پرسشنامه ذهن آگاهی براون و رایان

پرسشنامه ذهن آگاهی براون و رایان از 15 سوال تشکیل شده است که به منظور سنجش ذهن آگاهی بکار می رود.

 

فايل پرسشنامه ذهن آگاهي براون و رایان شامل:

1- اعتبار و پايايي

2- روش نمره گذاري و تفسير

3- رفرنس ايراني و خارجي

4- مقاله بيس پرسشنامه ذهن آگاهي

تعريف ذهن اگاهي:

ذهن آگاهي به معناي توجه كردن به شیوه اي خاص هدفمند در زمان حال و خالي از قضاوت است (کابات زین،2002).  تعاریف بالیني از ذهن آگاهي در اكثر موارد شبیه به تعریف بودایي آن است؛ زیرا این تعاریف با مفهوم سازي بودا همسو است (بیشاپ،2002). البته با وجود اینکه هرگاه صحبت از ذهن آگاهی به میان می‌آید، ذهن بیشتر افراد ریشه تاریخی آن را به بودایی‌ها نسبت می‌دهد (کاردازیاتو،2005). ولیکن شاید بتوان این را گفت تاریخچه ذهن آگاهی به نظریه امام فخر رازی بازگشت دارد که موضوع تصور بدون تصدیق (یا قضاوت) را مطرح کرد (یونسی و رحیمیان بوگر،1386).

پیام اصلی برنامه ذهن آگاهی این است که همه افراد  (چه بیماران و چه تسهیل گران) غالباً درگیر جریان افکار و احساسات مرتبط با گذشته، حال و آینده هستند. افراد اغلب «زنده بودن در زمان حال» را «با بودن درجایی دیگر» از لحظه‌ها و انتخاب‌هایی که در پیش روی دارند آگاه تر می‌شوند. در برنامه ذهن آگاهی، کنترل توجه یاد گرفته می‌شود و چون آن نوعی مهارت کلی است، برای یادگیری آن‌ها به حضور افکار و احساسات منفی نیازی نیست. این مهارت‌ها می‌توانند در تجارب روزمره مورد تمرین واقع شوند این روش به خوبی با هدف پیشگیری از عود سازگار است، زیرا اساساً به روشی نیاز بود که وقتی بیماران افسرده نیستند، از آن استفاده کنند. به علاوه، روشی مناسب برای حفظ یادگیری جدید است و برای بیماران افسرده بهبود یافته خیلی مناسب است ماه‌ها با حتی سال‌ها بعد رخ دهد، حفظ می‌کند (سگال، ویلیامز و تیزدل،2002).

كبات زین (1982)، در اولین مطالعه‌اش اثر ذهن آگاهی را بر روی بیماران مبتلا به درد مزمن با استفاده از مراقبه نشستن امتحان کرد که غالباً شامل دوره‌های وسیع نشستن بدون حركت می‌باشد. اگرچه یك وضعیت نسبتاً آرامش یافته اي ایجاد می‌شود، اما عدم تحرك طولاني می‌تواند منجر به ایجاد درد در عضلات و مفاصل شود. در دستورالعمل‌هایی كه به مراجعان در مراقبه داده می‌شود، تأكید می‌گردد كه وضعیت خود را براي رهایي از درد تغییر ندهند، بلكه در عوض مستقیماً توجه دقیقي بر حس‌های درد داشته باشند و با نگرش بدون قضاوتي به این حس‌ها توجه كنند؛ همچنین شناخت‌ها (این غیرقابل تحمل است)، هیجانات (اضطراب، خشم) و کنش‌هایی (تغییر وضعیت) كه غالباً با حس‌های درد همراه هستند را مورد توجه دقیق و پذیرش قرار دهند. اعتقاد بر این است كه توانایي مشاهده بدون قضاوت، حس‌های درد و پریشاني همراه با درد را كاهش می‌دهد.

پرسشنامه ذهن آگاهي براون و رایان
پرسشنامه ذهن آگاهي براون و رایان در صورت عدم دانلود با شماره 09372373774 تماس بگيريد.
توضیحات بیشتر
قیمت : 6000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا