پرسشنامه ذهن آگاهی فرایبورگ( فرم کوتاه 14 سوالی)

 فرم کوتاه پرسشنامه ذهن آگاهی فرایبورگ (FMI-SF)، به­طور گسترده­ای مورد مطالعه قرار گرفته و در بسیاری از فرهنگ­ها، از نظر خصوصیات روان­سنجی مورد بررسی قرار گرفته ­است.

بوچهلد و همکاران فرم اولیه پرسشنامه ذهن اگاهی فرایبورگ که شامل 30 سوال بود را طراحی کردند. بعدها فرم کوتاه با 14 گویه که برای استفاده در جمعیت عمومی مناسب­تر است توسط والاچ و همکاران طراحی شد. فرم بلند پرسشنامه ذهن­آگاهی فرایبورگ بیشتر برای اجرا در گروه ­هایی مناسب است که با فرهنگ بودایی و اعمال مراقبه­ ای آشنایی دارند، امّا فرم کوتاه آن برای اجرا در گروه­ هایی که آشنایی زیادی با زمینه بودایی ذهن­ آگاهی ندارند، مناسب­تر است و می توان از فرم کوتاه در فرهنگ های مختلف استفاده نمود و می تواند به خوبی همه جنبه های مربوط به حوزه ذهن آگاهی را پوشش دهد در طی یک بررسی در داخل کشور که توسط قاسمی جوبنه، عرب زاده، جلیلی نیکو، محمدعلی پور و محسن زاده انجام شد، فرم کوتاه پرسشنامه ذهن آگاهی فرایبورگ ابتدا به به فارسی ترجمه شد و سپس روایی و پایایی آن مورد بررسی قرار گرفت.

 

امكانات فايل  پرسشنامه ذهن اگاهي فرايبورگ

پايايي و روايي

 روش نمره گذاري و تحليل

رفرنس

مقاله فارسي بيس پرسشنامه

 

مباني نظري:

فنون ذهن آگاهی منجر به بهبود کیفیت زندگی و استفاده از مهارت‌های مقابله‌ای کارآمد، کاهش افسردگی و خشم گردیده است (گرلند، گای لرد و پارک،2009). در این سبک، اصول ذهن آگاهی برای بهبود بهزیستی هیجانی و سلامت روان ادغام می‌سازد. بر اساس برنامه کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی که توسط جان کبات ـ زین تدوین گردید، هدف اصلی برنامه ذهن آگاهی کمک به افراد است تا روابط خود با تفکرات، احساسات، و احساس بدنی خود اصلاح نماید (یونسی و رحیمیان بوگر، 1387). ذهن آگاهی به عنوان فرایند توجه کردن به تجارب لحظه به لحظه و همچنین به عنوان ترکیب خودتنظیمی توجه با نگرش کنجکاوانه، پذیرا بودن، و پذیرش تجارب فرد توصیف شده است. ظرفیت برانگیختن ذهن آگاهی با استفاده از فنون متعدد مراقبه گسترش یافته است که دراصل از تدابیر معنوی بودائی ریشه گرفته است. با این وجود، توصیف‌های کلی ذهن آگاهی از پژوهشگری به پژوهشگر دیگر متفاوت است و هیچ توافقی در مورد تعریف اجزا یا فرایندهای ذهن آگاهی وجود ندارد. رویکردهای ذهن آگاهی فنون آرام سازی یا فنون کنترل خلق شناخته نمی‌شوند، و همین که فرد در ذهن آگاهی آموزش دید، می‌تواند آن را در طی انواع فعالیت‌ها بکار گیرد. ذهن آگاهی باعث می‌شود هر فعالیتی که فرد در آن درگیر است به چشم انداز وسیعی در فهم وجود خودش منجر شود. در حالت ذهن آگاهی تفکرات و احساسات به اندازه موضوعات هشیاری حسی، و همچنین بدون واکنش نشان دادن به آن‌ها به شیوه‌های خودکار و عادتی، مشاهده می‌شوند. بنابراین، ذهن آگاهی افراد را قادر می‌سازد به موقعیت‌ها با تفکر پاسخ دهند و تکانشی عمل نکنند.

آموزش ذهن آگاهی منجر به افزایش آگاهی فراشناختی و کاهش نشخوار فکری و افکار منفی می‌گردد (بئر و همکاران، 2008). افزایش آگاهی فراشناختی فرض می‌شود که منجر به کاهش نشخوار که فرایند تکرار افکار منفی است می‌گردد، در نتیجه فاجعه انگاری، نشخوار فکری و سایر نشانه‌ها از جمله استرس و مهارت‌های مقابله‌ای ناکارآمد و منفعلانه نیز کاهش می‌یابد (گای لرد،2009).

ذهن آگاهی منجر به کاهش فراوانی افکار خودکار منفی و افزایش توانایی برای بیرون راندن آن افکار و نهایتاً بهزیستی روان شناختی شده است .ذهن آگاهی با درجات بالایی از رضایت از زندگی، موافق بودن (تامسون، 2008). عزت نفس، خوشبینی، کیفیت زندگی، عاطفه خوشایند همراه است. شواهد بیان می‌کند که ذهن آگاهی با شاخص‌های سلامت روان چون سطوح بالای عاطفه مثبت، سر زندگی و تنظیم هیجانی سازگارانه و سطوح پائین تر عاطفه منفی و علائم درمان شناختی وجود دارد.

 

پرسشنامه ذهن آگاهی فرایبورگ
پرسشنامه ذهن آگاهی فرایبورگدر صورت عدم دانلود با شماره 09372373774 تماس بگيريد
توضیحات بیشتر
قیمت : 6000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا