پرسشنامه نگرش به مصرف سيگار

پرسشنامه نگرش به مصرف سيگار 17 سوال داشته و هدف ارزيابي نگرش افراد نسبت به سيگار كشيدن از ابعاد مختلف (رابطه با فرد سيگاري،‌ محيط بدون دود و سالم، ديدگاه و محدوديت نسبت به قوانين سيگار كشيدن) مي باشد.

 

  

اطلاعات کلی پرسشنامه نگرش به مصرف سيگار

 

مخاطبان: متخصصان و دانشجويان روانشناسي، علوم تربيتي

 

روش نمره گذاری: دارد

 

اعتبار و پایایی: دارد

 

مولفه ها و سوالات مرتبط با هر مولفه: مشخص شده است.

 

رفرنس: دارد

 

تعريف مفهومي: دارد

 

محتويات بسته دانلودي: يك فايل  word پرسشنامه و یک مقاله فارسی

 

تعداد صفحه:  5 صفحه

 

  گارانتي بازگشت وجه: دارد

 

 

مولفه هاي پرسشنامه نگرش به مصرف سيگار

 

 رابطه با فرد سيگاري

 

محيط بدون دود و سالم

 

ديدگاه و محدوديت نسبت به قوانين سيگار كشيدن

 

عامل بدون نام

 

 

مباني نگرش به مصرف سيگار

 

سيگار در بين ساير مواد مخدر به ظاهر كم ارزش ترين ماده اي است كه به خاطر سهولت تهيه در دسترس عموم افراد است و قبح اجتماع براي مصرف آن نيز بسيار اندك و ناچيز است؛ اما تحقيقات متعددي نشان ميدهند كه افراد سيگاري در مقابل بيماري هاي ريوي، گوارشي و انواع سرطان شديدا آسيب پذير هستند.

 

تحقيقات نشان داده اند كه عوامل تاثيرگذار در شروع مصرف سيگار درميان دانش آموزان شامل مواردي همچون تحصيلات پايين والدين، داشتن دوستان سيگاري، عوامل شخصيتي، سيگاري بودن والدين و اعضاي خانواده و وضعيت فرهنگي نامناسب جامعه است. همچنين زندگي در محيط هاي آلوده به دود سيگار، مدگرايي، رفاه، تظاهر به بلوغ و مخالفت با والدين نيز از عوامل گرايش به مصرف سيگار گزارش شده اند.

 

جديدترين پژوهش هاي انجام شده در اين زمينه نشان ميدهند كه عواملي نظير داشتن دوستان سيگاري، گزارش مثبت و هيجان انگيز دوستان از تجربه سيگار كشيدن، آگاهي از تجربيات دوستان در مورد مصرف سيگار، داشتن نگرش مثبت نسبت به سيگار كشيدن، وجود فرد سيگاري در خانواده و محيط اجتماعي آلوده بر مصرف سيگار توسط نوجوانان و جوانان تاثير داشته اند.

 

علاوه بر پژوهش هاي انجام شده در زمينه بررسي نگرش افراد نسبت به مصرف سيگار، به ويژه در بين دانش اموزان و دانشجويان، پژوهش ديگري به مصرف سيگار و رفتار سيگار كشيدن را مورد تاييد و تاكيد قرار داده اند. بدين معني كه نگرش هاي مثبت نسبت به سيگار كشيدن، تعيين كننده اصلي در ميل به ان در بين نوجوانان است و اگاهي نوجوانان و جوانان از پيامدهاي زيان بار مصرف سيگار، سبب دوري آنان از اين ماده شده و يا مصرف آن را كاهش ميدهد. همچنين داشتن احساس خوشايند از سيگار كشيدن و نيز احساس شخصيت كردن به وسيله مصرف سيگار، در بين دانش اموزان سيگاري به طور معني داري بيشتر از بقيه است.

 

عوامل اجتماعي و خانوادگي نيز نقش بسيار مهمي در ايجاد گرايش به سيگار در مقايسه با عوامل فردي دارند. مهمترين عناصر عبارتند از: تاريخچه مصرف سيگار در خانواده، داشتن دوستان سيگاري، كنترل ضعيف والدين، اختلافات و درگيري هاي خانوادگي، طلاق والدين، عدم مشورت با والدين، دسترسي آسان و ارزان به سيگار و فقدان يا ضعف اطلاعات.

 

مقياس نگرش نسبت به سيگار كشيدن
مقياس نگرش نسبت به سيگار كشيدنپشتيباني: 09372373774
توضیحات بیشتر
قیمت : 8000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا