محصولات

  • پروتکل درمانی
  • پرسشنامه
  • پکیج آموزشی
  • پیشینه پایان نامه
     اختلال های اضطرابی (Anxiety disorders) از شایع ترین اختلال های روانپزشکی است. ابتلای زنان تقریبا دو برابر مردان است و در ایالات متحده حدود 30 میلیون نفر دچار این اختلالات هستند.      اختلال
7/06/1397
0
پرسشنامه دلزدگی زناشویی یک ابزار خود سنجی است که براي اندازه گیري درجه دلزدگی زناشویی در بین زوج ها طراحی گردیده است. این مقیاس از یک ابزار خودسنجی دیگري که براي اندازه گیري دلزدگی بکار می رود اقتباس
در این پکیج آموزشی دکتر صاحبی به بررسی 23 باور غلط زوجین از دیدگاه گاتمن میپردازد. از نظر گاتمن یکی از عوامل دخیل در اختلالات زناشویی وجود باورهای غلط در این زمینه است که حل و اصلاح این باورها
مبانی نظري سرطان در 25 صفحه گردآوری (13 صفحه مطلب خالص) شده است و فرمت فایل نیز word بوده که قابل ویرایش میباشد. ضمنا از آنجا که ممکن است فایل ورد در برخی سیستمها با به هم ریختگی مواجه شود فایل pdf
اقدام به خودکشی در نوجوانان

اقدام به خودکشی در نوجوانانی که رفتارهای خودآسیب رسانی مستقیم مانند خودجرحی دارند بسیاز زیاد است. یافته‌های پژوهش‌های طولی از نقش قوی خودجرحی در پیش بینی اقدام خودکشی حمایت می‌کنند.

احتمال خودکشی با افزایش فراوانی رفتارهای پرخطر و سوء مصرف مواد افزایش می‌یابد. همچنین در جوانان با خود آسیب رسانی غیر مستقیم نیز احتمال خودکشی بیشتر از جوانانی است که سبک زندگی سالم‌تری دارند. در رفتارهای مرتبط با طبقه خودآسیب رسانی غیر مستقیم مانند خطرجویی ممکن است انگیزه آشکار نوجوان اقدام خودکشی نباشد، اما یکی از علل مرگ نوجوانان رفتارهای خطرجویی است. در مطالعه‌ای بر روی 133 پرونده از نوجوانانی که در فاصله سال‌های 1996 تا 2000 بر اثر رفتارهای خطرجویانه جان خود را در کشور استرالیا از دست داده بودند سه زیرگروه شناسایی شدند که عبارت بودند از: الف) گروه دارای مشکلات پایدار در حوزه‌های مختلف زندگی اعم از سلامت روانی، تحصیل و خانواده ب) گروهی که در زمان رفتارخطرجویی، تجربه ناخوشایند مهمی مانند قطع رابطه با دوستان و مرگ یکی از اعضای خانوده را پشت سر می‌گذاشتند و ج) گروهی که با هدف تجربه کردن یک کار جدید رفتارخطرجویی انجام داده بودند.

 برخی از انواع خطرجویی مانند خطرجویی جنسی با اقدام خودکشی رابطه دارد. سابقه اقدام خودکشی در نوجوانانی که از کاندوم در رابطه جنسی استفاده نمی‌کنند دوبرابر بیشتر از سایر نوجوانان است. این یافته‌ها پژوهشگران را برانگیخته است تا رفتارهای پرخطر جنسی را به عنوان نشانه‌ای از یک نوع خودجرحی منفعلانه در نظر بگیرند. همچنین برخی از علل خطر جویی نوجوانان مانند حس جویی حتی بیشتر از افسردگی، اقدام خودکشی را در نوجوانان پیش بینی می‌کند.

به نظر می‌رسد هر چه فراونی و شدت خود جرحی بیشتر می‌شود احتمال خودکشی افزایش می‌یابد. برای مثال در یک مطالعه بر روی سه گروه از نوجوانان بستری در بخش روانپزشکی مشخص شد تفاوتی از حیث احتمال خودکشی بین خودجرحی کنندگان خفیف (1 یا 2 بار) و گروه بدون سابقه خودجرحی وجود ندارد؛ ولی تفاوت معناداری بین گروه خودجرحی‌کنندگان شدید (بیش از 3 بار) با گروه بدون خودجرحی و همین طور بین گروه با خودجرحی خفیف و شدید از لحاظ خرده مقیاس‌های ناامیدی، افکار خودکشی و نمره کلی احتمال خودکشی وجود نداشت. با این حال یافته‌های ناهمگونی درباره عوامل مرتبط با اقدام خودکشی در این گروه از نوجوانان وجود دارد. برای مثال اغلب محققان علت بالا بودن نرخ اقدام خودکشی در افراد خودآسیب رسان را بالا بودن سطح تکانشوری می‌دانند، اما نتایج یک پژوهش طولی گزارش کرده است که برعکس نوجوانان خودجرحی کننده‌ای که تکانشوری آن‌ها از بقیه کمتر است و از خودجرحی برای تنظیم درونی هیجان‌هایشان استفاده می‌کنند در معرض خطر بالاتری برای اقدام خودکشی هستند.

یافته‌ها در بزرگسالان نیز از ارتباط بین انجام رفتارهای پرخطر و افزایش احتمال خودکشی حمایت می‌کند. در یک مطالعه ملی در کشور فرانسه که از مصاحبه‌های تلفنی استفاده شده بود و گروه نمونه شامل 27 هزار نفر از جمعیت 15 تا 85 سال کشور آمریکا مشخص شد انجام رفتارهای پرخطر جنسی مانند روابط جنسی کنترل نشده، سوء مصرف مواد، شروع زودهنگام رابطه جنسی، سیگار کشیدن و مصرف الکل با بیشتر بودن افکار خودکشی و سابقه اقدام خودکشی رابطه دارند. شواهد پژوهشی یکی از علل بیشتر بودن نرخ اقدام خودکشی را در افراد مبتلا به اختلال‌های خوردن، مبادرت به رفتارهای خودآسیب رسانی مانند رژیم گرفتن، استفاده از ملین‌ها، تخلیه زوری مواد غذایی می‌دانند و این نوع رفتارها عامل متصل کننده اختلال‌های خوردن به ویژه از نوع پرخوری-تخلیه با رفتار خودکشی است.

عده‌ای از پژوهشگران تلاش کرده‌اند برای تببین رابطه اقدام خودکشی و خودجرحی از نقش ادراک درد استفاده کنند. نتایج پژوهشی درباره ادارک درد در افراد با خود آسیب رسانی مستقیم و غیر مستقیم نشان داده است که در هر دو گروه تحمل درد و آستانه درد به یک اندازه و بیشتر از گروه کنترل است، براساس این یافته، محققین این پژوهش با استناد به نظریه بین فردی خودکشی جوینر (2005) نتیجه گیری کرده‌اند که در هر دو گروهی که خود آسیب رسانی انجام می‌دهند به تدریج جرات تحمل درد بیشتر و جرات مواجهه با مرگ بیشتر می‌شود و احتمال خودکشی هر دو به یک میزان است. نتایج این پژوهش‌ها نشان می‌دهد هر دو گروه با خود آسیب رسانی مستقیم و غیر مستقیم به نحوی در معرض خطر بالای اقدام خودکشی نسبت به نوجوانان جمعیت عادی هستند اما رابطه خودآسیب رسانی مستقیم با اقدام خودکشی به نظر قوی‌تر و شدیدتر از گروه غیرمستقیم است.

 

اقدام به خودکشی در نوجوانان ایرانی 

تنها در یک پژوهش رفتارهای خودآسیب‌رسانی در نوجوانان دختر تهران بررسی شده بود. یافته‌ها نشان داد در نمونه 350 نفری دختران دوم و سوم دبیرستان، شیوع یک‌ساله رفتارهای خودآسیبی، شامل بریدن، سوزاندن، کتک زدن خود، کوبیدن سر به دیوار، فرو کردن سوزن در بدن، حکاکی روی بدن و زخم کردن پوست، 17 درصد بود و 11 درصد آنها بیش از یک بار در سال مرتکب این رفتارها شده بودند. در این پژوهش، احساس تنهایی و دلبستگی ناایمن پیش‌بینی‌کننده‌های رفتارهای خودآسیب‌رسان بودند. در چهار پژوهش، موضوع خودکشی نوجوانان بررسی شده است. در نوجوانان ایلامی، شیوع افکار شدید خودکشی 4/21 درصد و فراوانی سابقه اقدام به خودکشی 7 درصد گزارش شده است، در حالی که شیوع افکار خودکشی در دختران مناطق پرخطر خودکشی در ایران، شامل کرمانشاه، ایلام و همدان، 7 درصد و شیوع اقدام به خودکشی در این مناطق 5 درصد برآورد شده است. عوامل خطری که در پژوهش‌های مرتبط با خودکشی نوجوانان در ایران شناسایی شده است عبارتند از: سابقه اختلال‌های روانپزشکی، داشتن سابقه اقدام به خودکشی در بستگان، فقدان افراد محبوب در زندگی، شروع زودهنگام رابطه با جنس مخالف، مشکلات تحصیلی، ترک تحصیل و اختلاف خانوادگی.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا