محصولات

  • پروتکل درمانی
  • پرسشنامه
  • پکیج آموزشی
  • پیشینه پایان نامه
     اختلال های اضطرابی (Anxiety disorders) از شایع ترین اختلال های روانپزشکی است. ابتلای زنان تقریبا دو برابر مردان است و در ایالات متحده حدود 30 میلیون نفر دچار این اختلالات هستند.      اختلال
7/06/1397
0
مقیاس باورهای مربوط به افسردگی از 27 گویه و 4 خرده مقیاس عدم کنترل بر افسردگی، فاجعه سازی، بی ارزشی و ناتوانی تشکیل شده است که به منظور ارزیابی باورهای مربوط به افسردگی بکار می رود.   این مقیاس
در این پکیج آموزشی دکتر صاحبی به بررسی 23 باور غلط زوجین از دیدگاه گاتمن میپردازد. از نظر گاتمن یکی از عوامل دخیل در اختلالات زناشویی وجود باورهای غلط در این زمینه است که حل و اصلاح این باورها
یکی از بازیهای مورد علاقه در سنین كودكي بازیهای رایانه ای است. رایانه واژه ای آشنا برای انسانهای امروز است که خلاقانه ترین نوآوری بشر است و جز لاینفک زندگی بشری است. دنیای مدرن بدون رایانه و برنامه
افسرده خویی

اختلال افسرده‌خویی یک اختلال‌ شایع خُلقی است.

برطبق تعریف راهنمای تشخیص و آماری اختلالات روانی افسرده‌خویی اختلال خلقی مزمنی است که شیوع بالایی دارد یعنی حدود ۵ تا ۶ درصد از کل افراد به آن  دچارهستند، همچنین طبق آمارهای سازمان جهانی بهداشت، ۱۲۱ میلیون نفر در سراسر دنیا از افسردگی رنج می‌برند و پیش‌بینی می‌شود که در سال‌های‌ آینده دومین بیماری رایج باشد که افراد را گرفتار می‌کند و تقریباً ۱۱ درصد کل بیماری‌ها را تشکیل می‌دهد. گرچه شیوع اختلال افسرده‌خویی در مقایسه با افسردگی اساسی کمتر است با‌این‌حال ۱۹ درصد بیماران افسرده با تشخیص افسرده‌خویی وارد مرحله درمان می‌شوند و حدود ۴۰ درصد از مراجعه‌کنندگان به کلنیک‌های روانپزشکی‌حالت‌هایی از افسرده‌خویی را نشان می‌دهند و بیشتر از ۴۷درصد افراد مراجعه‌کننده به کلینیک‌های پزشکی عمومی ‌از عوارض اختلال افسرده‌خویی رنج می‌برند و حدود ۲۰ درصد افرادی که یک دوره افسردگی اساسی را تجربه می‌کنند نهایتاً تشخیص افسرده‌خویی را دریافت می‌کنند.

طبق متن بازبینی شده پنجمین ویرایش کتابچه تشخیصی و آماری اختلالات روانی معمول ترین خصایص این اختلال عبارت است از وجود خلق افسرده در بیشتر اوقات روز و در بیشتر روزها. افسرده خویی با احساس بی کفایتی، احساس گناه، تحریک پذیری، و خشم؛ انزوا از جامعه؛ از دست دادن علایق و بی فعالیتی و فقدان بهره وری همراه است. اصطلاح «دیس تایمی» که به معنای کج خلقی است در ۱۹۸۰ وضع شد. تا پیش از ۱۹۸۰ اکثر بیمارانی را که امروز دچار اختلال دیس تایمی میدانند؛ دچار روان نژندی افسردگی که گاه افسردگی روان نژندانه نیز خوانده میشد.

وجه افتراق اختلال افسرده‌خویی از اختلال افسردگی اساسی این است که بیماران مبتلا به اختلال افسرده‌خویی  از این شکایت دارند که همیشه افسرده بوده اند. اکثر موارد شروع زودرسی دارند و در دوران کودکی یا نوجوانی شروع میشوند. افسرده‌خویی  میتواند به صورت عارضه ثانویه سایر اختلالات روانپزشکی بروز کند، ولی مفهوم محوری و اساسی اختلال افسرده‌خویی، یک اختلال عاطفی فرعی یا اختلال افسردگی تحت بالینی است که مشخصات آن عبارتند از : 1. وجود علایم حداقل دو سال 2. شروع بی سرو صدا، که غالبا شروه آن از کودکی یا نوجوانی است. 3. سیر مداوم یا متناوب، سابقه خانوادگی بیماران مبتلا به دیس تایمی نوعا مملو از هر نوع اختلالات افسردگی و دوقطبی است، و این یکی از قوی ترین یافته های موید این مساله است که اختلال افسرده‌خویی  با اختلالات اولیه ارتباط دارد.

نظریه های روانپویشی درباره نحوه پیدایش اختلال افسرده‌خویی  بر این فرض مبتنی است که این اختلال ناشی از نقصی در رشد شخصیت و ایگو  است، که نهایتا به اشکال در انطباق پیدا کردن با مسایل نوجوانی و جوانی می انجامد. مثلا « کارل آبراهام» معتقد بود که تعارضهای موجود در افسردگی حول محور صفات آزارگری دهانی و آزارگری مقعدی دور میزند. صفات مقعدی عبارت است از نظم طلبی مفرط، احساس گناه، و نگرانی به خاطر دیگران؛ به نظر میرسد صفات مزبور دفاعی در برابر اشتغال ذهنی با مسایل و موضوعات مقعدی و نابسامانی، احساس تخاصم، و به خود مشغولی  است.یکی از مکانیزم های دفاعی عمده ای که به کار می رود، واکنش وارونه است. اعتماد به نفس اندک، بی لذتی، و درونگرایی را هم اغلب به این منش افسرده ربط میدهند.

زیگموند فروید در «سوگواری و مالیخولیا» گفته بود که وجود نوعی احساس طردشدگی در روابط بین فردی اوایل زندگی میتواند فرد را به افسردگی آسیب پذیر سازد، چنان که روابط عاشقانه اش در بزرگسالی همواره توام با دودلی باشد؛ سپس در بزرگسالی اگر واقعا فقدانی روی دهد یا خطر پیش اید، جرقه افسردگی زده میشود. افراد مستعد به افسردگی از نظر دهانی، وابسته اند و لازم است نیازهای خودشیفته گیشان دائما ارضا شود. اینگونه افراد اگر از عشق، محبت، یا مراقبتی محروم شوند، دچار افسردگی بالینی میگردند. اینها اگر با یک فقدان واقعی روبرو شوند، ابژه از دست داده را درونی یا درون فکنی و خشم خود را معطوف به آن یعنی به خود میسازند.

 

محتوای بیشتر در این بخش: « اختلالات خلقی اسکیزوفرنی »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا