پرسشنامه اضطراب مرگ تمپلر

پرسشنامه اضطراب مرگ تمپلر (DAS) در سال 1970 توسط تمپلر طراحی شد. این پرسشنامه براي اندازگیره اضطراب مربوط به مرگ بوده که بیشترین کاربرد را در نوع خود داشته است. این پرسشنامه یک پرسشنامه خود اجرا متشکل از 15 سوال صحیح - غلط است.

رجبی و بحرانی (1380) این پرسشنامه را مجدداً در ایران مورد بررسی قرار دادند. آنها سوال پانزدهم این پرسشنامه را فاقد ویژگیهاي روانسنجی تشخیص داده و حذف کردند.  با استناد به این پژوهش، پژوهشگرانی که در ایران قصد استفاده از این پرسشنامه را دارند میتوانند با حذف سوال پانزدهم این پرسشنامه از نسخه 14 سوالی استفاده کنند.

 

اطلاعات کلی پرسشنامه اضطراب مرگ

 

 

مخاطبان: متخصصان و دانشجويان روانشناسي، علوم تربيتي

 

روش نمره گذاری: دارد

 

اعتبار و پایایی: دارد

 

مولفه ها و سوالات مرتبط با هر مولفه: مشخص شده است.

 

رفرنس: دارد

 

تعريف مفهومي: دارد

 

محتويات بسته دانلودي: يك فايل  word پرسشنامه 

تعداد صفحه: 6 صفحه

 

  گارانتي بازگشت وجه: دارد

 

 

مولفه هاي پرسشنامه اضطراب مرگ

 

این پرسشنامه زیرمقیاس ندارد.

 

 

 تعریف نظری اضطراب مرگ

اضطراب واکنشی است در برابر خطري نامعلوم، درونی، مبهم و منشاً آن ناخودآگاه و غیرقابل مهار است و عوامل متعددي آن را ایجاد میکنند. در این میان انواع خاصی از اضطراب بر اساس منشا آن شناخته و نامگذاري شده اند که اضطراب مرگ یکی از مهم- ترین آنهاست.

 

اضطراب مرگ را افکار، ترسها و هیجانات مرتبط به واقعه پایانی زندگی و فراتر از حالت عادي زندگی میداند. اضطراب مرگ را ترس آگاهانه و ناخودآگاه از مرگ یا مردن میدانند. اضطراب مرگ مفهومی پیچیده است که به سادگی قابل توضیح نیست و به طور کلی شامل مفاهیم ترس از مرگ خود و دیگران است.

 

به بیان دیگر اضطراب مرگ شامل پیش بینی مرگ خود و ترس از فرآیند مرگ و مردن در مورد افراد مهم زندگی است. اگرچه مرگ یک واقعیت زیست­ شناختی و روان­شناختی است و احساسات در مورد فرآیند مرگ و مردن ریشه در چگونگی اجتماعی شدن فرد در جامعه دارد، اما اندیشیدن به مرگ ترسناك است و بیشتر مردم ترجیح میدهند به آن فکر نکنند، چرا که مرگ آسیب پذیري بشر را با وجود پیشرفتهاي فناوري یادآوري میکند و اضطراب و ترس از مرگ، تجربه ناخوشایند انسانهاست.

 

بعد از ابعاد ترس از مرگ را اینگونه بیان میکند: ترس از ناشناخته، ترس از مرده، ترس از تنهایی، ترس از دست دادن خانواده و دوستان، ترس از دست دادن بدن، ترس از دست دادن مهار خویشتن، ترس از درد، ترس از دست دادن هویت، ترس از واپس­روي.

 

   

پرسشنامه اضطراب مرگ
پرسشنامه اضطراب مرگشماره پشتیبانی: 09372373774
توضیحات بیشتر
قیمت : 8000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا