پرسشنامه مثلث شناختی 

پرسشنامه مثلث شناختی دارای ۳۰ سوال بوده  و هدف آن ارزیابی سه بعد شناختی نگرش در افراد افسرده ( نگرش نسبت به خود ،نگرش نسبت به دنیا ، نگرش نسبت به آینده است ).

 

 امکانات فایل پرسشنامه:

۱- روایی و پایایی

۲- روش نمره گذاری و تفسیر

۳- منابع استفاده شده

۴- مولفه­ های پرسشنامه (خرده مقیاس­ ها)

۵- بیس مقاله (یک مقاله فارسی)

۶- نوع فایل: زیپ (word - pdf)

 

پرسشنامه کاملا استاندارد می­باشد و از سوی سایت علمی آموزشی روانشناسی ضمانت می­شود ( کیفیت این فایل تضمین شده است درصورت هرگونه مشکل یا نارضایتی احتمالی مبلغ شما بازگردانده می شود).

 

 

 نظریه مثلث شناختی بک

نظریه­ ی شناختی بک در مورد افسردگی، فرض را بر این قرار داده است که یک مولفه­ ی مهم افسردگی مجموعه ­ای از شناخت­های منفی یا طرح­واره­  ها است. شناخت­های منفی در افراد افسرده بیانگر دیدگاه منفی نسبت به خود ، دنیا و آینده است. این دیدگاه ناکارآمد در مورد خود، دنیا و آینده به عنوان مثلث شناختی معروف است.

 

بک بیان می­کند که مثلث شناختی منفی از تعامل بین طرح­واره ­های منفی و رویدادهای محیطی منفی به وجود می­آید. او بیان  می­دارد که طرح­واره ­ی شناختی منفی یا مثلث شناختی در زمانی که رویداد تنش ­زا یا فقدان روی می­دهد افراد را برای افسردگی مستعد می­سازد.

 

بک معتقد است نشانگان عمیق (عاطفی، رفتاری، انگیزشی، بدنی) در اختلال افسردگی، پیامد مستقیم مثلث شناختی منفی هستند. بسیاری از مطالعات، نابهنجاری شناختی را در افراد افسرده گزارش داده ­اند. افکار خودآیند منفی، سبک اسنادی خودتحقیرکننده و تفکرات درماندگی همگی با افسردگی فعلی افراد ارتباط دارند.

 

 در تایید نظریات بک، افراد افسرده، نگرش­های ناکارآمدی در مقایسه با افراد غیر افسرده دارند. بر اساس این دیدگاه، افراد افسرده خودشان را  بی ­ارزش، ناتوان و ناخوشایند توصیف می­کنند، در حالی که افکار منفی نسبت به دنیا است که موقعیت را به صورت دست نیافتنی ادراک و از این رو مانع از دستیابی به اهداف­شان می­شود. طرح­واره ­ی منفی نسبت به آینده، افکار بدبینانه درباره­ ی فرصت­ها و چشم ­اندازهای آینده می­باشد و می­تواند شامل ادراک آینده فرد به صورت غم­ افزا، ناامیدکننده، بسیار سخت، بی ­فایده و ناکام­ کننده باشد.

 

خطاهای شناختی در تفکر شامل تفکر انتزاعی، استنتاج دل­ به­خواهی و تفکر دو قطبی، تداوم این طرح­واره را به دنبال دارد و دید منفی فرد را با وجود شواهد عینی بر علیه آن اعتبار می­بخشد.  افراد افسرده بعد از این که در رسیدن به موفقیت دچار شکست می­شوند، تمرکز بیشتری روی خود دارند. هم چنین آن­ها تمرکز خودکار بیشتری روی خود و انتظارات کمتری از خودشان برای موفق شدن در مقایسه با افراد غیر افسرده دارند  و در اسنادهای خود ارزیاب، گرایش­ه ای انتقادکننده ه­ای دارند.

 

ویلنر معتقد است دید منفی درباره­ ی خود، زیربنای افسردگی در تمام حالت­های منفی شناختی است و دو بعد دیگر آن، دنیا و آینده، همانند نگرش نسبت به خود به طور وسیعی مورد مطالعه قرار نگرفته است. با این حال حمایت مستقیم برای دید منفی درباره ­ی دنیا از مطالعاتی ناشی می­شود که افراد افسرده، میزان تقویت را ناچیز می­شمارند و میزان تنبیه را بیش از حد برآورد می­کنند. به علاوه، افراد افسرده مقدار بازخورد مثبت و منفی را در جهت منفی تحریف می­کنند. این تمایلات ادراکی می­تواند از اعتقاد به این که دنیا مکان خصمانه ­ای است نشات گرفته باشد.

پرسشنامه مثلث شناختی
پرسشنامه مثلث شناختیپرسشنامه مثلث شناختی دارای 30 سوال بوده و هدف آن ارزیابی سه بعد شناختی نگرش در افراد افسرده ( نگرش نسبت به خود ،نگرش نسبت به دنیا ، نگرش نسبت به آینده است ).
توضیحات بیشتر
قیمت : 8000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا