مبانی نظری اختلال نافرمانی مقابله

     اختلال نافرمان مقابله‌ای(Oppositional defient disorder) اختلال رفتاری در دوران کودکی است که کودک مبتلابه رفتارهای خودسرانه با ناسازگاری یا خصمانه در مقابل منابع قدرت نشان می‌دهد.

     در سال‌های بعد پرخاشگری جسمانی, تضاد ورزی و نخستین شکل‌های نقض روانی در محیط خانواده و آموزشگاه در صدر جدول نشانه‌شناسی قرار می‌گیرند درنهایت, در نوجوانی پرخاشگری کلامی, اشکال پنهان‌تر پرخاشگری (مانند سرقت, تقلب, تخریب گری, سوءمصرف مواد) و رفتارهای ضداجتماعی جدی که می‌توانند در تضاد آشکار با قوانین جامعه قرار می‌گیرند و نوجوان را به سمت بزهکاری سوق می‌دهند غلبه می‌یابد (لئو، 2004).

     پژوهش‌های مختلف نشان دادند که در صد بالایی از مشکلات رفتاری در کودکان و نوجوانان در بزرگ‌سالی به اختلال شخصیت ضداجتماعی, سوءمصرف مواد و سایر مشکلات مانند اعمال مجرمانه منتهی می‌شود (نلسون و ویکنز، 2003). برخی از پژوهشگران بر این باور بودند که مشکلات کودکان ناشی از نارسایی‌های تحولی است که باگذشت زمان, پشت سر گذاشته خواهد شد واقعیت این است که اگرچه فرایند تحول و تغییرات سریع همراه آن نمی‌تواند پایدار باشد اما باید توجه داشت که بسیاری از کودکانی که در سال‌های نخست کودکی واجد مشکلات عاطفی و رفتاری هستند نه‌تنها به‌سادگی از آن عبور نمی‌کنند بلکه تا بلوغ و بزرگ‌سالی هم تداوم می‌یابد (گیمپل و هال‌اند، 2002).

     لجبازی و نافرمانی کودکان یک مرحله اجتناب‌ناپذیر از رشد کودکان است. بارزترین رفتارهای مقابله‌ای بین 18-24 ماهگی بروز می‌کند و در سه‌سالگی به اوج خود می‌رسد و زمانی جنبه آسیب‌شناختی می‌یابد که تداوم یا شدت، وضعیتی غیرعادی پیدا کند و فراوانی آن چشمگیر شود و با وضعیت رشدی و سنی کودک همانند نباشد (امینی، 1390). گرچه بیشتر افرادی که در نگهداری کودکان نقش دارند، تعریف خاصی از مفهوم فرمان‌بری و نافرمانی دارند بااین‌حال تعریف عملیاتی این رفتارها بسیار دشوار است. مک ماهون و فورهند (2003) در راهنمای درمانی خود برای کودکان نافرمان چنین تعریفی را برای عملیاتی کردن این مفهوم ارائه داده‌اند: توجه مناسب به یک دستور در زمان منطقی یا طراحی‌شده، تمییز بین آغاز فرمان‌بری و اتمام یک تکلیف خاص مهم نیست (استوان، 1983).

 

فهرست مطالب مبانی نظری و تجربی اختلال نافرمانی مقابله ای 

تعریف اختلال نافرمانی مقابله

ملاک­های تشخیصی اختلال نافرمانی مقابله

اختلالات همراه با اختلال نافرمانی مقابله

سبب شناسی اختلال نافرمانی مقابله

شیوع اختلال نافرمانی مقابله

عوامل خطرساز و پیش آگهی اختلال نافرمانی مقابله

عوامل محیطی اختلال نافرمانی مقابله

عوامل ژنتیک و فیزیولوژیک اختلال نافرمانی مقابله

عوامل شناختی اختلال نافرمانی مقابله

عوامل خانوادگی اختلال نافرمانی مقابله

تاثیر بر زیست بوم اجتماعی خانواده

مبانی تجربی اختلال نافرمانی مقابله

منابع فارسی و لاتین (در آخر همه پاراگراف­ها بر اساس فرمت APA منابع ذکر گردیده است)

تعداد صفحه: 36

نوع فايل: pdf و word در فايل زيپ

 

پشتيباني محصول: در صورت عدم دانلود با شماره 09120379513 تماس بگيريد.

 

گارانتي بازگشت وجه: چنانچه محصول خريداري شده مورد رضايت شما نبود كافيست با شماره تلفن 09120379513 تماس حاصل كنيد. مبلغ شما همان روز عودت داده ميشود و سوالي نيز پرسيده نخواهد شد.

مبانی نظری اختلال نافرمانی مقابله
مبانی نظری اختلال نافرمانی مقابلهدر صورت عدم دانلود با شماره 09372373774 تماس بگیرید
توضیحات بیشتر
قیمت : 39000 تومان
میزان تخفیف : 6000 تومان
مبلغ قابل پرداخت : 33000 تومان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا