پرسشنامه خلاقيت تورنس

پرسشنامه خلاقیت تورنس شامل پرسشنامه‌ای حاوی ۶۰ سؤال است. در این پرسشنامه هر سؤال مشتمل بر سه گزینه یا پاسخ می‌باشد که شما باید تنها یکی از این پاسخ‌ها که بیشتر با ویژگی‌های شما تطبیق دارد را انتخاب نمایید.

 

پس از پاسخ‌دهی به همه سؤالات می‌توانید نتایج آزمون را در دو بخش مشاهده کنید. در بخش اول درصد نمره‌ای را که در چهار خرده آزمون سیالی، انعطاف، ابتکار و بسط کسب کرده‌اید، در نمودار به شما نشان داده می‌شود که می‌توانید آن‌ها را باهم مقایسه کنید. در بخش دوم  نمره خلاقیت شما نشان داده می‌شود که از طریق آن می‌توانید بفهمید خلاقیت شما چقدر است.

تورنس (۱۹۷۹) خلاقیت را شامل ۴ عنصری اصلی زیر می‌دانند:

  1. سيالي: قدرت تولید ایده‌ها و جواب‌های فراوان.
  2. انعطاف: توانایی لازم برای تغییر جهت فکری یا توانای تولید ایده‌های متنوع.
  3. ابتکار: توانایی تولید ایده یا محصول نو و بدیع: یعنی پاسخ‌های فرد قبلاً دیده نشده باشد و جدید و نو باشد.
  4. بسط با جزئیات: توانایی توجه به جزئیات وابسته به یک ایده: یعنی افراد خلاق به جزئیات یک ایده توجه بیشتری نشان می‌دهند.

فايل پرسشنامه خلاقيت تورنس:

1- روايي و پايايي (به همراه يك مقاله به عنوان بيس)

2- روش نمره گذاري و تفسير

3- منابع و رفرنس

 

تعريف خلاقيت:

خلاقیت مفهومی است که تعریف‌های آن در طول زمان تغییراتی کرده است و پژوهشگران مختلف تعاریف متعددی برای آن ارائه نموده‌اند که البته اشتراک معنایی زیادی دارند.

به‌عنوان‌مثال تورنس، خلاقیت را به‌عنوان نوعی مسئله گشایی مدنظر قراردادهاست. به نظر وی تفکرِ خلاقِ مختصر عبارت است از فرایند حس کردن مسائل یا کاستی‌های موجود در اطلاعات، فرضیه‌سازی دربارهٔ حل مسائل و رفع کاستی‌ها، ارزیابی و آزمودن فرضیه­ها، بازنگری و باز آزمایی آن‌ها و سرانجام انتقال نتایج به دیگران.

خلاقیت شامل تولید چیزی است که هم اصیل و هم ارزشمند باشد و نشأت گرفته از فرایندهای خودآگاه و ناخودآگاه انسان هست. از دیدگاه یک دیدگاه علمی محصولات تفکر خلاق گاهی اوقات به تفکر واگرا ارجاع داده می‌شود. همانند دیگر پدیده‌ها در علم یک دیدگاه یا تعریف یگانه از خلاقیت وجود ندارد و به‌طور متنوع به موارد زیر منسوب شده است: فرایند شناختی، محیطی اجتماعی، ویژگی فردی، شانس و همچنین مواردی مانند نبوغ، بیماری‌های روانی و شوخ‌طبعی پیوند داده‌شده است.

تعریف مناسب دیگر فرایند فرضیات شکسته است تفکرات خلاق زمانی تولید می‌شود که شخص پیش‌فرض‌ها را کنار گذاشته و یک دیدگاه جدیدی را جستجو کند که دیگران به آن نپرداخته‌اند. خلاقیت نیاز به حضور هم‌زمان تعدادی از ویژگی‌ها از قبیل هوش، پشتکار، غیرمتعارف بودن و توانایی تفکر به سبکی خاص دارد. خلاقیت، خودکار و بدون زحمت و تلاش است و غالباً همچون تصورات ذهنی خودانگیخته به وجود می‌آید. برای آن مراحلی توسط هلم هولتز و والاس پیشنهادشده است: ۱-آمادگی ۲-دوره نهفتگی ۳-الهام ۴- تحقق.

پرسشنامه خلاقيت تورنس
پرسشنامه خلاقيت تورنسدر صورت عدم دانلود با شماره 09372373774 تماس بگيريد.
توضیحات بیشتر
قیمت : 9000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا