مقیاس باورهای مربوط به افسردگی

مقیاس باورهای مربوط به افسردگی از 27 گویه و 4 خرده مقیاس عدم کنترل بر افسردگی، فاجعه سازی، بی ارزشی و ناتوانی تشکیل شده است که به منظور ارزیابی باورهای مربوط به افسردگی بکار می رود.

 

این مقیاس توسط فرشته موتابی و همکاران در سال 1390 تدوین و روایی و اعتبار آن بررسی شد.

نمره گذاری پرسشنامه بصورت طیف لیکرت 8 نقطه ای می باشد که برای گزینه های «کاملاً موافقم»، «موافقم»، «تقریباً موافقم»، «اندکی موافقم»، «اندکی مخالفم»، «تقریباً مخالفم»، «مخالفم» و «کاملاً مخالفم» به ترتیب امتیازات 0، 1، 2، 3، 4، 5، 6 و 7 در نظر گرفته می شود.

 

اطلاعات کلی مقیاس باورهای مربوط به افسردگی

 

مخاطبان: متخصصان و دانشجويان روانشناسي، علوم تربيتي

روش نمره گذاری: دارد

اعتبار و پایایی: دارد

مولفه ها و سوالات مرتبط با هر مولفه: مشخص شده است.

رفرنس: دارد

تعريف مفهومي: دارد

محتويات بسته دانلودي: يك فايل  word پرسشنامه و یک مقاله فارسی

تعداد صفحه:  7 صفحه

 

  گارانتي بازگشت وجه: دارد

 

تعريف مفهومي باورهای مربوط به افسردگی

 

طبق نظریه تیسدل هنگامی که فرد دچار افسردگی می شود، همراه با علائمی از قبیل خلق افسرده، وجود افکار منفی را نیز تجربه می کند.  در طی دوره افسردگی، این علائم (از جمله خلق منفی) با افکار و شناخت هاي افسرده گونه تداعی پیدا می کنند، به طوريکه وجود هر یک می تواند دیگري را نیز ایجاد کند.  هنگامی که فرد به هر دلیلی خلق منفی را تجربه کند، به علت وجود تداعی مذکور، افکار و شناخت هاي افسردگی زا نیز ایجاد می شوند (سگال، ویلیامز و تیسدل، 2002).

 

بر پایه الگوي شناختی بک، آسیب پذیري نسبت به افسردگی با نگرشها یا فرضیه هاي ناکارآمد ارتباط دارد، به ویژه فرضیه هایی که در آنها ارزشمندي فرد به تأیید دیگران یا موفقیت در کارها وابسته است (بک، اپستین و هاریسون، 1983).

 

بک بر این باور است که ارزیابی بیماران افسرده در مورد خود، دنیا و آینده منفی است. بر پایه این الگو، فرد در طی دوران رشد و در اثر مواجهه با رویدادهاي منفی، فرضها یا باورهاي بنیادي درباره خود و دنیا ایجاد می کند . این فرضها و باورهاي بنیادي در سازمان بندي ادراك، کنترل و ارزیابی رفتار به کار می رود.  برخی از این فرضها ناکارآمد، انعطاف ناپذیر و افراطی و در برابر تغییر مقاوم هستند. این سازه هاي شناختیِِِِِِ ناکارآمد، پنهان و نافعال هستند، اما زمانیکه یک رویداد منفی از جنس این فرضها رخ می دهد، آشکار و فعال می شوند.  فعال شدن فرضها به ایجاد افکار منفی خودآیند و سپس سایر نشانه هاي افسردگی می انجامد.  نشانه هاي افسردگی نیز افکار منفی خودآیند را شدت میب خشند.  

 

به این ترتیب، بر پایه نظریه بک، افرادي که باورهاي ناکارآمد دارند، نسبت به عود افسردگی آسیب پذیر هستند.  از سوي دیگر از آنجا که باورهاي بنیادي ناکارآمد در اثر تجربه هاي دردناك شکل می گیرند و دوره هاي افسردگی نیز تجربه اي دردناك به شمار می آیند، افراد افسرده در اثر تجربه دوره هاي چندباره افسردگی، باورهایی درباره افسردگی و پیامدهاي آن تجربه می کنند.  رویدادهایی که این باورهاي بنیادي را فعال می کنند، از جنس نشانه هاي افسردگی (مانند خلق منفی، بی لذتی، کاهش یا افزایش خواب و اشتها، تمرکز نداشتن و خستگی) است (موتابی و همکاران،1390).

 

مقیاس باورهای مربوط به افسردگی
مقیاس باورهای مربوط به افسردگیدر صورت عدم دانلود لطفا با شماره 09372373774 تماس بگیرید
توضیحات بیشتر
قیمت : 8000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا