محصولات

  • پروتکل درمانی
  • پرسشنامه
  • پکیج آموزشی
  • پیشینه پایان نامه
اهداف آموزشي پروتكل آموزش مسائل جنسی به کودکان عبارتند از: 1- آموزش روش هاي مناسب تربيت جنسي كودكان توسط والدين، 2-  بررسي میزان اطلاعات نادرست در زمینه تربيت جنسي، 3-  کاهش بروز بیماری های واگیردار
14/10/1396
0
آزمون حاضر از قضاوت اخلاقی برای کودکان بر مبنای الگوی یک آزمون هوش کلی است که شامل سؤالات استدلال، قوه تشخیص، بهترین پاسخ‌ها و غیره است با این تفاوت که همه سؤالات معنای اخلاقی دارد. این آزمون
«رورشاخ» هم نماد یک «فرد» هم نمایانگر یک فرایند تاریخی- آفرینندگی و هم نشانگر یک ابزار روان‌شناختی است. رورشاخ یک آزمون فرافکن سنتی متشکل از ۱۰ کارت رنگی و سیاه‌سفید می‌باشد که شامل لکه‌های جوهر
یکی از تغییرات تجربه شده در دوره­ی نوجوانی، تغییر در خودپنداره می­باشد (بالدوین و هافمن، 2002). باورهایی که فرد درباره خودش فراهم می­آورد، اصطلاحا خودپنداره نامیده می­شود. خودپنداره یکی از
انواع خانواده (مستبد، سهل گیر و مقتدر) و رشد روانی فرزندان

خانواده نقش بسیار مهمی در شکل­ گیری شخصت، نگرش، اخلاق و روحیات کودک دارد. هر خانواده شیوه خاصی را در تربیت فردی و اجتماعی فرزندان خویش به کار میگیرد که این شیوه های فرزندپروری متاثر از عوامل مختلف از جمله عوامل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی خانواده و جامعه است.

 

خانواده مستبد

در این گونه خانواده ها رشد بچه ها کند میشود . گاهی در اثر نفوذ استبداد پدر ، خواهران و برادران بزرگتر نسبت به کوچکتر ها با خشونت و زورگویی و قلدری رفتار می کنند . در محیط استبدادی ، ترس و وحشت بر افراد غلبه دارد . بچه احساس امنیت نمی کند و همیشه در حالت ترس به سر میبرد . هدف از انجام کارها را نمی داند و جرات پرسیدن دلیل انها را نیز ندارد .

بچه هایی که در محیط استبداد پرورش می یابند در ظاهر حالت تمکین از خود نشان می دهند ولی در واقع دچار اضطراب و هیجان منفی هستند . این بچه ها اغلب در مقابل دیگران حالت خصومت و دشمنی به خود میگیرند .به بچه های همسن یا کوچکتر از خود ازار میرسانند . معمولا چون افکاری را بدون چون و چرا پذیرفتند افرادی متعصب بار می ایند . از به سر بردن با دیگران عاجز هستند .در زمینه عاطفی و اجتماعی رشد کافی ندارند .در کارهای گروهی نمی توانند شرکت کند و اغلب ضعیف النفس هستند . به بزرگسالان بدبین هستند. و غالبا در تحصیل نیز موفق نمیشوند .

جو عاطفی ازادی بدون قید و شرط ( یا سهل گیر )

در این خانواده ها هرج و مرج و بی نظمی بر روابط افراد خانواده حاکم می شود و زندگی برای انان مشکل می گردد . افراد چنین خانواده ای ، بی بند و بار ، لاابالی ، سهل انگار ، خود خواه ، و بی هدف هستند . ملاک و میزانی برای کنترل رفتار خود ندارند ، احساس مسئولیت نمی کنند ، قادر به زندگی اجتماعی نیستند ، نمی توانند با دیگران به سر برند و اغلب در زندگی با شکست رو به رو می شوند .

جو عاطفی دموکراسی بهترین ، عاقلانه ترین ، انسانی ترین راه زندگی است . همه افراد حق اظهار نظر دارند و به انها احترام قائل می باشند .

محبت والدین

اثر محبت در رشد روانی فرزندان همانند اثر نور بر رشد گیاه است .

تاکید بر محبت به معنای زیاده روی در ان نیست ، محبت باید چنان باشد که اولا : فرزندان بیش از حد وابسته بار نیایند و نتوانند در غیاب والدین روی پای خود بایستند

 ثانیا : از خود راضی و پر توقع و لوس بار نیایند . چون این افراد از دیگران هم توقع دارند و چون براورده نمیشود سرخورده شده و افسرده می شوند . پس چنین افرادی نمی توانند با دیگران رابطه عاطفی متعادل با دیگران برقرار کنند .

کودکانی که در سالهای اول زندگی از محبت والدین محروم باشند در خانه احساس ناایمنی می کنند ، از زندگی لذت نمی برند ، اغلب خشک و سرد و نسبت به دیگران بی مهر هستند و کمتر مقید به اصول و قوانین اخلاقی می باشند . پدر و مادری که محروم از محبت بوده به کودکان خود هم بی محبتی نشان می دهند .

گاهی بچه های مطرود یا محروم از محبت والدین دچار بیماریهای روان تنی می شوند . بچه هایی ک دچار تب خاصی میشوند و یا گرفتار ناراحتی های پوستی یا تنگی نفس میشوند اغلب از طرف پدر و مادر طرد شده اند یا مدتی از انها دور بوده اند . گاهی این دسته از بچه ها سرکش و پرخاشگر بار می ایند ، در انجام کارهای نادرست احساس گناه نمیکنند ، نسبت به  زندگی بدبین اند ، و دیگران را دشمن خود فرض میکنند . در بعضی موارد یچه های مطرود از محبت والدین حالت تسلیم به خود می گیرند . رفتارهای زننده انها را تحمل میکند و با انها روی خوش نشان می دهد . بعضی هم تسلیم تخیلات خود میشوند و خود را از واقعیت دور میکند . بچه هایی که باهوش هستند و خوب بی مهری پدر و مادر را احساس می کنند اغلب خود را به نادانی می زنند .

گاهی علاقه شدید مادر به بچه دلیل ، تنفر او از بچه است . این مادر برای اینکه تنفر خود را از بچه پنهان کند و از ترس اینکه مبادا دیگران متوجه این تنفر شوند بچه را مورد محبت زیاد قرار می دهد

بچه هایی که زیادی محبت میبینند نمی توانند با دیگران امیزش کنند . رشد اجتماعی شان کند می شود . وابسته میشوند .

نقش اساسی محبت مادر   

رابطه مادر با کودک ابتدا یک رابطه زیستی است که به تدریج به روابط روانشناختی و جامعه شناختی منجر میشود .

مادر در گرایشهای کودک نقش کلیدی دارد .

بچه محروم از مهر مادر غالبا خصایصی از این گونه نشان می دهد : کندی در تکلم ، کاهش بهره هوشی ، کمی فعالیت ، تعویق رشد و نمو بدنی ، اختلال عاطفی ، پرخاشگری ؛ اختلال هواس و پدر  یا مادر ناشایست بار امدن .

کودک محبت یا نفرت را ابتدا از مادرش یاد می گیرد . کودکی  که محبت ندیده نمی تواند به دیگران محبت کند . علت بیشتر ناراحتیها و اختلال های عاطفی کودکان محرومیت از مهر مادری است .

اعمال قدرت

محبت و قدرت متناقض نیستند و در جهت رشد کودک و تسهیل در شکوفایی شخصیت او مکمل یکدیگر هستند .

هرگاه کودک نتواند در محیط خانوادگی خود اعمال قدرت سالمی را حس کند و نتواند در ان ، وجود پناهگاه یا امنیتی را مشاهده نماید ، در او تشویشی به وجود می اید و در درون خود نسبت به کسانی که می باید حامی او باشد و اکنون به دلیل ضعیف بودن نمی توانند این رضایتمندی و احساس امنیت را به او دهند ، احساس بد امدن و تحقیر می کند و ان را نوعی خیانت نسبت به خود می شمارد . یکی از واکنش هایی که ممکن است در برابر این کمبود ایجاد شود گرویدن به گروه است . باید توجه داشت که انگیزه نوجوان از گرویدن به گروه بیشتر جستجوی امنیت از طریق پیوستن به منبع قدرتی است که در خانواده نیافته است . او به وسیله همانند سازی با رئسا در جستجوی اثبات وجود و امنیت عاطفی و زور و قدرت است .

 

علائم ناشی از کمبود  اعمال قدرت

ویژگی مجموعه علایم ناشی از کمبود اعمال قدرت در این است که هم در ساخت شخصیت و هم در نحوه برقرار ساختن ارتباط با دنیای خارج بازتاب می یابد . ویژگی شخصیتی این افراد عبارت است از : ضعف « من» ، شکست پذیری ، نوعی سازمان مبتنی بر هوس و رویا پردازی ، احساس عدم امنیت ، عدم وجود استحکام ، وجود بی تصمیمی ، بی اعتمادی ، سهل انگاری هم در مورد کار و هم در مورد لذت و شادی ها ، یعنی عدم توانایی برای لذت بردن و نداشتن احساس شور و ذوق به مدت طولانی در برابر اشیاء یا انسانها ، خود نمایی های کوتاه مدت و ضعیف بودن وجدان اخلاقی .

افراط در اعمال قدرت ، برحسب انکه چگونه اجرا می شود به نتایجی متفاوتی می انجامد . به عبارت دیگر افرادی که قربانی ظلم و زور گویی محیط خانوادگی خود شده اند ، لزوما سنخ واحدی را تشکیل نمی دهند . و برحسب زمینه خلقت فردی واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهند . کودک حساس و هیجان پذیر اغلب از طریق تسلیم شدن واکنش نشان می دهد . دربرخی موارد هم کودک به شدت واکنش نشان می دهد . در موارد وخیم نزاع فرزند با پدر می تواند حتی موجب مرگ یکی از انها گردد .

کودکانی که در شرایط نه متکی و نه مستقل بار می ایند یا به عقب ماندگی عاطفی دچار می شوند و یا در حالت کودکی باقی می مانند. اما در هر حال اشکال بزرگ و اساسی انان ناپختگی یا عدم بلوغ عاطفی است . که در مورد اول ، عقب ماندگی عاطفی از توقف رشد و در مورد دوم بازگشت به مراحل اولیه رشد عاطفی را در پی دارد . اغلب گفته میشود که دختران بیش از پسران در معرض یا دچار عقب ماندگی عاطفی هستند ، اما باید پذیرفت که ناپختگی عاطفی در مردها بیشتر دیده میشود .

به هر حال ویژگی بارز افراد مبتلا به عقب ماندگی عاطفی احساس فقدان امنیت است که از درون ناشی میشود . شخص حس می کند که نمی تواند در زندگی روی پای خود بایستد و با کمک گرفتن از وسائل  و امکانات خود ، از خود دفاع کند . تلقین پذیر است و به اسانی از دیگری تقلید میکند ، چنانچه گویی حالت کودکی برای همیشه در وجود او باقی مانده است و تثبیت شده است . همانند یک کودک از محیط برای رسیدن به هدف های خود استفاده می کند ، همیشه از محیط طلبکار است ، اما چیزی به محیط خود نمی دهد .

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

نماد

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا