پرسشنامه تعارض زناشويي

پرسشنامه تعارض زناشويي توسط براتي و ثنايي (1375) ساخته شده است و داراي 42 سوال است. بيشترين نمره­ ي کل پرسشنامه 210 و کمترين نمره 42 است. اين پرسشنامه  تعارض زوج‌ها را درهفت زمينه مي‌سنجد و شدت تعارض زناشويي را برآورد مي‌كند.

 

 بهاري(1388) براي تعيين روايي محتوا و صوري پرسشنامه تعارض زناشويي، آن را روي يك گروه 111 نفري متشكل از 53 مرد و 58 زن كه براي رفع تعارض زناشويي خود به مراجع قضايي و مراكز مشاوره مراجعه كرده بودند و نيز يك گروه گواه 108 نفري از زوج‌هاي عادي متشكل از 53 مرد و 55 زن اجرا نمود.

 

مقايسه ميانگين دو گروه سازگار و ناسازگار در مردان و زنان و در ابعاد مختلف تعارض زناشويي تفاوت معناداري را نشان داد كه مي تواند دال بر قدرت تميز آزمون در تشخيص زوج‌هاي متعارض و نا متعارض است. به علاوه همبستگي هر سوال با نمره كل آزمون بالا و معنادار بود.

  

اطلاعات کلی پرسشنامه تعارض زناشويي

 

مخاطبان: متخصصان و دانشجويان روانشناسي، علوم تربيتي

روش نمره گذاری: دارد

اعتبار و پایایی: دارد

مولفه ها و سوالات مرتبط با هر مولفه: مشخص شده است.

رفرنس: دارد

تعريف مفهومي: دارد

محتويات بسته دانلودي: يك فايل  word پرسشنامه و یک مقاله فارسی

تعداد صفحه:  12 صفحه

 

  گارانتي بازگشت وجه: دارد

 

 

مولفه هاي پرسشنامه تعارض زناشويي

 

 کاهش همکاری 

 

کاهش رابطه جنسی

 

افزایش واکنش های هیجانی

 

افزایش جلب حمایت فرزند

 

افزایش رابطه فردی با خویشاوندان خود

 

کاهش رابطه خانوادگی با خویشاوندان همسر و دوستان

 

جدا کردن امور مالی از یکدیگر

 

 

تعريف تعارض زناشويي

 

تعارض زناشویی فرایندی تعاملی است که در آن یکی یا هر دو همسر در مورد جنبه هایی از رابطه شان احساس ناراحتی میکنند و میکوشند به طریقی آن را حل کنند. به علاوه، تعارض در روابط وقتی بروز میکند که رفتار یک شخص با توقعات شخص دیگر جور درنیاید.

 

طلاق شایعترین جلوه تعارض شدید است. بالغ بر نیمی از زوجهایی که درصدد مشاوره هستند، سرانجام طلاق میگیرند. این بود یا نبود تعارض نیست که کیفیت ازدواجرا تعیین میکند  بلکه طرز اداره موقعیتهای تعارض آمیز است که کیفیت رابطه زناشویی را تعیین میکند. بنابراین، مهارت کلیدی در روابط متعهدانه درازمدت، مدیریت تعارض است.

 

تعارض زناشویی هنگامی رخ میدهد که چیزی رضایت را برای شخص فراهم کرده، درحالیکه همان چیز برای دیگری محرومیت را به دنبال آورد. تعارضات زناشویی یک مشکل جدی اجتماعی به حساب میآیند که تأثیرات منفی بر سالمت جسمانی و روانی زوجین و فرزندانشان دارد. تعارض بین زوجها امری طبیعی و ناشی از وجود تفاوتهاست و نمیتوان مانع تعارض شد.

 

تعارض زناشویی و آشفتگی رابطه را میتوان به عنوان نارضایتی حداقل یکی از زوجین نسبت به رابطه تعریف نمود که به سرعت افزایش مییابد. تعارضات میتواند منجر به ضعیف شدن روابط زناشویی، ضعیف شدن سازگاری کودکان، احتمال افزایش تعارض بین والدین و فرزندان و نیز بین خویشاوندان شود .

 

 به طورکلی تعارض زناشویی به وجود آمده در خانواده مسائل و مشكلاتي را در سطوح فردی، نهادی و اجتماعی به وجود میآورند. لذا توجه به این مسئله و ارائه راهکارهای علمی و کاربردی میتواند در سلامت جامعه و خانواده نقش اساسی نقش تعیین کننده داشته باشد.

 

پرسشنامه تعارض زناشويي
پرسشنامه تعارض زناشوييشماره پشتيباني: 09120379513
توضیحات بیشتر
قیمت : 12000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا