محصولات

  • پروتکل درمانی
  • پرسشنامه
  • پکیج آموزشی
  • پیشینه پایان نامه
     اختلال های اضطرابی (Anxiety disorders) از شایع ترین اختلال های روانپزشکی است. ابتلای زنان تقریبا دو برابر مردان است و در ایالات متحده حدود 30 میلیون نفر دچار این اختلالات هستند.      اختلال
7/06/1397
0
پرسشنامه افسردگی توسط بک به منظور سنجش شدت افسردگی در بزرگسالانی که تشخیص اختلال افسردگی را دریافت کرده‌اند، طراحی و تدوین شده است. این پرسشنامه دارای 21 سوال می باشد و بر اساس طیف چهار گزینه ای
در این پکیج آموزشی دکتر صاحبی به بررسی 23 باور غلط زوجین از دیدگاه گاتمن میپردازد. از نظر گاتمن یکی از عوامل دخیل در اختلالات زناشویی وجود باورهای غلط در این زمینه است که حل و اصلاح این باورها
مبانی نظری رضايت از زندگي در 31 صفحه گردآوری (20 صفحه مطلب خالص) شده است و فرمت فایل نیز word بوده که قابل ویرایش میباشد. ضمنا از آنجا که ممکن است فایل ورد در برخی سیستمها با به هم ریختگی مواجه شود
اختلال شخصیت مرزی

 اختلال شخصیت مرزی (BPD) شایع‌ترین اختلال شخصیت در محیط‌های روانپزشکی است (بارلو و دوراند، 2002). اکثر مبتلایان به اختلال شخصیت مرزی (50 درصد)، در دورهٔ سنی 18 تا 25 سال، مبتلا به این اختلال تشخیص داده می‌شوند.

همچنین دو سوم کل جمعیت بیماران شخصیت مرزی را زنان تشکیل می‌دهند (گاندرسون، 2008).

اصطلاح "مرزی" اولین بار توسط آدولف استرن (1983) بکار گرفته شده است. استرن، برای توصیف بیمارانی از این اصطلاح استفاده کرد که در مرز بین حالات نوروتیک و سایکوتیک قرار داشتند؛ یعنی، بیمارانی که تحت فشار روانی شدید به رفتارها و فرایندهای فکری سایکوتیک دچار می‌شدند و سریعاً به سطوح سالم‌تری از کارکرد روانی باز می‌گشتند.

ویژگی اصلی شخصیت مرزی، یک الگوی فراگیر بی ثباتی در روابط بین فردی، خودانگاره، عواطف و تکانشگری بارز است که از اوایل بزرگسالی آغاز و در زمینه‌های گوناگون ظاهر می‌شود. ملاک‌های تشخیصی DSM-IV-TR در جدول زیر دیده می‌شود که نشانه‌اش وجود حداقل پنج تا از موارد زیر است:

1- انجام تلاش‌هایی مضطربانه، توام با سراسیمگی برای اجتناب از ترک شدن واقعی یا تصوری

2- بی ثبات و شدید بودن روابط بین فردی، به صورت الگویی که مشخصه‌اش تناوب میان دو قطب افراطی است: آرمان نمایی و بی ارزش نمایی.

3- آشفتگی هویت؛ بی ثبات بودن واضح و دائم خودانگاره یا احساس فرد در مورد خودش.

4- تکانشی بودن لااقل در دو تا از حوزه‌هایی که بالقوه به فرد صدمه می‌زنند (مثلاً خرج کردن پول، روابط جنسی، سو مصرف مواد، بی ملاحظه رانندگی کردن، شکمبارگی)

5- رفتار، گشتار، یا تهدید به خودکشی به صورت مکرر، یا خودزنی‌های مکرر.

6- بی ثباتی در حالت عاطفی به صورت واکنش پذیری آشکار خلق (مثل ملال، تحریک پذیری، یا اضطراب شدید و حمله‌ای (اپیزودیک) که چند ساعتی طول بکشد و خیلی به ندرت هم بیش از چند روز دوام داشته باشد).

7- احساس پوچی مزمن.

8- نامتناسب بودن و شدید بودن خشم یا دشواری در تسلط بر خشم

9- بروز افکار بدگمانانه (پارانوئید) یا علایم شدید تجزیه‌ای به صورت گذرا و در مواقع فشار روانی (استرس).

 

همایندی مرضی در اختلال شخصیت مرزی:

اکثر مطالعات نشان داده‌اند که اختلالات خلقی در بین بیماران مرزی شیوع بالایی دارد. اختلالات سومصرف مواد (در دامنه‌ای بین 14 تا 56 درصد) اختلالات اضطرابی و اختلالات خوردن نیز با درجاتی کمتر با اختلال شخصیت مرزی همایندی مرضی دارند. نیز اختلال سانحه پس آسيبي(PTSD) یکی از اختلالاتی است که همایندی مرضی نسبتاً بالایی با اختلال شخصیت مرزی نشان می‌دهد.

سبب شناسی اختلال شخصیت مرزی:

بسیاری از پژوهشگران معتقدند که اختلال شخصیت مرزی از تعامل عوامل ژنتیکی، بیولوژیکی، اجتماعی، روان شناختی، محیط خانوادگی آشفته، پاتولوژی والدین و سبک‌های فرزندپروری بی کفایت آنها ریشه می‌گیرد.

فقدان‌ها و جدایی‌های اولیه، روابط خانوادگی آشفته، تضادهای ارتباطی شدید میان والدین، و سواستفاده های جسمی و جنسی کودکی، از جمله عوامل محیطی دخیل در سایکوپاتولوژی مرزی هستند. از طرف دیگر، تاریخچهٔ خانوادگی ابتلا به اختلالات روانی، به خصوص اختلالات خلقی و اختلالات مرتبط با کنترل تکانه (مثل سومصرف مواد) آسیب پذیری های خاص در خلق و خوی بیماران مرزی و آسیب‌های نورولوژیکی /بیوشیمیایی، از جمله عوامل سرشتی دخیل در سایکوپاتولوژی مرزی است (زانارینی و فرانکنبورگ، 1997).

به عقیدهٔ کرنبرگ، بیماران مرزی در مرحلهٔ جدایی-تفرد ماهلر، به ویژه در زیر مرحلهٔ نزدیکی مجدد (بین 16 تا 30 ماهگی) تثبیت شده‌اند. در حقیقت، بیمار مرزی نمی‌تواند میان خود و دیگران تمایز قائل شود مگر آنکه قبلاً، تصویر یک "چهرهٔ ارضا کننده" را که حضوری پایدار و با ثبات دارد، درونی سازی کرده باشد. هراس کودک از آن است که مبادا مادر او را برای همیشه ترک کند و دیگر بازگشتی در کار نباشد. بیمار مرزی، دایما چیزی شبیه این نوع "اضطراب جدایی" کوبنده را مجدداً در بزرگسالی تجربه می‌کند؛ از همین رو، اغلب وابسته و چسبنده به نظر می‌رسد و نمی‌تواند به مدت طولانی تنهایی را تاب بیاورد.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا