مقیاس باورهای مثبت نشخوار فکری

مقیاس باورهای مثبت نشخوار فکری (PBRS) ابزاری 9 سوالی است که توسط پاباجورجیو و ولز (2001) با توجه به نظریه فراشناختی از نشخوار فکری، باورهای مثبت بیماران درباره نشخوار فکری را اندازه گیری می کند. پاسخگويي به سوالات به روش ليكرت از هميشه تا اصلا درجه بندي شده است.

لازم به ذكر به آزمودني هاي ميبايست ابتدا نشخوار فكري توضيح داده شود تا درك درستي از سوالات داشته باشند.

همسانی درونی این مقیاس (83/0) و روایی بازآزمایی آن نیز بالا (85/0) گزارش شده است. توضيحات تكميلي روايي سازه، تحليل عاملي، مقياس همساني دروني و ... داخل فايل موجود است.

 

اطلاعات کلی پرسشنامه باورهای مثبت نشخوار فکری

 

مخاطبان: متخصصان و دانشجويان روانشناسي، علوم تربيتي

روش نمره گذاری: دارد

اعتبار و پایایی: دارد

مولفه ها و سوالات مرتبط با هر مولفه: مشخص شده است.

رفرنس: دارد

تعداد سوال: 9 سوال

مباني نظري: دارد

محتويات بسته دانلودي: يك فايل  zip فايل پرسشنامه

تعداد صفحه: 7 صفحه

قیمت: 7000

  گارانتي بازگشت وجه: دارد

 

 مباني نشخوار فکری

یکی از انواع افکار ناخواسته در اختلالات هیجانی نشخوار فکری  (rumination) است . دیدگاه فراشناختی اختلالات هیجانی ، نشخوار فکری را یکی از مولفه های اصلی در شروع و تداوم افسردگی می داند. این افکار منعلانه و تکراری، مانع حل مساله سازگارانه شده و به افزایش افکار مقاوم و عود کننده تعریف می شود که حول یک موضوع معمول دور می زند. این افکار به صورت غیر ارادی، وارد آگاهی می شوند و توجه را از موضوعات و اهداف مورد نظر فرد منحرف می سازند. مطالعات بسیاری از رابطه تنگاتنگ بین افکار نشخواری و انواع مختلف اختلالات هیجانی حکایت می کند.

تولن هوکسما (nolen hoeksema) در نظریه سبک های پاسخ (response style theory) (1991) به تبیین مفهوم نشخوار فکری در افسردگی پرداخته است. در نظریه سبک های پاسخ، تاثیر دو نوع سبک پاسخی ، نشخواری و منحرف کننده حواس (distraction) در خلق افسرده با یکدیگر مقایسه شده اند. سبک پاسخ های نشخواری می تواند به عنوان افکار تکرار شونده و رفتارهایی تعریف شود که توجه فرد افسرده را بر علایم افسردگی، دلایل و پیامدهای آن متمرکز می کند. برای مثال، تمرکز بر احساس، بی انگیختگی ، تمرکز برای یافتن دلیل افسردگی و نگرانی درباره ی پیامدهای علایم. در این نظریه تاکید می شود که پاسخ های نشخواری نقطه مقابل حل مسئله موثر و ساختار یافته است، یعنی مانع بروز رفتارهای موثری می شود که می تواند به درمان افسردگی کمک کنند.

در نظریه سبک های پاسخ چنین استدلال شده است که سبک پاسخی نشخواری، در مقایسه با سبک پاسخی منحرف کننده حواس، با افزایش در خلق افسرده رابطه دارد. اثر پاسخ های نشخواری بر خلق غمگین و اختلال افسردگی، با استفاده از مقیاس پاسخ های نشخواری (rumination response scale) به فراوانی از سوی پژوهشگران مختلف پذیرفته شده است. مارتین و تسر (1999) نشخوار فکری را به عنوان وقوع افکار مزاحم، آگاهانه و نفرت انگیز، تعریف کرده اند. این افکار ناخواسته بوده و در عملکرد طبیعی فرد مداخله می کند. محتویات این افکار مزاحم هر چیز منفی می تواند باشد.

محققان دیگری در سال 2001 بر این باورند که افکار خودآیند منفی، ارزیابی های کوتاه و مختصری از شکست ها در بیماران افسرده اند، در حالی که نشخوار فکری ، زنجیره ای طولانی از افکار تکراری، چرخان و خودمتمرکز و پاسخی به افکار منفی اولیه است. نشخوار فکری، بهبودی افسردگی اساسی را در درمان های رفتاری شناختی به تاخیر می اندازد.

خلق منفی ناشی از نشخوار فکری ملال آور است و این امر در پژوهش های گسترده به اثبات رسیده است. پژوهش ها حاکی از آن است که پاسخ نشخواری فکری به تجربه ملال آور، دوره های خلق افسرده را طولانی تر و شدیدتر می کند. هم چنین نشخوار، تفکر افراد را به طور منفی جهت دار کرده، این افراد نسبت به بقیه از توان حل مساله ضعیف تری برخوردارند.

 

مقیاس باورهای مثبت نشخوار فکری
مقیاس باورهای مثبت نشخوار فکری درصورت عدم دانلود از طريق ايميل ذيل در تماس باشيد. به ايميل شما حداكثر در 3 ساعت پاسخ داده خواهد شد. این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
توضیحات بیشتر
قیمت : 7000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا