پرسشنامه احساس گناه

پرسشنامه احساس گناه یکی از ابزارهای خودسنجی تهیه شده در زمینه احساس گناه است. این پرسشنامه توسط کوگلر و جونز بین سال های 1988 تا 1992 ساخته شده، تکمیل و اصلاح گردیده است. پرسشنامه احساس گناه دارای 45 گویه و سه خرده مقیاس است.

 احساس گناه به عنوان نوعی واکنش به سرپیچی از هنجارها و ارزش هایی که پیشینیان به ما یاد داده اند تعریف می شود که باعث از بین رفتن اعتماد بنفس فرد می شود(تانجنی، 2005).

 

اطلاعات کلی پرسشنامه احساس گناه

 

مخاطبان: متخصصان و دانشجويان روانشناسي، علوم تربيتي

روش نمره گذاری: دارد

اعتبار و پایایی: دارد

مولفه ها و سوالات مرتبط با هر مولفه: مشخص شده است.

رفرنس: دارد

تعداد سوال: 45 سوال

محتويات بسته دانلودي: يك فايل  zip

تعداد صفحه: 8 صفحه

 

 

  

 تعريف احساس گناه

احساس گناه حسی ناخوشایند از پشیمانی یا ناراحتی از واقعه ای است که در گذشته رخ داده است . این احساس زمانی به وجود می آید که فرد کاری را برخلاف ارزش ها و باورهای خود انجام داده یا باوری بر خلاف باورهای خود اتخاذ کرده ، یا نسبت به دیگران کار نامناسبی انجام داده است . افرادی که احساس گناه فراوانی دارند در نتیجه عذاب زیادی را تجربه می کنند که ممکن است بر باورهای آن ها ، روابطشان ، فعالیت های روزانه و در نهایت بینش آن ها نسبت به زندگی تاثیر گذارد. افرادی که نتوانند با این درد کنار بیایند برای درمان و دریافت کمک به متخصصین این حوزه مراجعه می کنند.

احساس گناه رابطه مستقیمی با رفتارهای اخلاقی دارد که سبب می شود افراد از باورها و هنجارهای اجتماعی خود پیروی کنند  چرا که احساس گناهی که از انجام فعالیتی خطا به وجود  می آید می تواند سبب شود فرد برای جبران آن به سراغ همدردی با دیگران رفته و مسئولیت خطای خود را بپذیرد. احساس گناه می تواند به صورتی ناخوشایند باشد که در طولانی مدت به اضطراب، ناراحتی های شدید، افسردگی یا نفرت از خود منجر شود. برخی از محققین معتقدند احساس گناه تنها مختص انسان می باشد.

پرسشنامه احساس گناه
پرسشنامه احساس گناهدر صورت عدم دانلود با شماره 0937233774 تماس بگيريد
توضیحات بیشتر
قیمت : 7000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا