محصولات

  • پروتکل درمانی
  • پرسشنامه
  • پکیج آموزشی
  • پیشینه پایان نامه
اغلب كودكان از تاريكي ميترسند و بعضي از آنها از هيولاهاي زير تختخواب،‌ اما 10 درصد از كودكان ترسها و نگرانيهاي شديدي مانند فوبي ها، اضطراب جدايي، حملات وحشت، هراس اجتماعي و يا اختلال وسواس فكري-عملي
3/09/1396
0
پرسشنامه سنجش وسوسه مصرف مواد پس از ترک توسط فدردی، برعرفان و ضیایی (2008) ساخته شده است که از 20 گویه تشکیل شده است که به منظور سنجش میزان افکار و خیالات مربوط به مواد و وسوسه مصرف بکار می رود.
تفسیرهایی که معمولاً از آثار هنری به عمل می­آید، بیانگر ویژگی­های متفاوت هنرمند و آنچه آفریده است تلقی می­شود. چنانچه همر (Hammer) اظهار می­دارد؛ هنگامی‌که هنرمند تصویری را نقاشی می­کند او دو چیز
هیچ اختلال روانی پیچیده ­تر و عجیب ­تر از اسکیزوفرنی وجود ندارد. اسکیزوفرنی یک اختلال واحد نیست، بلکه مجموعه­ هایی از روان­پریشی­ هاست که با مجموعه­ ای از نشانه­ های مختلف مشخص می­شود که غرابت شدیدی
 اختلال نقص توجه- بیش ­فعالی

اختلال بیش فعالی یک اختلال رفتاری رشدی است. معمولاً کودک توانایی دقّت و تمرکز بر روی یک موضوع را نداشته، یادگیری در او کند است و کودک از فعّالیّت بدنی غیر معمول و بسیار بالا برخوردار است.

این اختلال با فقدان توجه، فعّالیت بیش‌ازحد، رفتارهای تکانشی، یا ترکیبی از این موارد همراه است، بسیاری از این کودکان، یک یا چند اختلال رفتاری دیگر نیز دارند. همچنین ممکن است یک مشکل روانی مانند افسردگی یا اختلال دوقطبی داشته باشند.

اختلال بیش فعالی شایعترین اختلال رفتاری در سنین کودکی و بلوغ است، و حدود ۳٪ تا ۵٪ کودکان قبل از هفت سالگی به آن مبتلا می‌شوند. این عارضه بیشتر در دوران ابتدایی مدرسه برای کودکان و در هنگام بلوغ رخ می‌دهد و با افزایش سن بسیاری از بیماران بهتر می‌شوند.

 

علت:

علت بیشتر مبتلایان به عارضه بیش فعالی هنوز روشن نیست ولی گمان می‌رود که جزو بیماریهای چند عاملی با ریشه ژنتیکی و محیط در ارتباط باشد. درمورد علت تروما و عفونت مغزی البته قطعی‌بودن علت وجود دارد.  عامل ژنتیکی این عارضه بیشتر در پدران کودکانی که دچار بیش فعالی هستند وجود دارد اما عوامل محیطی نیز بر افزایش شدت این عارضه بسیار موثر هستند. این اختلال به میزان دو تا چهار برابر در پسران نسبت به دختران شایعتر است. اگر در دوران نوزادی یعنی چهار هفته اول تولد، کودک با مشکل تغذیه و یا بهداشتی، روانی مواجه باشد و یا اگر مادر در دوران بارداری سیگار یا الکل مصرف کند، این کودکان بیشتر در معرض خطر بیش فعالی قرار دارند.

 

علایم:

 

۱- نقص توجه (یا کم دقتی)

* اغلب از عهده توجه دقیق به جزئیات برنیامده یا در تکالیف مدرسه یا سایر فعالیتها از روی بی دقتی مرتکب اشتباه می شود.

* اغلب در حفظ توجه بر تکالیف یا بازیها با دشواری روبرو است.

* اغلب وقتی به طور مستقیم مورد خطاب قرار گیرد به نظر می رسد که نمی شنود.

* اغلب از دستورالعملها پیروی نکرده و از عهده اتمام تکالیف مدرسه و سایر انواع کارها یا وظایف بر نمی آید (که به علت رفتار نافرمانی و یا ناتوانی در فهم دستورعمل ها نیست).

* اغلب در سازماندهی تکالیف و فعالیتها با مشکل روبرو است.

* اغلب از درگیری شدن در تکالیفی که مستلزم تلاش ذهنی مداوم است (مانند تکلیف مدرسه یا تکلیف خانگی) اجتناب کرده، بیزاری یا بی میلی نشان می دهد.

* اغلب اشیاء ضروری برای انجام تکالیف یا فعالیتها را گم می کند (مانند اسباب بازی ها، تکالیف مدرسه، مداد، کتاب یا ابزارها).

* اغلب بر اثر محرکهای نامربوط به آسانی دچار حواسپرتی می شود.

*‌ اغلب در فعالیتهای روزانه فراموشکار است.

 

۲- بیش فعالیتی (یا فزون کنشی)

شش (یا بیش از شش) مورد از نشانه های بیش فعالی- تکانشگری زیر به گونه ای که دست کم برای شش ماه دوام داشته، ناسازگار بوده و با سطح رشد فرد همخوانی نداشته باشند:

* دستها و پاها اغلب بیقرار است و در حالت نشسته وول می خورد.

* در کلاس یا دیگر موقعیتهایی که انتظار می رود یک جا بنشیند، اغلب صندلی خود را ترک
می کند.

*‌ اغلب در موقعیتهای نابجا به حد افراط می دود یا بالا و پایین می رود (این وضعیت در نوجوانان یا بزرگسالان ممکن است به احساس ذهنی بیقراری محدود شود).

* برای شرکت آرام وبی سروصدا در بازی ها یا فعالیت های اوقات فراغت اغلب با مشکل روبرو است.

*  اغلب در حال جنب و جوش است و یا به گونه ای عمل می کند که گویی «به وسیله موتوری رانده می شود».

* اغلب به حد افراط حرف می زند.

*  اغلب قبل از تمام شدن پرسشها پاسخ می دهد.

*‌ منتظر نوبت ماندن اغلب برایش دشوار است.

*  اغلب مزاحم کار دیگران می شود (برای مثال وسط بازی و یا حرف دیگران می پرد).

 

تعداد بسیار زیادی، از كودكاني كه با تشخيص اختلال نقصتوجه و بيش فعالي به مراكز مشاوره ارجاع داده مي‌شوند، مشكلاتي از قبيل نافرماني، بحث و مجادله با ديگران، برون‌ريزي‌هاي خلقي، دروغ، ‌دزدي و ديگر نشانه‌هاي اختلال نافرماني مقابله‌اي  و اختلال سلوك را نشان مي‌دهند.

تحقيقات نشان داده است والدين كودكان مبتلا به اختلال كاستي توجه و بيش فعالي اغلب در كنترل رفتار كودك خود با مشكل مواجه هستند و از لحاظ سبك‌هاي تربيتي بيشتر از سبك  دستوري و منفي استفاده مي‌كنند. همچنين مادران كودكان مبتلا به اختلال كاستي توجه و بيش فعالي به طرز روزافزوني در معرض خطر افسردگي و اختلاف‌هاي زناشويي قرار دارند.

معمولا این کودکان با افزایش سن بهتر می شوند . البته بهبودی قبل از دوازده سالگی بعید است ولی بین سنین دوازده تا بیست سالگی اکثریت موارد مبتلا به این اختلال بهبود می یابند . در پانزده تا بیست درصد موارد علائم تا بزرگسالی باقی می ماند . افراد مبتلا به این اختلال در بزرگسالی علائم مربوط به پرتحرکی را ندارند بلکه بیشتر بی قراری دارند؛ تکانه ای عمل می کنند و اختلال توجه و تمرکز نشان می دهند.

 

درمان:

روش درمان این بیماری می تواند روان درمانی و یا دارویی به تنهایی و یا ترکیبی از اقدامات دارویی با اقدامات روان‌درمانی باشد. درمان دارویی ADHD براساس داروهای محرک عصبی و غیر محرک استوار است. از جمله داروهای محرک داروی متیل فنیدیت با نام تجاری قرص ریتالین و دگزامفتامین است. داروهای غیرمحرک مانند آتوموکستین (مهارکننده بازجذب نور اپی نفرین) و داروهای MAOIs می‌باشند.

درمان‌های غیردارویی این بیماری عبارتند از کاردرمانی، گفتار درمانی و درمان شناختی رفتاری، خانواده درمانی، مداخله در مدرسه، آموزش مهارتهای اجتماعی ، آموزش مدیریت والدین و نورورفیدبک است.

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا