارض

پرسشنامه راهبردهای یا سبک­های  مدیریت تعارض که پونتام و ویلسون آن را طراحی کرده ­اند؛ و آن را رابینز در کتاب رفتار سازمانی خویش آورده است،

دارای 30 سوال است و 5 شیوه مدیریت تعارض شامل اجتناب، سازش، همکاری، مصالحه و رقابت را در درون 3 راهبرد کنترل (با شیوه رقابتی یکسان است) ، عدم مقابله (ترکیب شیوه­های اجتناب و سازش) و راه حل گرایی (ترکیب شیوه­های همکاری و مصالحه) مورد سنجش قرار می دهد.

 

فایل پرسشنامه راهبردهای  مدیریت تعارض

۱- روایی و پایایی

۲- روش نمره گذاری و تفسیر

۳- منابع استفاده شده

۴- مولفه­ های پرسشنامه (خرده مقیاس ­ها)

۵- بیس مقاله (یک مقاله فارسی)

۶- نوع فایل: زیپ (word - pdf)

پرسشنامه کاملا استاندارد می­باشد و از سوی سایت علمی آموزشی روانشناسی ضمانت می­شود ( کیفیت این فایل تضمین شده است درصورت هرگونه مشکل یا نارضایتی احتمالی مبلغ شما بازگردانده می شود).

 

قیمت: ۳۵۰۰ تومان

 

خرید آنلاین پرسشنامه مدیریت تعارض

 

تعریف مفهومی مدیریت تعارض:

عارض و تضاد یک نزاع ، مشاجره یا تقابل نیروهای موجود بین نیازهای اولیه و نیازهای معنوی ، مذهبی و منظرهای اخلاقی و از طرفی ناسازگاری طرز فکر و تصورات بین دو نفر یا بیشتر را توضیح میدهد و یا فراگردی است که شخص در آن به طور عمدی تلاش می‎کند تا مانع موفقیت فرد دیگر شود‌.  تعارض فرآیندی است که در آن، شخص الف: به طور عمدی می‌کوشد تا به گونه‌ای بازدارنده سبب ناکامی شخص ب: در رسیدن به علایق و اهدافش گردد و تعارض‌ فرایندی‌است‌ که‌ در آن‌ فردی‌ در می‌یابد که‌ شخص‌ دیگری‌به‌ طور منفی‌ روی‌ آن‌ چیزی‌ که‌ او تعقیب‌ می‌کندتأثیر گذاشته‌ است‌. در واقع تعارض، تعاملات ارتباطی افرادی است که به همدیگر وابسته‌اند و احساس می‌کنند علایقشان متضاد یا ناسازگار است.

بطور کلی‌ پنج‌ روش‌ پاسخگویی‌ به‌تعارض‌ وجود دارد که‌ از آنها به‌ عنوان‌ راهبردهای ‌مدیریت‌ تعارض‌ یاد می‌شود و معمولا هر فرد دریکی‌ از این‌ سبکها غالب‌ است‌. پنج سبک و راهبرد برای مدیریت تضاد وجود دارد که عبارتند از: رقابت، همکاری مبتنی بر اعتماد، مصالحه، اجتناب و سازش.

اولین راهبرد ، رقابت ( موقعیت برد – باخت ) می باشد. اگر دو فرد و یا دو گروه مصمم باشند که به خواسته‎های خود دست یابند و روحیه همکاری هم با یکدیگر نداشته باشند، باهم رقابت می‎کنند. این دو گروه باید به طور نظام‎مند و بدون مزاحمت برای همدیگر تلاش کنند. استراتژی طرفین در رقابت برد و باخت است و یکی برنده می‎شود و دیگری بازنده خواهد بود.

دوّمین راهبرد ، همکاری مبتنی بر اعتماد  ( موقعیت برد – برد ) است. این حالتی است که افراد هم روحیه همکاری خوبی از خود نشان می‎دهند و هم این که مصممند به خواسته‎های خود برسند، یعنی استراتژی طرفین «برد برد» است. در اینجا هم ما و هم رقیب، می‎خواهیم به خواسته خود برسیم. درچنین وضعی، از راهبرد «همکاری مبتنی بر اعتماد» استفاده می‎کنیم.

راهبرد سوم، اجتناب ( موقعیت باخت – باخت ) است. اجتناب زمانی به کار گرفته می‎شود که شما درخواسته‎های خود چندان مصمم نیستید و رسیدن به خواسته‎ها برایتان اهمیتی ندارد، در عین حال قصد همکاری هم ندارید.این راهبرد در موارد زیر کاربرد دارد:


۱- هنگامی که موضوع جزئی است؛ مثلاً هر گاه در موضوعی جزئی با شخصی اختلاف نظر دارید، از آن صرفنظر می‎کنید و اصلاً آن را مطرح نمی‎کنید.


۲- وقتی که هیچ احتمالی برای تحقق خواسته‎ها وجود ندارد؛ مثلاً در جلسه‎ای حضور دارید که موضوعی را می‎خواهند تصویب کنند و شما مخالف تصویب این موضوع هستید؛ اما می‎دانید مخالفت شما اثری ندارد و در این صورت از راهبرد اجتناب استفاده می‎کنید.


۳- جایی که می‎دانیم مخالفت باعث قطع ارتباطات خواهد شد. بنابراین به خاطر حفظ روابط، از مخالفت صرفنظر می‎کنیم.


۴-  برای آرام سازی افراد از این استراتژی استفاده می‎کنیم؛ مثلاً وقتی می‎بینیم شخصی عصبانی و ناراحت است، با او مخالفت نمی‎کنیم.


۵-  در جایی که جمع آوری اطلاعات، مهمتر از تصمیم گیری است.


۶-  وقتی شما در جلسه‎ای با موضوعی مخالفید و مخالفان دیگری نیز در جلسه‎شرکت دارند که مخالفت خودشان را ابراز خواهند کرد، در این صورت شما از مخالفت خود صرفنظر می‎کنید تا دیگران مخالفت کنند.


چهارمین راهبرد حل اختلاف، استراتژی «سازش» یا «نرمش»  ( موقعیت برد – برد ) است؛ فرض کنیم اختلافی وجود دارد و موضوع برای ما خیلی مهم نیست ولی برای طرف مقابل مهم است؛ ما در اینجا نرمش نشان می‎دهیم تا مسأله به نفع او حل شود. ما در اینجا به او امتیاز می‎دهیم تا او نیز در آنجا که به نفع ماست کوتاه بیاید. به عبارت دیگر، نرمش ما در یک موضوع پیش پا افتاده، اعتباری برای موضوع دیگری که برایمان مهم است کسب می نماید از طرفی برای بدست آوردن اعتبار اجتماعی  و برای کسب اعتبار و نشان دادن مثبت اندیشی و یا در زمانی که در موضوعی بازنده هستیم و یا در برخی مواقع که هماهنگی و ثبات از اهمیت ویژهای برخوردار میباشد از استراتژی نرمش استفاده می‎کنیم.


پنجمین راهبرد ، راهبرد «مصالحه»  ( موقعیت باخت – باخت ) است. مصالحه زمانی صورت می‎گیرد که هر یک از طرفین باید امتیازی به دیگری بدهند و گرنه مشکل حل نخواهد شد. در هنگام مصالحه، روحیه همکاری در سطح متوسط و فرد مصمم است.از کاربردهای این راهبرد میتوان به موارد زیر اشاره نمود :


۱-  وقتی که هدفها مهمند ولی ارزش تلاش یا شکست احتمالی را ندارد.


۲- زمانی که مخالف، قدرت مساوی با ما دارد و به اندازه ما برای رسیدن به خواسته‎اش مصمم است. در اینجا تنها راه این است که با هم کنار بیاییم؛یعنی امتیاز بدهید و در برابر آن امتیاز بگیرید تا موضوع حل شود.


۳-  گاهی اوقات مصالحه راه حلی موقت است؛ مثلاً درجایی که مجموعه‎ای از مسایل پیچیده وجود دارد، برای این که موقتاً به نتیجه برسیم، مصالحه می‎کنیم.


۴- برای اجرای راه‎حلهای سریع، وقتی که در فشار زمان قرار داریم مصالحه می کنیم .


۵- وقتی که استراتژی‎های رقابت و همکاری پاسخگو نباشد، از مصالحه استفاده می‎کنیم.

 

  

پرسشنامه راهبردهای  مدیریت تعارض
پرسشنامه راهبردهای  مدیریت تعارضپرسشنامه راهبردهای یا سبک¬های مدیریت تعارض که پونتام و ویلسون آن را طراحی کرده¬اند؛ و آن را رابینز در کتاب رفتار سازمانی خویش آورده است، دارای 30 سوال است و 5 شیوه مدیریت تعارض شامل اجتناب، سازش، همکاری، مصالحه و رقابت را در درون 3 راهبرد کنترل (با شیوه رقابتی یکسان است) ، عدم مقابله (ترکیب شیوه¬های اجتناب و سازش) و راه حل گرایی (ترکیب شیوه¬های همکاری و مصالحه) مورد سنجش قرار می دهد.
توضیحات بیشتر
قیمت : 7000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا