پرسشنامه خود تاب آوري كلاهنن

پرسشنامه خود تاب آوري اولین بار توسط كلاهنن (1996)  به شكل مقیاس خودگزارشی ارزیابی تاب آوري از عبارات پرسشنامه روانشناختی کالیفرنیا CPI اقتباس شده و روي نمونه اي از زوج هاي فارغ التحصیل شده کالیفرنیایی اجرا شد. که نتایچ آن با عبارات CPI همبستگی داشت.

 

اطلاعات کلی پرسشنامه خودتاب آوری كلاهنن

 

مخاطبان: متخصصان و دانشجويان روانشناسي، علوم تربيتي

روش نمره گذاری: دارد

اعتبار و پایایی: دارد

مولفه ها و سوالات مرتبط با هر مولفه: مشخص شده است.

رفرنس: دارد

تعداد سوال: 20 سوال

مباني نظري مختصر: دارد

محتويات بسته دانلودي: يك فايل  zip فايل پرسشنامه

تعداد صفحه: 4 صفحه

قیمت: 7000

  گارانتي بازگشت وجه: دارد

 

 تعريف نظري تاب آوري

سازه تاب‌آوری که به حیطه روانشناسی مثبت نگر مربوط می‌شود به معنای موفق بودن، زندگی کردن در شرایط دشوار و باوجود عوامل خطرزا رشد دادن است (تیت و هیوزینکا،2002). فرایند تاب‌آوری خودبه‌خود ایجاد نمی‌شود مگر اینکه فرد در موقعیت دشوار و ناخوشایندی قرار گیرد تا برای رهایی از آن و صدمه پذیری کمتر، حداکثر تلاش را برای کشف و بهره‌گیری از عوامل محافظت‌کننده و حمایتی (فردی و محیطی) در درون و بیرون خود که همواره به‌صورت بالقوه وجود دارد به کار گیرد (تیت و هیوزینکا، 2002).

نیومن (2003) تاب‌آوری را فرایند یا توانایی انطباق دادن خود با چالش‌ها و تهدیدات و غلبه بر آن‌ها می‌داند. وی بیان می‌دارد که افراد و گروه‌های تاب آور، مجهز به مجموعه‌ای از ویژگی‌های مشترک هستند که آن‌ها را برای غلبه بر دگرگونی‌ها و فراز و نشیب‌های زندگی آماده می‌کند.

افراد تاب آور دارای منبع کنترل درونی، رفتارهای اجتماعی سازش یافته، همدلی با دیگران و خودپنداری مثبت هستند. آن‌ها افرادی خوش‌بین و در سازماندهی مسئولیت‌های روزانه‌شان توانا می‌باشند (فرایبورگ، همدال، مارتینوسن و روزتوینگ،2003). این ویژگی‌ها افراد را قادر می‌سازد تا یک شبکه حمایتی متشکل از اعضای خانواده و دوستان داشته باشند که در مواقع پرتنش موردحمایت آنان قرار بگیرند. همچنین افراد تاب آور نسبت به افراد آسیب‌پذیر، در انطباق یافتن با تغییرات زندگی تواناتر هستند. سیبرت (2005) بیان داشته است که افراد تاب آور توانایی ایجاد و گسترش مجموعه‌ای از مهارت‌های مقابله‌ای رادارند که در موقعیت‌های چالش‌برانگیز از آن‌ها حمایت می‌کنند.

 

پرسشنامه خودتاب آوری كلاهنن
پرسشنامه خودتاب آوری كلاهنندرصورت عدم دانلود از طريق ايميل ذيل در تماس باشيد. به ايميل شما حداكثر در 3 ساعت پاسخ داده خواهد شد. این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
توضیحات بیشتر
قیمت : 6000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا