مبانی نظری مهارت های زندگی

آموزش مهارت­های زندگی اولین بار در سال 1978 تحت عنوان آموزش­های فشرده مطرح گردیدو برای اولین بار در مشاوره گروهی ارئه شد و سازمان بهداشت جهانی به منظور پیشگیری و همچنین افزایش سطح بهداشت روانی افراد برنامه­ای با عنوان آموزش مهارت­های زندگی تدوین کرد.

هدف از این برنامه افزایش توانایی­های روانی-اجتماعی کودکان و نوجوانان بود، برای اینکه بتوانند با مقتضیات مسائل و دشواری­های زندگی، سازگارانه برخورد کنند (کورسینی و گازدا، 2015).

یکی از اهداف عمده آموزش مهارت های زندگی فهم «هدف زندگی» است؛ چرا که هدف شناسی نوعی کمال انسانی است زیرا هدف داری و هدف شناسی قدر آدمی را بالا می برد و به قدر و منزلت خویش نیز واقف می شود.

زندگی پیچیده انسان امروزی با رشد و پیشرفت تکنولوژی و سهولت در دسترسی اطلاعات (مفید و غیر مفید) و فرو ریختن مرزهای فرهنگی، اجتماعی و حتی جغرافیایی با چالش های جدید و فراوان رو به رو شده است، طبق آمارهای جهانی بهداشت انواع آسیب های روانی، اجتماعی در اغلب جوامع به طور نگران کننده ای رو به افزایش می باشد. اختلالات روانی وابستگی های دارویی (اعتیاد) و رفتار های ضد اجتماعی و بزهکاری به ویژه در نسل جوان روند صعود پیدا کرده است؛ از طرفی ماهیت مشکلات روانی، اجتماعی به گونه ای است که مقابله با آن در سطوح بعدی مداخله (پیشگیری ثانویه و ثالث) نه تنها هزینه ها ی قابل ملاحظه ای را از نیروی انسانی و مسائل مالی بر جوامع تحمیل می کند بلکه اثر بخشی و کارآمدی آن نیز بسیار محدود و حتی در مواردی ناچیز می باشد (خنیفر، پور حسینی، 1387). به همین منظور بسیاری از صاحب نظران پیشگیری در سطح اولیه را با هدف کاهش و کنترل مشکلات خاص (از قبیل وابستگی دارویی، افسردگی) را مناسب تر می دانند و برنامه آموزش مهارتهای زندگی با این هدف می باشد. آموزش مهارت های زندگی در سال 1993 به منظور ارتقای سطح بهداشت روان و پیشگیری از آسیب های روانی و اجتماعی از سوی سازمان جهانی بهداشت طراحی و در سطح وسیع در کشورهای جهان مورد استفاده قرار گرفته و بیشترین اثر بخشی و کارآمدی را داشته است.

 

فهرست مباني نظري و تجربي مهارت­هاي زندگي:

اهداف آموزش مهارت­هاي زندگي

مهارت­هاي دهگانه زندگي

مهارت خوداگاهي

عوامل موثر بر رشد خودآگاهي

موانع رشد خوداگاهي

مهارت حل مساله

مهارت تصميم گيري

مهارت همدلي

مهارت تفكر خلاق

مهارت مقابله با فشار (استرس)

مهارت مقابله با هيجان­هاي ناخوشايند

 مهارت ارتباط موثر اجتماعي و بين فردي

پيشينه داخلي و خارجي درباره مهارت زندگي

منابع داخلي و خارجي (منطبق با فرمت APA)

تعداد صفحه: 33

فرمت فايل: zip-word-pdf

  

پشتيباني محصول: در صورت عدم دانلود با شماره 09120379513 تماس بگيريد.

 

گارانتي بازگشت وجه: چنانچه محصول خريداري شده مورد رضايت شما نبود كافيست با شماره تلفن 09120379513 تماس حاصل كنيد. مبلغ شما همان روز عودت داده ميشود و سوالي نيز پرسيده نخواهد شد.

مبانی مهارتهای زندگی
مبانی مهارتهای زندگیدرصورت عدم دانلود با شماره 09372373774 تماس حاصل فرماييد.
توضیحات بیشتر
قیمت : 24000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

نماد

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا