آموزش نمره گذاری و تفسیر رورشاخ

«رورشاخ» هم نماد یک «فرد» هم نمایانگر یک فرایند تاریخی- آفرینندگی و هم نشانگر یک ابزار روان‌شناختی است.

رورشاخ یک آزمون فرافکن سنتی متشکل از ۱۰ کارت رنگی و سیاه‌سفید می‌باشد که شامل لکه‌های جوهر به اشکال مبهم و متقارن است که در سال ۱۹۲۱ توسط هرمان رورشاخ ارائه شد. فرضیه اصلی رورشاخ آن است که محرک محیطی به‌وسیله نیازها، انگیزه‌ها، تعارض‌ها و آمایه های ادراکی شخص سازمان می‌یابد. این نیاز به سازمان دادن هنگامی‌که آزمودنی‌ها با محرک‌های مبهم مانند لکه‌های جوهر رورشاخ روبرو می‌شوند اغراق‌آمیزتر و گسترده‌تر می‌شود.

 

نخستین فرض تفسیر رورشاخ مبتنی است بر اینکه نحوه سازمان دادن افراد به پاسخ‌هایشان به رورشاخ معرف چگونگی برخورد آنان با سایر موقعیت‌های مبهم است که مستلزم سازمان دادن و قضاوت کردن است. در این آزمون از آزمودنی خواسته می‌شود توضیح دهد که هریک از این لکه‌ها او را یاد چه چیزی می‌اندازد. هدف کلی این روش سنجش ساختار شخصیتی آزمودنی است با تأکید بر اینکه چگونه تجارب خود را سازمان می‌دهد و این تجارب ادراک‌شده برایش چه معنی می‌دهد.

 

پس از اینکه پاسخ­ها ارایه و ثبت شد، بر حسب سه مقوله کلی نمره­گذاری می­شوند: (الف) «محل ادراک»، سطحی از لکه که آزمودنی به آن توجه کرده است؛ (ب) «تعیین‌کننده‌ها» یا خصایص معینی از لکه­ها که برای ساختن پاسخ­های خود مورداستفاده قرار داده است (رنگ، شکل، و غیره) و (ج) «محتوا» یا طبقه کلی اشیایی که پاسخ به آن تعلق دارد (انسان، ساختمان، حیوان و ...).

 جهت نمره­ گذاری و تفسیر رورشاخ رویکردهای متفاوتی بعد از رورشاخ بوجود آمدند که به دلیل بی‌رهنمایی و تحقیق مستمر «بنیان‌گذاری» همچون رورشاخ، معیارهای فنون این آزمون در دست کسانی قرار گرفت که سوابق و زمینه­های متفاوتی داشتند. اکسنر در سال ۱۹۶۶ پنج سبک بزرگ نمره‌گذاری و تفسیر آزمون رورشاخ را که در جامعه آمریکا متداول بود، در کتاب خود معرفی کرد. در حال حاضر ۸ سبک بزرگ تفسیر و نمره‌گذاری در دنیا رایج است که با سبک خود رورشاخ 9 سبک را تشکیل می‌دهند. ۶ سبک ویژه جامعه آمریکا و ۲ سبک ویژه فرانسه زبانان اروپا است. تا سال ۱۹۵۷ پنج نظام رورشاخ به‌گونه‌ای گسترده به کار بسته می­شد که متداول‌ترین آن‌ها توسط بک و کلاپفر تدوین گردید. این دو رویکرد به‌صورت نماینده مکاتب فکری قطبی شده درآمدند و اغلب در تعارض بودند.

 

بک (۱۹۳۷) برای کدگذاری و نمره‌گذاری از چارچوب رورشاخ جانب‌داری می‌کرد. او همواره به اهمیت برقراری روابط تجربی قوی بین کدهای رورشاخ و اندازه‌ای ملاک خارجی تأکید داشت. بک به این نکته تأکید داشت که پاسخ به لکه‌های رورشاخ در درجه اول یک فرایند ادراکی – شناختی است که پاسخ‌دهندگان در آن ادراک‌هایشان را به‌صورت پاسخ‌های بامعنا سازمان می‌دهند. این فرایند ادراکی-شناختی احتمالاً پاسخ‌هایشان به جهان خود را به‌طورکلی منعکس می­سازد.

 

برعکس کلاپفر (۱۹۳۷) با پدیدارشناسی و نظریه‌های شخصیتی تدوین‌شده توسط فروید و یونگ توافق داشت. درنتیجه به اهمیت سمبولیک و تجربه‌ای محتوای پاسخ‌های آزمودنی به لکه‌های رورشاخ تأکید می‌کرد. کلاپفر بر این عقیده بود که پاسخ‌های آزمودنی نتایج خیال‌پردازی‌هایی است که به‌وسیله محرک لکه‌ها برانگیخته می‌شوند. نظام‌های دیگر باشهرت کم توسط پیوتروفسکی، هرتز و رپاپورت به وجود آمدند.

 

اکسنر و همکارانش برای اصلاح دشواری­ های تحقیق درباره رورشاخ و کاربرد بالینی آن به گردآوری داده­های پایه هنجار و گسترده و تدوین یک نظام نمره ­گذاری و تفسیر یکپارچه پرداختند. بهترین ویژگی‌ها برای نمره‌گذاری و تفسیر از میان هریک از پنج نظام مختلف انتخاب شد. انتخاب این ویژگی‌ها بر اساس روایی یابی تجربی و مشترک بودن آن‌ها در همه پنج نظام صورت گرفت

 

. هر طبقه نمره­گذاری در صورتی در نظام جدید گنجانیده می­شود که اعتبار پایایی ارزیابی آن توسط آزمایش‌کنندگان مختلف دست کم ۰/۸۵ باشد. محصول نهایی ابتدا در سال ۱۹۷۴ چاپ شد. نظام اکسنر اکنون بلندپروازترین و دقیق‌ترین نظام به شمار می‌آید. به‌علاوه متداول‌ترین روش‌های نمره‌گذاری و تفسیر معمول در سایر روش‌ها نیز گنجانده‌شده و با رویکرد اکسنر یکپارچه‌شده است.

 

معرفی مجموعه آموزشی رورشاخ

 

این مجموعه آموزشی شامل:::

- آموزش روش اجرای آزمون

- آموزش ساده و روان نمره گذاری به پاسخ­های آزمودنی

- آموزش تفسیر

- پیشینه نظری مربوط به رورشاخ به همراه منبع (فصل دوم یک پایان نامه)

- ترجمه اطلس پاسخ­های احتمالی به کارت­های رورشاخ

- کتاب رورشاخ؛ نظام جامع (جلد اول)

- کتاب رورشاخ: نظام جامع (جلد سوم)

- کتاب رورشاخ: اختلالات شخصیت

- دو نمونه نمره گذاری و تفسیر

 

شما با مطالعه دقیق این مجموعه و تمرین لازم به راحتی می توانید آزمون فرافکن رورشاخ را اجرا، نمره گذاری و تفسیر نمایید.

 

آزمون فرافکن رورشاخ یکی از ۱۰ آزمون پرکاربرد روانسنجی و پرکاربردترین آزمون فرافکن است که یادگیری آن برای هر دانشجوی ارشد روانشناسی بالینی ضروری است.

 

پشتيباني محصول: در صورت عدم دانلود با شماره 09120379513 تماس بگيريد.

 

گارانتي بازگشت وجه: چنانچه محصول خريداري شده مورد رضايت شما نبود كافيست با شماره تلفن 09120379513 تماس حاصل كنيد. مبلغ شما همان روز عودت داده ميشود و سوالي نيز پرسيده نخو

آموزش رورشاخ
آموزش رورشاخمجموعه آموزشی کاملا استاندارد می¬باشد و از سوی سایت علمی آموزشی روانشناسی ضمانت می¬شود ( کیفیت این فایل تضمین شده است درصورت هرگونه مشکل یا نارضایتی احتمالی مبلغ شما بازگردانده می شود).
توضیحات بیشتر
قیمت : 40000 تومان
محتوای بیشتر در این بخش: آموزش اجرا و تفسیر نقاشی کودکان »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا