مقیاس تکانشگری بارت

 مقياس تكانشگري بارت  توسط ارنست بارت و همکاران وی در سال 2004  ساخته شده است كه بر پایه نظریه شخصیتی بارت قرار دارد که حاوی 30 سوال میباشد و 3 عامل پرخاشگری (تکانشگری شناختی، تکانشگری حرکتی و بی برنامه گی) را مورد ارزیابی قرار میدهد.

سوالات به صورت چهار گزینه ای از به ندرت تا همیشه درجه بندی شده اند و بیشترین نمره کسب  شده 120 و کمترین نمره نیز 30 خواهد بود.

 

اطلاعات کلی مقیاس تکانشگری بارت

مخاطبان: متخصصان و دانشجويان روانشناسي، علوم تربيتي

روش نمره گذاری: دارد

روش تفسیر: دارد

اعتبار و پایایی ايراني: دارد

مولفه ها و سوالات مرتبط با هر مولفه: مشخص شده است.

رفرنس: دارد

تعداد سوال: 30 سوال

محتويات بسته دانلودي: يك فايل  pdf

تعداد صفحه: 7 صفحه

قیمت: 7000 تومان

 

نحوه خريد: به  صورت آنلاین ميتوانيد مقیاس تکانشگری بارت را  تهيه فرماييد:

خريد آنلاين: بر روی دكمه  خريد و دانلود  کلیک کنید. به صفحه ای هدایت می شوید که باید در آنجا ايميل خود را وارد کنید، پس از آن دکمه پرداخت و دانلود فايل را بزنید تا به صفحه ی فاكتور خريد هدايت شويد. سپس دكمه پرداخت را كليك كنيد تا به صفحه پرداخت بانكي بانك پاسارگاد هدايت شويد. پس از پرداخت موفق به صفحه دانلود هدايت ميشويد كه در همان صفحه شماره فاكتور و تراكنش نيز براي شما قابل رويت ميباشد كه آن را يادداشت فرماييد.

ضمنا فاكتور خريد و لينك دانلود نيز به ايميل شما ارسال ميگردد.

 

خرید و دانلود

 

  

 

مولفه های مقیاس تکانشگری بارت

1-تكانشگري شناختي

2- تكانشگري حركتي

3- بي برنامه گي

 

خرید و دانلود

  

 تعریف تكانشگري

تکانه اصرار و میل شدید به انجام یک عمل در پاسخ به یک محرک ذهنی یا بیرونی است و تکانش گری طیف گسترده ای از رفتارهایی است که روی آن کمتر فکر شده است، به صورت رشد نایافته برای دست یابی به یک پاداش یا لذت بروز می کنند و از خطر بالایی برخوردارند، و پیامدهای ناخواسته قابل توجهی را در پی دارند(ایوندن، 2001)

هر چند نشان دادن نمونه هایی از رفتارهای تکانشی، به نظر ساده می رسد اما تعریف دقیق پدیده تکانشگری دشوار است چرا که اختلاف های بسیاری در تکانشی یا غیرتکانشی خواندن یک رفتار وجود دارد و هم چنین نکته پیچیده رفتارهای تکانشی، تنوع عللی است که می توانند بروز یک رفتار تکانشی را در پی داشته باشند (واکسمن، 2011). برای نمونه فردی که مواد مخدر مصرف می کند ، ممکن است به علت گرایش به رفتارهای خطرپذیری، توجه زیادی به پاداش ها ، بی توجهی به آسیب ها، علاقه به تجربه چیزهای تازه و یا دیگر ویژگی های روان شناختی چنین رفتار تکانشی ای را انجام دهد (زمانی و همکاران، 1393).

رفتارهای تکانشی که در برخی رویکردها ، رفتارهای مخاطره آمیز نیز خوانده می شود به عملکردهایی گفته می شوند که اگر چه تا اندازه ای با آسیب یا زیان احتمالی همراه هستند، امکان دست یابی به گونه ای پاداش را نیز فراهم می کنند(اختیاری و همکاران، 2008). این رفتارها باید دارای سه عامل زیر باشند، الف:برگزیدن یک گزینه از میان چند گزینه با پاداش احتمالی، ب: همراهی یکی از گزینه ها با احتمال پیامد ناگوار، ج:روشن نبودن احتمال پیامد ناگوار در زمان رخداد رفتار (مالر، 2007).

تکانش گری در اعمال روزانه مردم به وضوح قابل مشاهده است . به این گونه رفتارها، مخاطره آمیز نیز گفته می شود. تکانشگری، گونه ای (عمل بدون تامل) یا رفتاری است که عامل آن از پیامدهای ارزیابی مناسبی ندارند(ویتمن و همکاران، 2008) . به عبارت دیگر، تکانش گری نوعی گرایش به انجام واکنش بلافاصله و بدون برنامه ریزی نسبت به محرک های بیرونی و درونی است که به آثار و تبعات فردی و اجتماعی آن توجهی نمی شود (استنفورد و همکاران، 2009).

رفتارهای تکانشی رفتارهای جبری است که فرد بر وجود رفتار آگاهی دارد و هدف از رفتار، نه کسب لذت، بلکه عموما دوری از یک اضطراب می باشد. هم چنین متفاوت از رفتارهایی است که ناشی از نارسایی در داوری و تصمیم گیری می باشند و فرد در حقیقت در مرحله قضاوت اختلال دارد (ولایتی و همکاران، 1393).

 

خرید و دانلود

  

ضمانت محصول:

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا