پرسشنامه دلزدگی زناشویی

پرسشنامه دلزدگی زناشویی یک ابزار خود سنجی است که براي اندازه گیري درجه دلزدگی زناشویی در بین زوج ها طراحی گردیده است. این مقیاس از یک ابزار خودسنجی دیگري که براي اندازه گیري دلزدگی بکار می رود اقتباس شده است. این مقیاس توسط پاینز (1996) ابداع گردید.

 

پرسشنامه دلزدگی زناشویی 20 ماده دارد که شامل 3 جزء اصلی خستگی جسمی (مثلا احساس خستگی، سستی و داشتن اختلالات خواب) از پا افتادن عاطفی (احساس افسردگی، ناامیدي، در دام افتادن) و از پا افتادن روانی (مثل احساس بی ارزشی، سرخوردگی و خشم به همسر) می باشد تمام این موارد روي یک مقیاس هفت امتیازي پاسخ داده می شوند. 

 

اطلاعات کلی پرسشنامه دلزدگي زناشويي

 

مخاطبان: متخصصان و دانشجويان روانشناسي، علوم تربيتي

روش نمره گذاری: دارد

اعتبار و پایایی: دارد

مولفه ها و سوالات مرتبط با هر مولفه: مشخص شده است.

رفرنس: دارد

تعريف مفهومي: دارد

محتويات بسته دانلودي: يك فايل  word پرسشنامه و یک مقاله فارسی

تعداد صفحه:  6 صفحه

قیمت: 5000

  گارانتي بازگشت وجه: دارد

 

مولفه هاي پرسشنامه  دلزدگي زناشويي

 

اين پرسشنامه تك عاملي است. 

 

تعريف دلزدگي زناشويي

 

دلزدگي زناشويي حالت دردناك فرسودگي جسمي، عاطفي و رواني است و زوج هاي متوقع را متاثر ميسازد. اين حالت زماني بروز ميكند كه آنها متوجه ميشوند علي رغم تلاششان رابطه آنها به زندگي معنا نداده و نخواهد داد. دلزدگي زناشويي از عدم تناسب ميان واقعيات و توقعات ناشي ميشود و ميزان آن به ميزان سازگاري زوج ها و باورهايشان بستگي دارد. دلزدگي با فروپاشي رابطه و با رشد آگاهي و توجه به چيزهايي كه به اندازه گذشته خوشايند نيستند، شروع ميشود و اگر در اين مرحله كاري براي جلوگيري از پيشرفت اين روند صورت نگيرد همه چيز از مرحله بد به بدتر ميرسد.

بروز دلزدگي در روابط زناشويي يك پديده تدريجي است و يك شبه و به طور ناگهاني بروز نميكند/. صميميت و عشق ميان همسران به تدريج رنگ ميبازد و احساس خستگي و نااميدي بر روابط زوج ها سايه مي افكند. مبتلايان به دلزدگي احساس ميكنند زندگي آنها تباه شده است و ديگر حوصله­اي براي رفع نيازها و مشكلات زناشويي شان ندارند و چون زندگي دونفره خود را تباه شده ميدانند اغلب افسرده هستند و ترجيح ميدهند نيروي كمي را كه برايشان باقي مانده است صرف كار و فرزندان خود كنند. زيرا احساس ميكنند يار و همراه مناسبي ندارند، بنابراين نگاه مثبتي هم به امكان ايجاد تغييرات در زندگي نخواهند داشت.

به زعم كايرز (1998) دلزدگي زناشويي فقدان تدريجي دلبستگي عاطفي است كه كاهش توجه به همسر، بيگانگي عاطفي و افزايش احساس دلسردي و بي تفاوتي نسبت به همسر را شامل ميشود. ازنظر لينگر (2000) دلزدگي زناشويي، از پا افتادن جسمي و رواني ناشي از عدم تناسب بين توقعات و واقعيات است (كوچكي و كربلايي، 1396). پاينز (2004) دلزدگي زناشويي را سرخوردگي پيش رونده در نظر ميگيرد كه شامل سه مرحله است. 1- سرخوردگي و نااميدي 2- خشم و تنفر و 3- دلسردي و بي تفاوتي است. علاوه بر اين در پژوهشي باز مستوليت اضافي، مطالبات متناقض و تعهدات خانوادگي را به عنوان عواملي مشخص كرده است كه بيشترين تاثير را بر دلزدگي زناشويي دارند.

 

پرسشنامه دلزدگی زناشویی
پرسشنامه دلزدگی زناشوییشماره تلفن پشتيباني: 09372373774
توضیحات بیشتر
قیمت : 5000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا