پرسشنامه رفتارهاي خودكشي

برای سنجش خودکشی ابزارهای مختلفی طراحی و ساخته شده است. یکی از این ابزارها پرسشنامه رفتارهای خودکشی تجدید نظر شده است. پرسشنامه رفتارهاي خودكشي در سال 2001 توسط عثمان و همکارانش ساخته شده است و از 4 گویه تشکیل شده است.

چهار گویه این سوال افکار و اقدام به خودکشی در طول زندگی، افکار خودکشی در یک سال گذشته، تهدید به خودکشی و احتمال ارتکاب خودکشی در آینده را میسنجند. هر چه فرد نمره بیشتری در این پرسشنامه بگیرد نشان دهنده احتمال خودکشی بیشتر است. سازندگان  پرسشنامه برای این مقیاس نمره برش نیز تعیین کرده اند که قابلیت استفاده بر روی همه افراد را دارد.

خودکشی یکی از معضلات بهداشت روان است. براساس آمار سازمان سلامت جهانی، خودکشی سومین علت مرگ در افراد 15 تا 44 ساله است و هر ساله یک میلیون نفر براثر خودکشی میمیرند. میزان خودکشی در طی 50 سال اخیر سیر صعودی داشته است و پیش بینی میشود که به 53/1 میلیون نفر در سال 2020 برسد. هر چند مقوله خودکشی در کشورهای توسعه یافته مورد توجه بیشتری واقع شده است، ولی در کشورهای در حال توسعه مورد بی توجهی قرار گرفته است.

رفتار خودکشی را میتوان نتیجه تعامل پیچیده عوامل پزشکی - اجتماعی و خانوادگی دانست. بررسیها نشان داده است که علل اقدام به خودکشی متفاوت بوده ومیتوان آن رادر سه حیطه بیماریهای روانی، مسائل اجتماعی و مشكلات جسمی جای داد (سوان و همكاران، 2012). در هر حیطه دلايل مختلفی را میتوان بیان کرد. در حیطه اجتماعی، مسائلی چون مشكلات خانوادگی و اقتصادی، شکست تحصیلی، مشكلات زناشویی بین همسران ومسائل عاطفی نسبت به جنس مخالف در جوانترها جلب توجه میکند. طبق برآورد، هر بار  اقدام به خودکشی، خطر خودکشی موفق را تا 32 درصد افزایش میدهد (باکا گارسیا و همکاران، 2012). صرف نظر از سن، در تمامی  کشورهای دنیا به جز چین، احتمال اقدام به خودکشی مردها چهار برابر زنها است.

 

 

اطلاعات کلی پرسشنامه رفتارهاي خودكشي

 

مخاطبان: متخصصان و دانشجويان روانشناسي، علوم تربيتي

روش نمره گذاری: دارد

اعتبار و پایایی: دارد

مولفه ها و سوالات مرتبط با هر مولفه: مشخص شده است.

رفرنس: دارد

تعداد سوال: 4 سوال

مباني نظري: دارد

محتويات بسته دانلودي: يك فايل  word فايل پرسشنامه

تعداد صفحه: 6 صفحه

قیمت: 6000

  گارانتي بازگشت وجه: دارد

 

 

پرسشنامه رفتارهاي خودكشي
پرسشنامه رفتارهاي خودكشيدرصورت عدم دانلود از طريق ايميل ذيل در تماس باشيد. به ايميل شما حداكثر در 3 ساعت پاسخ داده خواهد شد. این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
توضیحات بیشتر
قیمت : 6000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا