مقياس نشخوار ذهني-تامل

مقیاس نشخوار ذهنی- تامل در سال ۲۰۰۸ توسط دکتر نیما قربانی و همکاران معرفی شده است . این پرسشنامه ۲۴ گویه دارد و دو زیر مقیاس نشخوار ذهنی و تامل را در بر می گیرد.  نمره گذاری پرسشنامه براساس طیف لیکرت پنج درجه ای امتیازبندی شده است.

 

    

اطلاعات کلی مقياس نشخوار ذهني-تامل

 

مخاطبان: متخصصان و دانشجويان روانشناسي، علوم تربيتي

روش نمره گذاری: دارد

اعتبار و پایایی: دارد

مولفه ها و سوالات مرتبط با هر مولفه: مشخص شده است.

رفرنس: دارد

تعداد سوال: 24 سوال

محتويات بسته دانلودي: يك فايل  zip (فايل پرسشنامه + مقاله بيس)

تعداد صفحه: 5 صفحه

 

 تعريف نشخوار ذهني-تامل

يكي از انواع الگوهاي ناسازگازانه در اختلالات هيجاني، نشخوار ذهني است. نشخوار  ذهني به عنوان افكار تكراري و بازگشتي نسبت به خلق منفي يا رويدادهاي زندگي تعريف شده است. بر طبق نظر مارتين و تيسر مفهوم نشخوار ذهني به سبك فكري اشاره ميكند كه تمايل به تكرار دارد. از ديدگاه آنها نشخوار فكري مجموعه اي از افكار آگاهانه را معرفي مينمايد كه حول يك موضوع مهم ميگردد و حتي در صورت غيبت تقاضاي محيطي فوري و ضروري اين افكار پديدار ميشوند. محيط بيروني با ارائه نشانه هايي ممكن است منجر به حفظ اين افكار شود اما در عين حال حفظ اين افكار و ادامه آنها وابسته به نشانه هاي محيطي نيست. همچنين نشخوار ذهني به عنوان افكاري مقاوم و عود كننده تعريف ميشوند كه پيرامون يك موضوع معمول دور ميزند، به طريق غير ارادي، وارد آگاهي ميشود و توجه را از موضوعات مورد نظر و اهداف فعلي منحرف ميسازد.

نیرومندترین نظريهٔ نشخوار ذهني ، نظريهٔ سبک پاسخ (RST) نولن-هوكسما است. در RST  نشخوار فکری شامل تفکر مکرر دربارۀ علتها، پیامدها و عالیم خلق منفی فرد است. اگرچه این نظریه به صورت گستردهای به کار گرفته شده است و به صورت تجربی از مفهوم سازی نشخوار فکری حمایت کرده است اما بعضی از جنبه های این نظریه همچون مولفهٔ تمرکز زدايي حمايت هاي درهم آميخته اي را دريافت كرده است.

نظريه پيشرفت هدف، نشخوار ذهني را به عنوان نوعي پاسخ نسبت به شكست در پيشرفت به سوي هدف مطرح ساخته است.

مقیاس نشخوار ذهنی- تامل
مقیاس نشخوار ذهنی- تامل درصورت عدم دانلود از طريق ايميل ذيل در تماس باشيد. به ايميل شما حداكثر در 3 ساعت پاسخ داده خواهد شد. این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
توضیحات بیشتر
قیمت : 6000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا