مقیاس احساس تنهایی

مقیاس احساس تنهایی UCLA در سال 1980 توسط راسل، پیلاو، و کورتونا در دانشگاه لوس آنجلس کالیفرنیا ساخته شد. نسخه اولیه این آزمون که در سال 1978 توسط راسل، پیلاو، و فرگوسن تهیه شده بود از 20 ماده تشکیل می شد

که از میان سوال ها مقیاس 75 سوال سی زن وین (1969) انتخاب شده بودند. ماده های مقیاس اخیر بر اساس نظر 20 روان شناس در زمینه احساس تنهایی تهیه شده بود که شاهدی از اعتبار محتوایی آزمون است. نحوه بیان یکسان مواد نسخه اول آزمون که احتمال سوگیری در پاسخ دهی و تاثیر جامعه پسندی را پیش می آورد ، سازندگان آن را به تجدید نظر در مقیاس واداشت. نسخه نهایی بر اساس ضرایب همبستگی هر ماده با نمره کلی آزمون که بالاتر از 40 /0 تهیه شد، از 10 ماده با لحن مثبت و 10 ماده با لحن منفی تشکیل می شود. آزمودنی به صورت گزارش فردی ، تطابق هر یک از مواد آزمون را با حالت های خود در مقیاسی 4 گزینه ای، از نوع لیکرت مشخص می کند.

 

اطلاعات کلی مقياس احساس تنهایی

مخاطبان: متخصصان و دانشجويان روانشناسي، علوم تربيتي

روش نمره گذاری: دارد

روش تفسیر: دارد

اعتبار و پایایی ايراني: دارد

اعتبار و پایایی خارجي: دارد

مولفه ها و سوالات مرتبط با هر مولفه: مشخص شده است.

رفرنس: دارد

تعداد سوال: 20 سوال

محتويات بسته دانلودي: يك فايل word و pdf كه در قالب زيپ قابل دانلود است. 

تعداد صفحه: 7 صفحه

 

نحوه خريد: به  صورت آنلاین ميتوانيد مقیاس احساس تنهایی را  تهيه فرماييد:

خريد آنلاين: بر روی دكمه  خريد و دانلود  کلیک کنید. به صفحه ای هدایت می شوید که باید در آنجا ايميل خود را وارد کنید، پس از آن دکمه پرداخت و دانلود فايل را بزنید تا به صفحه ی فاكتور خريد هدايت شويد. سپس دكمه پرداخت را كليك كنيد تا به صفحه پرداخت بانكي بانك پاسارگاد هدايت شويد. پس از پرداخت موفق به صفحه دانلود هدايت ميشويد كه در همان صفحه شماره فاكتور و تراكنش نيز براي شما قابل رويت ميباشد كه آن را يادداشت فرماييد.

ضمنا فاكتور خريد و لينك دانلود نيز به ايميل شما ارسال ميگردد.

 

خرید و دانلود

 

  

 

مولفه های مقیاس احساس تنهایی

1-انزوا

2- اجتماعی بودن

3- نداشتن دوست صمیمی

4-نداشتن احساس تنهایی

 

خرید و دانلود

  

 تعریف احساس تنهایی

احساس تنهایی از جمله مفاهیم روان شناختی است که در تاریخ این علم، نسبتا با تاخیر مورد توجه و بررسی قرار گرفته است. فرهنگ های لغت، آن را به صورت نارضایتی فرد از نداشتن روابط دوستانه با افرادی که نسبت به فرد احساس همدردی و علاقه نشان دهند، تعریف کرده اند و به جای آن خصوصیاتی هم چون غمگینی، نداشتن دوست یا مصاحب، و احساس خلا قائل شده اند. باید توجه داشت که در عین نزدیک بودن مفهوم احساس تنهایی با تنها بودن، رابطه ای ضروری بین این دو برقرار نیست و امکان دارد فردی در عین حال که در جمع های مختلف عضویت دارد، به صورت تجربه ای شخصی ، احساس تنهایی پیدا کند.

فلاسفه ، روان شناسان و روان پزشکان در بحث از احساس تنهایی و انواع آن، گاه این احساس را جنبه ای طبیعی از ماهیت انسان به دلیل آگاهی او از نیستی نهایی و غربت خود در جهان دانسته اند و جنبه هایی از آن را تحت عناوین احساس تنهایی مثبت یا سازنده ، معرفت شناسانه قرار داده اند. اما غالبا جنبه های منفی، آسیب شناختی و غیر سازنده آن در بررسی های عین روان شناختی مطرح می شود. در این حالت، احساس تنهایی به صورت پدیده ای رنج آور، پریشان کننده و یک مشکل اجتماعی رایج در نظر گرفته می شود که به دلیل حساسیت جامعه نسبت به ابراز آن، معمولا افراد درگیر را با ناتوانی و سردرگمی مواجه می سازد و از سوی متخصصان و درمانگران با بی توجهی روبه رو می شود.

فراوانی این احساس در جمعیت آمریکا از حداقل 9 تا حداکثر 28 درصد گزارش شده است. بررسی ها چنین نشان داده که احساس تنهایی تا حدود 30 سالگی روندی افزایشی دارد و اوج آن در نوجوانی و اوایل جوانی است و سپس به تدریج کاهش می یابد، و برخلاف نظر رایج، احساس تنهایی در پیران چندان زیاد نیست (در حدود 12 درصد) . بررسی هایی که تفاوت های جنسیتی در احساس تنهایی را بررسی کرده اند، به نتایج یکسانی نرسیده اند، اما در مجموع چنین دیده شده که مردان نمره احساس تنهایی بیشتری در آزمونها به دست می آورند اما زنها با راحتی بیشتری از داشتن احساس تنهایی صحبت می کنند.

در افرادی که دارای احساس تنهایی هستند، خصوصیات چندی مشاهده شده است، از جمله عزت نفس نازل، خجالتی بودن ، منبع کنترل بیرونی، میزان بیشتری از نوروتیسم و پسیکوتیسم، نقص مهارت های اجتماعی و .. هم چنین احساس تنهایی با افسردگی و اضطراب ، خصوصا اضطراب اجتماعی و شکایات جسمانی ارتباط دارد، اگر جه سازه ای جدا از آنهاست مشاهده میزان زیادی از احساس تنهایی در افراد الکلی ، جوانان بزهکار ، دانش آموزان در معرض اخراج، بیوه ها، دانشجویان شاغل به تحصیل در شهرهای دیگر و ... بر اهمیت بررسی پدیده احساس تنهایی می افزاید.

 

خرید و دانلود

  

ضمانت محصول:

مقیاس احساس تنهایی
مقیاس احساس تنهاییپشتیبانی: 09120379513
توضیحات بیشتر
قیمت : 8000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا