پرسشنامه جهت گيري مذهبي

بر اساس نظریه آلپورت و راس، منظور از "جهت گیری مذهبی" گرایش به انجام اعمال و تفکرات مذهبی است که دارای دو بعد جهت گیری درونی و بیرونی می باشد (آلپورت، گوردن و راس، 1967).

در حالی که جهت گیری مذهبی درونی، فراگیر و دارای اصول سازمان یافته و درونی شده است، جهت گیری مذهبی بیرونی امری خارجی و ابزاری است که برای ارضای نیازهای فردی از قبیل مقام و امنیت مورد استفاده قرار می گیرد. پژوهش های فراوانی نشان داده اندکه مذهب دارای یک ارتباط مثبت با سلامت معنوی است و افراد با جهت گیری مذهبی درونی به دین و دینداری، به یک عامل اصلی برای احساس معنا در زندگی رسیده اند. همان طور که آذربایجانی مطرح می کند: وقتی افراد دیندار و مذهبی محسوب می شود که از درون یک احساس تعهد برای انجام اعمال مذهبی می کند و هدف او از انجام اعمال مذهبی، رضایت پروردگار می باشد (آذربایجانی، 1385). از جمله پژوهش مک فارلند و میشل (2009) اشاره کرد که به این نتیجه رسید افرادی که به مراسم مذهبی مقیدند، سلامت معنوی بالاتری دارند. به طور خلاصه، پژوهش ها گزارش کردند افراد با جهت گیری درونی نسبت به افراد با جهت گیری بیرونی، از سلامت معنوی بالاتری برخوردارند.

 

پرسشنامه جهت گيري مذهبي آلپورت:

پرسشنامه جهت گيري مذهبي آلپورت، شامل 21 جمله است که به آزمودني ارائه مي شود و بعد از اطمينان بخشيدن به وي در حفظ امانت داري پاسخ هاي ارائه شده از طرف آزمودني، از او خواسته مي شود با کمال صداقت، احساس و نگرش خود به هر يک از عبارات را با علامت زدن و انتخاب يکي از گزينه ها مشخص نمايد. آلپورت پرسشنامه جهت گیری مذهبی (ROS) را برای اولین بار در سال ۱۹۵۰ طراحی نمود. مقیاس وی شامل ۲۰ سوال بود که ۱۱ گزینه آن به جهت‌گیری مذهبی برونی و ۹ گزینه آن به جهت‌گیری مذهبی درونی اشاره می‌کردند. بعدها فیگن در سال ۱۹۶۳ این مقیاس را بررسی و یک سوال به بعد جهت‌گزینی مذهبی برونی اضافه نمود.

 

امكانات فايل پرسشنامه جهت گيري مذهبي آلپورت:

1- روايي و پايايي

2- روش نمره گذاري

3- منابع

4- بيس پرسشنامه (مقاله فارسي و انگليسي)

5- مباني نظري

نوع فايل: ZIP-WORD-PDF

پرسشنامه جهت گيري مذهبي
پرسشنامه جهت گيري مذهبيدر صورت عدم دانلود با شماره 09372373774 تماس بگيريد.
توضیحات بیشتر
قیمت : 7000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

نماد

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا