محصولات

  • پروتکل درمانی
  • پرسشنامه
  • پکیج آموزشی
  • پیشینه پایان نامه
     اختلال های اضطرابی (Anxiety disorders) از شایع ترین اختلال های روانپزشکی است. ابتلای زنان تقریبا دو برابر مردان است و در ایالات متحده حدود 30 میلیون نفر دچار این اختلالات هستند.      اختلال
7/06/1397
0
پرسشنامه دلزدگی زناشویی یک ابزار خود سنجی است که براي اندازه گیري درجه دلزدگی زناشویی در بین زوج ها طراحی گردیده است. این مقیاس از یک ابزار خودسنجی دیگري که براي اندازه گیري دلزدگی بکار می رود اقتباس
در این پکیج آموزشی دکتر صاحبی به بررسی 23 باور غلط زوجین از دیدگاه گاتمن میپردازد. از نظر گاتمن یکی از عوامل دخیل در اختلالات زناشویی وجود باورهای غلط در این زمینه است که حل و اصلاح این باورها
مبانی نظري سرطان در 25 صفحه گردآوری (13 صفحه مطلب خالص) شده است و فرمت فایل نیز word بوده که قابل ویرایش میباشد. ضمنا از آنجا که ممکن است فایل ورد در برخی سیستمها با به هم ریختگی مواجه شود فایل pdf
انواع خانواده (مستبد، سهل گیر و مقتدر) و رشد روانی فرزندان

خانواده نقش بسیار مهمی در شکل­ گیری شخصت، نگرش، اخلاق و روحیات کودک دارد. هر خانواده شیوه خاصی را در تربیت فردی و اجتماعی فرزندان خویش به کار میگیرد که این شیوه های فرزندپروری متاثر از عوامل مختلف از جمله عوامل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی خانواده و جامعه است.

 

خانواده مستبد

در این گونه خانواده ها رشد بچه ها کند میشود . گاهی در اثر نفوذ استبداد پدر ، خواهران و برادران بزرگتر نسبت به کوچکتر ها با خشونت و زورگویی و قلدری رفتار می کنند . در محیط استبدادی ، ترس و وحشت بر افراد غلبه دارد . بچه احساس امنیت نمی کند و همیشه در حالت ترس به سر میبرد . هدف از انجام کارها را نمی داند و جرات پرسیدن دلیل انها را نیز ندارد .

بچه هایی که در محیط استبداد پرورش می یابند در ظاهر حالت تمکین از خود نشان می دهند ولی در واقع دچار اضطراب و هیجان منفی هستند . این بچه ها اغلب در مقابل دیگران حالت خصومت و دشمنی به خود میگیرند .به بچه های همسن یا کوچکتر از خود ازار میرسانند . معمولا چون افکاری را بدون چون و چرا پذیرفتند افرادی متعصب بار می ایند . از به سر بردن با دیگران عاجز هستند .در زمینه عاطفی و اجتماعی رشد کافی ندارند .در کارهای گروهی نمی توانند شرکت کند و اغلب ضعیف النفس هستند . به بزرگسالان بدبین هستند. و غالبا در تحصیل نیز موفق نمیشوند .

جو عاطفی ازادی بدون قید و شرط ( یا سهل گیر )

در این خانواده ها هرج و مرج و بی نظمی بر روابط افراد خانواده حاکم می شود و زندگی برای انان مشکل می گردد . افراد چنین خانواده ای ، بی بند و بار ، لاابالی ، سهل انگار ، خود خواه ، و بی هدف هستند . ملاک و میزانی برای کنترل رفتار خود ندارند ، احساس مسئولیت نمی کنند ، قادر به زندگی اجتماعی نیستند ، نمی توانند با دیگران به سر برند و اغلب در زندگی با شکست رو به رو می شوند .

جو عاطفی دموکراسی بهترین ، عاقلانه ترین ، انسانی ترین راه زندگی است . همه افراد حق اظهار نظر دارند و به انها احترام قائل می باشند .

محبت والدین

اثر محبت در رشد روانی فرزندان همانند اثر نور بر رشد گیاه است .

تاکید بر محبت به معنای زیاده روی در ان نیست ، محبت باید چنان باشد که اولا : فرزندان بیش از حد وابسته بار نیایند و نتوانند در غیاب والدین روی پای خود بایستند

 ثانیا : از خود راضی و پر توقع و لوس بار نیایند . چون این افراد از دیگران هم توقع دارند و چون براورده نمیشود سرخورده شده و افسرده می شوند . پس چنین افرادی نمی توانند با دیگران رابطه عاطفی متعادل با دیگران برقرار کنند .

کودکانی که در سالهای اول زندگی از محبت والدین محروم باشند در خانه احساس ناایمنی می کنند ، از زندگی لذت نمی برند ، اغلب خشک و سرد و نسبت به دیگران بی مهر هستند و کمتر مقید به اصول و قوانین اخلاقی می باشند . پدر و مادری که محروم از محبت بوده به کودکان خود هم بی محبتی نشان می دهند .

گاهی بچه های مطرود یا محروم از محبت والدین دچار بیماریهای روان تنی می شوند . بچه هایی ک دچار تب خاصی میشوند و یا گرفتار ناراحتی های پوستی یا تنگی نفس میشوند اغلب از طرف پدر و مادر طرد شده اند یا مدتی از انها دور بوده اند . گاهی این دسته از بچه ها سرکش و پرخاشگر بار می ایند ، در انجام کارهای نادرست احساس گناه نمیکنند ، نسبت به  زندگی بدبین اند ، و دیگران را دشمن خود فرض میکنند . در بعضی موارد یچه های مطرود از محبت والدین حالت تسلیم به خود می گیرند . رفتارهای زننده انها را تحمل میکند و با انها روی خوش نشان می دهد . بعضی هم تسلیم تخیلات خود میشوند و خود را از واقعیت دور میکند . بچه هایی که باهوش هستند و خوب بی مهری پدر و مادر را احساس می کنند اغلب خود را به نادانی می زنند .

گاهی علاقه شدید مادر به بچه دلیل ، تنفر او از بچه است . این مادر برای اینکه تنفر خود را از بچه پنهان کند و از ترس اینکه مبادا دیگران متوجه این تنفر شوند بچه را مورد محبت زیاد قرار می دهد

بچه هایی که زیادی محبت میبینند نمی توانند با دیگران امیزش کنند . رشد اجتماعی شان کند می شود . وابسته میشوند .

نقش اساسی محبت مادر   

رابطه مادر با کودک ابتدا یک رابطه زیستی است که به تدریج به روابط روانشناختی و جامعه شناختی منجر میشود .

مادر در گرایشهای کودک نقش کلیدی دارد .

بچه محروم از مهر مادر غالبا خصایصی از این گونه نشان می دهد : کندی در تکلم ، کاهش بهره هوشی ، کمی فعالیت ، تعویق رشد و نمو بدنی ، اختلال عاطفی ، پرخاشگری ؛ اختلال هواس و پدر  یا مادر ناشایست بار امدن .

کودک محبت یا نفرت را ابتدا از مادرش یاد می گیرد . کودکی  که محبت ندیده نمی تواند به دیگران محبت کند . علت بیشتر ناراحتیها و اختلال های عاطفی کودکان محرومیت از مهر مادری است .

اعمال قدرت

محبت و قدرت متناقض نیستند و در جهت رشد کودک و تسهیل در شکوفایی شخصیت او مکمل یکدیگر هستند .

هرگاه کودک نتواند در محیط خانوادگی خود اعمال قدرت سالمی را حس کند و نتواند در ان ، وجود پناهگاه یا امنیتی را مشاهده نماید ، در او تشویشی به وجود می اید و در درون خود نسبت به کسانی که می باید حامی او باشد و اکنون به دلیل ضعیف بودن نمی توانند این رضایتمندی و احساس امنیت را به او دهند ، احساس بد امدن و تحقیر می کند و ان را نوعی خیانت نسبت به خود می شمارد . یکی از واکنش هایی که ممکن است در برابر این کمبود ایجاد شود گرویدن به گروه است . باید توجه داشت که انگیزه نوجوان از گرویدن به گروه بیشتر جستجوی امنیت از طریق پیوستن به منبع قدرتی است که در خانواده نیافته است . او به وسیله همانند سازی با رئسا در جستجوی اثبات وجود و امنیت عاطفی و زور و قدرت است .

 

علائم ناشی از کمبود  اعمال قدرت

ویژگی مجموعه علایم ناشی از کمبود اعمال قدرت در این است که هم در ساخت شخصیت و هم در نحوه برقرار ساختن ارتباط با دنیای خارج بازتاب می یابد . ویژگی شخصیتی این افراد عبارت است از : ضعف « من» ، شکست پذیری ، نوعی سازمان مبتنی بر هوس و رویا پردازی ، احساس عدم امنیت ، عدم وجود استحکام ، وجود بی تصمیمی ، بی اعتمادی ، سهل انگاری هم در مورد کار و هم در مورد لذت و شادی ها ، یعنی عدم توانایی برای لذت بردن و نداشتن احساس شور و ذوق به مدت طولانی در برابر اشیاء یا انسانها ، خود نمایی های کوتاه مدت و ضعیف بودن وجدان اخلاقی .

افراط در اعمال قدرت ، برحسب انکه چگونه اجرا می شود به نتایجی متفاوتی می انجامد . به عبارت دیگر افرادی که قربانی ظلم و زور گویی محیط خانوادگی خود شده اند ، لزوما سنخ واحدی را تشکیل نمی دهند . و برحسب زمینه خلقت فردی واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهند . کودک حساس و هیجان پذیر اغلب از طریق تسلیم شدن واکنش نشان می دهد . دربرخی موارد هم کودک به شدت واکنش نشان می دهد . در موارد وخیم نزاع فرزند با پدر می تواند حتی موجب مرگ یکی از انها گردد .

کودکانی که در شرایط نه متکی و نه مستقل بار می ایند یا به عقب ماندگی عاطفی دچار می شوند و یا در حالت کودکی باقی می مانند. اما در هر حال اشکال بزرگ و اساسی انان ناپختگی یا عدم بلوغ عاطفی است . که در مورد اول ، عقب ماندگی عاطفی از توقف رشد و در مورد دوم بازگشت به مراحل اولیه رشد عاطفی را در پی دارد . اغلب گفته میشود که دختران بیش از پسران در معرض یا دچار عقب ماندگی عاطفی هستند ، اما باید پذیرفت که ناپختگی عاطفی در مردها بیشتر دیده میشود .

به هر حال ویژگی بارز افراد مبتلا به عقب ماندگی عاطفی احساس فقدان امنیت است که از درون ناشی میشود . شخص حس می کند که نمی تواند در زندگی روی پای خود بایستد و با کمک گرفتن از وسائل  و امکانات خود ، از خود دفاع کند . تلقین پذیر است و به اسانی از دیگری تقلید میکند ، چنانچه گویی حالت کودکی برای همیشه در وجود او باقی مانده است و تثبیت شده است . همانند یک کودک از محیط برای رسیدن به هدف های خود استفاده می کند ، همیشه از محیط طلبکار است ، اما چیزی به محیط خود نمی دهد .

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا