پرسشنامه سازگاري اجتماعي

پرسشنامه سازگاری اجتماعی دانش آموزان در سال 1993 توسط سینها و سینگ به منظور تعیین سازگاری اجتماعی، هیجانی و تحصیلی دانش آموزان ساخته شده است.

در ایران قدسی احقر فرم 55 سوالی این مقیاس را در نمونه 3000 نفری از دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی مورد بررسی قرار داده است . پرسشنامه حاضر 55 گویه دارد و نمره گذاری آن به صورت صفر و یک می باشد.

 

مولفه های پرسشنامه سازگاري اجتماعي:

1- سازگاری اجتماعی

2- سازگاری هیجانی

3- سازگاری تحصیلی

 

امكانات پرسشنامه سازگاري اجتماعي:

1- روايي و پايايي

2- روش نمره گذاري و تفسير

3- رفرنس

4- بيس پرسشنامه (دو مقاله فارسي)

 

تعریف مفهومی سازگاري اجتماعي: سازگاری اجتماعی انعکاسی از تعامل فرد با دیگران، رضایت از نقش‌های خود و نحوهی عملکرد در نقش‌هاست که به احتمال زیاد تحت تأثیر، شخصیت، فرهنگ، و انتظارات خانواده قرار دارد (ویزمن، 1975).     انجمن روان‌پزشکان آمریکا (1994 نقل از حجاری، 1384) سازگاری اجتماعی را چنین تعریف می‌کند: هماهنگ ساختن رفتار به‌منظور برآورده ساختن نیازهای محیطی که اغلب مستلزم اصلاح تکانه‌ها (momentums)، هیجان‌ها یا نگرش‌ها است. صدیقی (1380) سازگاری اجتماعی را به‌عنوان جریانی تعریف کرده است که به‌وسیله آن روابط میان افراد، گروه‌ها و عناصر فرهنگی در وضعیتی رضات‌بخش برقرار باشد. به‌عبارت‌دیگر، روابط میان افراد و گروه‌ها به‌گونه‌ای برقرار باشد که رضایت متقابل آن‌ها را فراهم سازد. بدین ترتیب، سازگاری اجتماعی مکانیزم‌هایی است که توسط آن‌ها یک فرد توانایی تعلق به یک گروه را پیدا می‌کند. به همین علت لازمه سازگاری اجتماعی، بروز تغییراتی در فرد بوده، آن نیز مستلزم یکپارچگی مکانیزم‌هایی است که توسط آن‌ها، گروه یک عضو جدید را می‌پذیرد (یانگ و براون، 2013).

تعریف عملیاتی سازگاري اجتماعي: در این پژوهش سازگاری اجتماعی بر اساس نمره فرد در پرسشنامه سازگاری اجتماعی سینها و سینگ (1993)  کسب می‌کند تعریف می‌شود.

 

پرسشنامه سازگاري اجتماعي
پرسشنامه سازگاري اجتماعيدر صورت عدم دانلود با شماره 09372373774 تماس بگيريد
توضیحات بیشتر
قیمت : 6000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

نماد

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا