پرسشنامه معناي زندگي استگر

پرسشنامه معناي زندگي (استگر، 2010) دو بعد معنا در زندگي، يعني حضور معنا و جستجوي معنا را با بهره گيري از 10 ماده برمبناي مقياس هفت درجه اي ليکرت از کاملا نادرست (1) تا کاملا درست (7) مي سنجد. تکميل پرسشنامه حدود 5-3 دقيقه طول مي کشد.

پژوهش ها نشان دهنده اعتبار و ثبات نمره هاي پرسشنامه و روايي همگرا و اقتراقي آن هستند (استگر و شين، 2010، استگر و کاشدان، 2007، استگر، کاشدان، سوليوان و لورنتس، 2008، استگر، کاواباتا، شيماي و اونيک، 2008). براي مثال، براي هر دو مقياس همساني دروني (ضرايب آلفا بين 0.82 تا 0.87) بسيار خوبي گزارش شده است (استگر، فريزر، ايشي، و کالر، 2006) و در فاصله زماني يک ماهه اعتبار بازآزمايي مناسب (0.70 براي زيرمقياس حضور و 0.73 براي زيرمقياس جستجو) به دست آمده است (استگر و ديگران، 2006).

 

اطلاعات کلی پرسشنامه معناي زندگي استگر   

 

مخاطبان: متخصصان و دانشجويان روانشناسي، علوم تربيتي

روش نمره گذاری: دارد

روش تفسیر: دارد

اعتبار و پایایی ايراني: دارد

مولفه ها و سوالات مرتبط با هر مولفه: مشخص شده است.

رفرنس: دارد

تعداد سوال: 10 سوال

محتويات بسته دانلودي: يك فايل  pdf

تعداد صفحه: 3 صفحه

قیمت: رايگان

 

نحوه خريد: به  صورت آنلاین ميتوانيد پرسشنامه معناي زندگي استگر را  تهيه فرماييد:

خريد آنلاين: بر روی دكمه  خريد و دانلود  کلیک کنید. به صفحه ای هدایت می شوید که باید در آنجا ايميل خود را وارد کنید، پس از آن دکمه پرداخت و دانلود فايل را بزنید تا به صفحه ی فاكتور خريد هدايت شويد. سپس دكمه پرداخت را كليك كنيد تا به صفحه پرداخت بانكي بانك پاسارگاد هدايت شويد. پس از پرداخت موفق به صفحه دانلود هدايت ميشويد كه در همان صفحه شماره فاكتور و تراكنش نيز براي شما قابل رويت ميباشد كه آن را يادداشت فرماييد.

ضمنا فاكتور خريد و لينك دانلود نيز به ايميل شما ارسال ميگردد.

 

خرید و دانلود

 

  

 

مولفه های پرسشنامه معناي زندگي استگر   

1- حضور معنا

2- در جستجوي معنا

 

 خرید و دانلود

  

 تعریف معناي زندگي 

دغدغه معنا یا دغدغه دست‌یابی به زندگی معنادار، یکی از اساسی‌ترین دغدغه‌های وجودی آدمی است که از اعماق وجود او برمی‌خیزد، همان گون که هیدگر تصریح می‌کند: «انسان، تنها موجودی است که وجودش برای او مسأله است.» اساسی ترین دغدغه انسان این است که او کیست، از کجا آمده است، به کجا می‌رود، راه رسیدن به مطلوب کدام است؟

سؤال از معنای زندگی آدمی، در واقع یک سؤال نیست، بلکه شماری از پرسش‌های متفاوت است. برخی از اینپرسش‌ها، ارزش‌شناختی و برخی دیگر غایت‌شناختی‌اند.سؤالات ارزش‌شناختی، ناظر به این مسأله‌اند که آیا زندگی انسان، به خیر و صلاح اوست یا نه، آیا زندگی ارزش زیستن دارد یا نه.اگر زندگی، ارزش زیستن دارد، چه چیز یا چه چیزهایی به زندگی این ارزش را داده‌اند؟ آیا خود زندگی، ارزش ذاتی دارد، یا این که ارزش و اهمیت آن، به سبب امر یا امور دیگری است

باید توجه داشت که مسأله «معنای زندگی» با «هدف آفرینش» متفاوت است و هدف زندگی با معنای آن یکی نیست، وقتی بحث از هدف زندگی است، نگرش ما غایت‌شناختی است و غایت‌مندی نظام آفرینش، امری عینی و مستقل از ذهنیت فرد نسبت به زندگی است، در حالی که معناداری زندگی، امری روانی است و وابستگی تمام به نگرش انسان به زندگی دارد و برای آن که زندگی فرد معنادار شود، وی باید معنای زندگی را درک نماید، با این حال این دو مسأله با یکدیگر ارتباط دارند و تفسیر درست هستی و انسان، زندگی را معنادار می‌کند. البته صرف فهمیدن هدف زندگی برای معنادار شدن آن کافی نیست، بلکه باید بخش‌های مختلف زندگی با هم‌دیگر ارتباط و هماهنگی داشته باشند.برای اینکه زندگی معنادار بشود، باید درک کنیم که سطوح مختلفی دارد و در هر سطح نقش خاص خود را بشناسیم.

  رواج نهیلیسم و هیچ‌انگاری در جوامع بشری به ویژه در دنیای غرب، پس از رنسانس و انقلاب علمی و صنعتی شتاب فزاینده‌ای داشته است.جامعه‌شناسان و روان‌شناسان امور متعددی مانند رنج کشیدن‌ها، ناکامی‌ها، شکست‌ها و ناتوانی تفسیر آنها را از جمله عوامل درونی و اجتماعی مهم پوچ‌انگاری می‌دانند.در این میان به نظر می‌رسد که مهم‌ترین عامل این معضل، ضعف یا عدم ایمان دینی باشد؛ انسانی که خدا را فراموش نموده است، به تعبیر قرآن کریم، حقیقت خود را فراموش نموده است، و روشن است که آن که خود را گم کرده باشد، زندگی برایش بی‌معنا خواهد بود.والتر تی.استیس نیز اگر چه با عقاید دینی بیشتر اسقف‌ها مخالف است، اما آشفتگی و سرگردانی انسان در جهان مدرن را ناشی از نبود ایمان و دست برداشتن از خدا و دین می‌داند.[6]و از این روست که به اعتقاد وُلف «پرسش «معنای زندگی چیست؟» که اغلب ملازم است با این پرسش که آیا انسان‌ها بخشی از یک هدف بزرگ‌تر یا هدف الهی‌اند یا نه- پاسخی دینی طلب می‌کند.»

استیس، سعادت بشری را مبتنی بر زندگی بر اساس توهمات می‌داند و روحیه علمی و حقیقت‌طلبی را دشمن توهمات و لذا دشمن سعادت بشر می‌انگارد.او معتقد است که از آنجایی که زندگی کردن با حقیقت، مشکل است، دلیلی وجود ندارد که از خیل عظیم توهماتی که زندگی را برایمان قابل تحمل می‌کنند، دست برداریم.او برای تأمین معناداری زندگی در عین بی‌معنایی آن، توصیه می‌کند که «ما باید بیاموزیم بدون آن توهم بزرگ، یعنی توهم یک جهان خیرخواه، مهربان و هدف‌دار زندگی کنیم.»

واقعیت آن است که همان طور که گذشت انسان منعزل از خداوند در نهایت در بن‌بست بی‌معنایی و پوج‌انگاری گرفتار خواهد آمد‌؛ انسانی که زندگی خود را منحصر به حیات مادی این‌دنیوی و التذاذ هر چه بیشتر از لذات مادی دانست، در نهایت، هیچ توجیهی برای تحمل رنج‌ها و مصیبت‌ها نخواهد داشت، اگر هم داشته باشد، تصور مرگ و نقطه پایان لذات‌هایش، زندگی را در کام وی تلخ خواهد نمود. پایان‌پذیری زندگی دنیوی با واقعه مرگ و مشکلات و رنج‌هایی که در زندگی دنیایی به انسان می‌رسند، از جمله واقعیت‌هایی هستند که عدم درک و تفسیر نادرست آنها، انسان مدرن غرق در لذات مدرنیته را در بن‌بست بی‌معنایی به دام می‌اندازد، اما این دو امر برای انسان مؤمن به خدا و آخرت، معناساز می‌باشند، زیرا انسان متدین از سویی معتقد به جاودانگی خود است و مرگ را نه پایان زندگی، که آغاز زندگی دیگرگونه می‌داند که در آن زندگی بر سر سفره کِشته‌های این دنیایی خود، متنعم خواهد گردید، اما رنج‌ها و ناکامی‌ها نیز هر اندازه هم که زیاد باشند، باز او را به پوچی نمی‌کشانند، چرا که از سویی همه این ناملایمات ظاهری از سوی خدای حکیم مطلق برای وی مقرر می‌شود، نه این که زاییده طبیعت کور باشند، از سوی دیگر او می‌داند که هدف خداوند از آفرینش او وصول به مقام قرب الهی است، از این رو، در این دنیا هر آنچه که در مسیر وصول او به این هدف باشد، نه تنها زشت نیست، که بسیار زیبا و نکوست. بنابراین، انسان مؤمن هیچ گاه در زندگی، احساس پوچی و بی‌معنایی نمی‌کند، بلکه لحظه به لحظه زندگی وی، در ارتباط با مبدأ و معاد آفرینش، پر از معنا و هدف‌مندی و در نتیجه مشحون از رضایت و آرامش خواهد بود، ولی اگر انسان تکیه‌گاه مذهبی و الهی خود را از دست بدهد، به هیچ روی نمی‌تواند معنای درستی برای زندگی بیابد، مگر این که خود را فریب داده، معنایی برای زندگی بتراشد، به قول وُلف:

 «اینان (کسانی که جهان را بی‌احساس می‌دانند)استدلال می‌کنند که گرچه زندگی ما معنا ندارد، اما باید چنان زندگی کنیم که گویی معنادار است.

حاصل آن که زندگی انسانی، تنها در صورتی معنادار خواهد بود که در تعاطی با خالق هستی و ناظر به غایت حیات باشد، و الا یا باید دست از معنا شست، یا این که هم چون استیس، آن را در بی‌معنایی جست!

 

خرید و دانلود

  

ضمانت محصول:

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا