محصولات

  • پروتکل درمانی
  • پرسشنامه
  • پکیج آموزشی
  • پیشینه پایان نامه
اهداف آموزشي پروتكل آموزش مسائل جنسی به کودکان عبارتند از: 1- آموزش روش هاي مناسب تربيت جنسي كودكان توسط والدين، 2-  بررسي میزان اطلاعات نادرست در زمینه تربيت جنسي، 3-  کاهش بروز بیماری های واگیردار
14/10/1396
0
آزمون حاضر از قضاوت اخلاقی برای کودکان بر مبنای الگوی یک آزمون هوش کلی است که شامل سؤالات استدلال، قوه تشخیص، بهترین پاسخ‌ها و غیره است با این تفاوت که همه سؤالات معنای اخلاقی دارد. این آزمون
«رورشاخ» هم نماد یک «فرد» هم نمایانگر یک فرایند تاریخی- آفرینندگی و هم نشانگر یک ابزار روان‌شناختی است. رورشاخ یک آزمون فرافکن سنتی متشکل از ۱۰ کارت رنگی و سیاه‌سفید می‌باشد که شامل لکه‌های جوهر
یکی از تغییرات تجربه شده در دوره­ی نوجوانی، تغییر در خودپنداره می­باشد (بالدوین و هافمن، 2002). باورهایی که فرد درباره خودش فراهم می­آورد، اصطلاحا خودپنداره نامیده می­شود. خودپنداره یکی از
عوامل مؤثر بر رضایت زناشویی

تحقیقات متعددی درزمینهٔ عوامل مؤثر بر رضایت زناشویی و تعارضات زناشویی انجام‌شده است. در این تحقیقات عوامل گوناگونی به‌عنوان مداخلات مؤثر بر رضایت زناشویی شناسایی‌شده است که برخی از این عوامل عبارت‌اند از

1-سن ازدواج 2-مدت ازدواج 3-فرزندان 4-تناسب تحصیلی 5-مسائل عددی 6- مسائل جنسی 7- اقوام و آشنایان 8- اعتقادات مذهبی 9-ویژگی‌های شخصیتی 10-توانایی درک همسر 11- مهارت‌های ارتباطی 12- اوقات فراغت 13-تعهد.

عوامل مؤثر مطرح‌شده برای رضایت زناشویی بسیار هستند که به‌طورکلی می‌توان این عوامل را به سه دسته عوامل فردی، ِ عوامل محیطی و عوامل ارتباطی تقسیم کرد که در اینجا برای هر دسته مهم‌ترین عوامل ذکر می‌گردد:

 

 عوامل فردی:

1-عوامل شخصیتی: دو مورد خاص وجود دارد که در تحقیقات مشخص‌شده است تأثیر زیادی بر مشکلات ارتباطی و طلاق دارد و به‌نوعی این مشکلات را پیش‌بینی می‌کند یکی ناتوانی در تنظیم عواطف و دیگری هنگامی‌که دل‌بستگی همراه با ناامنی است.

2-سلامت جسمانی: کارکرد زناشویی با سلامت جسمانی که از جانب زوجین گزارش می‌شود مرتبط است نیازها و مشکلات مربوط به‌سلامت جسمانی ممکن است زمان، انرژی و توجهی را که باید در روابط زناشویی متمرکز شود به خود اختصاص داده و بر کیفیت هیجانی موردنیاز در روابط تأثیرگذارند.

3-عوامل شناختی: پیش‌داوری و تفسیرهای غلط و غیرمنطقی از رفتار همسر، یکی از عوامل شناختی است که می‌تواند موجب بروز مشکلاتی در روابط زناشویی گردد، بک در این زمینه معتقد است که ذهن‌خوانی می‌تواند به‌پیش بینی اشتباه منجر گردد و بی‌جهت تولید نگرانی یا احساس عدم امنیت عاطفی کند. مهم‌ترین علت مشکلات زناشویی سو تفاهم است و زمانی ایجاد می‌شود که زن و شوهر تصویر مخدوش شده‌ای از همسر در ذهن داشته باشد.

4-سن ازدواج: صرف‌نظر از طول مدت ازدواج افرادی که در سنین کمتر از 20 سال ازدواج می‌کنند کمترین پایداری را در ازدواج دارند هم‌چنین عملکرد ضعیف در ایفای نقش در ازدواج‌های زودهنگام بیشتر دیده می‌شود و این امر با سطوح پایین رضایت زناشویی مرتبط است و احتمال می‌رود در گسیختگی رابطه سهیم باشد.

5-سلامت روان: رضایت زناشویی و سلامت روان باهم ارتباط نزدیکی دارند و فشارهای زناشویی با آسیب‌های روانی به‌ویژه افسردگی و اختلالات اضطرابی در ارتباط است به‌عنوان‌مثال تحقیقات نشان داده است که میزان بالای افسردگی و اضطرابی در یکی از همسران، رضایت زناشویی زوجین را کاهش می‌دهد بیشترین مشکلات زناشویی و طلاق در میان افراد مبتلابه اختلال روانی شدید افسردگی، سو مصرف مواد و بعضی اختلالات اضطرابی گزارش‌شده است.

6-جنسیت: پژوهش‌ها نشان می‌دهند که در وضعیت زناشویی تفاوت‌های جنسیتی آشکاری وجود دارند و مردان بیشتر از زنان گزارش می‌کنند که از زندگی خود رضایت دارند.

7-مذهب: یافته‌های السون (2006) نشان می‌دهد جهت‌گیری مذهبی مشترک موجب شکل‌گیری شبکه‌های اجتماعی ازجمله دوستان، بستگان و آیین‌های مذهبی مشترک می‌گردد که آن به‌نوبهٔ خود مدت‌زمان سپری‌شده زوجین را با یکدیگر افزایش و درنتیجه رضایت زناشویی را افزایش می‌دهد.

 

عوامل محیطی:

1-حمایت اجتماعی: رضایت زناشویی می‌تواند تابعی از حمایت اجتماعی و شبکه اجتماعی باشد زمانی که زوجین از جانب دوستان و آشنایان موردحمایت قرار می‌گیرند نارضایتی زناشویی آن‌ها کاهش می‌یابد.

2- عوامل فرهنگی اجتماعی: عوامل فرهنگی اجتماعی، آداب‌ورسوم و حتی لباس پوشیدن و خوردن هم می‌تواند زمینه‌های همدلی بیشتری را برای زوجین پدید آورد.

3- فرزندان: این امکان وجود دارد تولد یک کودک باعث پدیدار شدن یک مثلث در خانوادهٔ هسته‌ای شود و درنتیجه استواری روابط زناشویی موردحمله قرار بگیرند زیرا یکی از والدین به کودک نزدیک و از همسرش دور شود.

4-شغل و درآمد: درآمد کم و ناامنی شغلی با رضایت‌مندی زناشویی پایین همراه است هنگامی‌که زوجین به‌طور دائم دربارهٔ پول نگرانی داشته باشند رضایت زناشویی پایین خواهد بود و به‌ویژه برای شوهرها رضایت شغلی با خشنودی زناشویی رابطه دارد.

 

عوامل ارتباطی:

1-حل تعارض: توانایی کنترل بر تعارض یکی از وظایف مهم همسران در ارتباط زناشویی است بنابراین شیوه‌های حل تعارض با تغییر در رضایت زناشویی همراه می‌باشد.

2-تعهد: هراندازه قیود و تعهدات ازدواج محکم‌تر باشد بحران‌های زناشویی کمتر و سطح اخلاقیات بالاتر است هم‌چنین هرقدر مشکلات دوره زندگی قبل از ازدواج کمتر باشد زندگی زناشویی از نظم و ترتیب و رضایت بیشتر طرفین برخوردار خواهد بود.

3-رابطه جنسی: همان‌طور که انتظار می‌رود همیشه رابطهٔ قوی بین رضایت زناشویی و رابطه جنسی وجود دارد. بین عملکرد جنسی و مؤلفه‌های آن در زنان با سازگاری زناشویی آنان و همسرانشان رابطه قوي وجود دارد و عملکرد جنسی در پیش‌بینی سازگاری زناشویی نقش دارد. هم‌چنین بین دانش و نگرش جنسی و رضایت زناشویی رابطه قوي وجود دارد.

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

نماد

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا