پرسشنامه مهارت های ارتباطی

مهارت‌های ارتباطی به‌منزله آن دسته از مهارت‌هایی گفته می‌شود که به‌واسطه آن‌ها افراد می‌توانند درگیر تعامل‌های بین فردی و فرایند ارتباط شوند؛ یعنی فرایندی که افراد در طی آن، اطلاعات، افکار و احساسات خود را از طریق مبادله پیام‌های کلامی و غیرکلامی با یکدیگر در میان می‌گذارند. 

این مهارت‌ها مشتمل بر مهارت‌های فرعی یا خرده مهارت‌های مربوط به «درک پیام‌های کلامی و غیرکلامی» ، «نظم دهی به هیجان‌ها»، «گوش دادن»، «بینش نسبت به فرایند ارتباط»، و «قاطعیت در ارتباط» است که اساس مهارت‌های ارتباطی را تشکیل می‌دهند (حسین چاری و فداکار، 1384).

 

کاون و همکاران (1973)، در مطالعه­ای نشان دادند که کودکانی که از مهارت­های ارتباطی کافی برخوردار نیستند مراجعات بسیار بیش­تری بر متخصصین بهداشت روانی دارند (به نقل از میر محمد صادقی، 1383). همچنین پژوهش­ها نشان می­دهد که ارتباط با دیگران سلامت فرد را ارتقا می­دهد درحالی‌که انزوای اجتماعی با استرس، بیماری و مرگ زودهنگام مرتبط است. همچنین تحقیقات کارتلج (۱۳۸۵) نشان می‌دهد بسیاری از افرادی که دچار عوارض روانی همچون اضطراب، افسردگی و اختلالات شخصیت هستند ازنظر مهارت‌های ارتباطی بی‌کفایت به نظر می‌رسند و آموزش مهارت‌های ارتباطی به این افراد سبب بهبود وضعیت آن‌ها می‌گردد.

 

معرفی پرسشنامه مهارت های ارتباطی جرابک

به منظور سنجش مهارت های ارتباطی، از پرسشنامه مهارت های ارتباطی که توسط جرابک (۲۰۰۴) ابداع شده استفاده می شود. این پرسشنامه دارای ۳۴ سوال است.

این پرسشنامه دارای خرده مقیاس های زیر است:

- گوش دادن

- تنظیم عواطف

- درک پیام

- بینش

- قاطعیت

 

امکانات پرسشنامه:

۱- پایایی و روایی

۲- نمره گذاری

۳- تفسیر

۴- منبع

 

پرسشنامه مهارت های ارتباطی جرابک
پرسشنامه مهارت های ارتباطی جرابکدر صورت عدم دانلود با شماره 09120379513 تماس بگيريد.
توضیحات بیشتر
قیمت : 7000 تومان
محتوای بیشتر در این بخش: پرسشنامه سبک های فرزند پروری »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا