پرسشنامه سلامت معنوي

پرسشنامه سلامت معنوي پولوتزین و الیسون در سال 1982 طراحی شد. این مقیاس 20 سوال دارد که 10 سوال آن سلامت وجودي و 10 سوال سلامت مذهبی را اندازه گيري میکند.

 

 

اطلاعات کلی پرسشنامه سلامت معنوي

 

 

مخاطبان: متخصصان و دانشجويان روانشناسي، علوم تربيتي

 

روش نمره گذاری: دارد

 

اعتبار و پایایی: دارد

 

مولفه ها و سوالات مرتبط با هر مولفه: مشخص شده است.

 

رفرنس: دارد

 

تعريف مفهومي: دارد

 

محتويات بسته دانلودي: يك فايل  word پرسشنامه 

تعداد صفحه: 5 صفحه

 

  گارانتي بازگشت وجه: دارد

 

 

مولفه هاي پرسشنامه سلامت معنوي

 

وجودي

 

مذهبي

 

 

 تعریف نظری سلامت معنوي

سلامت مفهوم وسیعی است و تعریف آن تحت تاثیر میزان آگاهی و طرز تلقی جوامع با شرایط گوناگون جغرافیایی و فرهنگی قرار دارد. سلامتی یک مساله چندبعدي است و این ابعاد بر یکدیگر اثر کرده و در نهایت سلامت فرد و جامعه را تحت تاثیر قرار میدهند. در حال حاضر، اغلب مدل­هاي سلامتی، شامل سلامت معنوي نیز می­باشند.

 

مفهوم معنویت با همه حیطه­هاي سلامت در تمامی سنین، ارتباط دارد و مورد علاقه پژوهشگران در تمام دنیاست. سلامت معنوي یکی از ابعاد مهم سلامت در انسان است که ارتباط هماهنگ و یکپارچه را بین نیروهاي داخلی فراهم میکند با ویژگی­هاي ثبات در زندگی، صلح، تناسب و هماهنگی، احساس ارتباط نزدیک با خویشتن، خدا، جامعه و محیط مشخص میشود. سلامت معنوي، یکپارچگی و تمامیت فرد را تعیین میکند.

 

گومز و فیشر سلامت معنوي را با اصطلاح حالتی از بودن، واکنش احساسات مثبت، رفتارها و شناخت ارتباط با خود، دیگران و یک نیروي ماورایی و فطرت تعریف میکنند که فرد متمایل به احساس هویت، کمال، رضایت­مندي، لذت، خرسندي، زیبایی، عشق، احترام، نگرش مثبت، آرامش، توازن درونی و هدف و جهت زندگی میشود (گومز و فیشر، 2003؛ نقل از مودلی، 2008 ).

 

معنویت و سلامت معنوي میتوانند روزانه به طرق مختلف تظاهر کنند: تبادلات با دیگران، تعاملات معنوي مشخص به وسیله عشق، احترام، اعتماد، صداقت و درستکاري، یکپارچگی فداکاري و دلسوزي، تجربیاتی در مورد طبیعت که احساس نزدیکی و اتحاد با دنیاي طبیعی را ایجاد کند، ارتباط با ارواح جدا شده از جسم، ارتباط غیرشخصی با برخی نیروهاي برتر یا قدرتی که جهان را هدایت میکند یا با یک خداي شخصی که فرد را میشناسد و از او مراقبت میکند.

 

   

پرسشنامه سلامت معنوي
پرسشنامه سلامت معنويدر صورت اينكه موفق به دانلود نشديد با شماره 09372373774 تماس بگيريد. پيامك بديد ممنون ميشم
توضیحات بیشتر
قیمت : 12000 تومان

موارد مرتبط

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا