محصولات

  • پروتکل درمانی
  • پرسشنامه
  • پکیج آموزشی
  • پیشینه پایان نامه
     اختلال های اضطرابی (Anxiety disorders) از شایع ترین اختلال های روانپزشکی است. ابتلای زنان تقریبا دو برابر مردان است و در ایالات متحده حدود 30 میلیون نفر دچار این اختلالات هستند.      اختلال
7/06/1397
0
پرسشنامه افسردگی توسط بک به منظور سنجش شدت افسردگی در بزرگسالانی که تشخیص اختلال افسردگی را دریافت کرده‌اند، طراحی و تدوین شده است. این پرسشنامه دارای 21 سوال می باشد و بر اساس طیف چهار گزینه ای
در این پکیج آموزشی دکتر صاحبی به بررسی 23 باور غلط زوجین از دیدگاه گاتمن میپردازد. از نظر گاتمن یکی از عوامل دخیل در اختلالات زناشویی وجود باورهای غلط در این زمینه است که حل و اصلاح این باورها
مبانی نظری رضايت از زندگي در 31 صفحه گردآوری (20 صفحه مطلب خالص) شده است و فرمت فایل نیز word بوده که قابل ویرایش میباشد. ضمنا از آنجا که ممکن است فایل ورد در برخی سیستمها با به هم ریختگی مواجه شود
مفهوم خودپنداره

مفهوم خودپنداره به معنی جمع­ آوری دانش در مورد خویشتن است، مانند باورهای فرد نسبت به ویژگی­ های شخصیتی، جسمی، توانایی­ ها، ارزش­ها و اهداف. خودپنداره اساس ارزیابی فرد از خود و جهان پیرامونش را تشکیل می­دهد (صفایی، بیگدلی و طالع ­پسند، 1390).

از دیدگاه برخی از نظریه ­پردازان، خودپنداره مفهومی سلسله­ مراتبی و چند بعدی است. به عبارت دیگر اطلاعات در مورد خود، به کمک آگاهی از  علوم خود در زمینه ­های ریاضی، تاریخ و انگلیسی و آگاهی از شیوه­ های زندگی کردن و کار کردن خود به وجود می­آید. خودپنداره و آگاهی از خود با افزایش سن متفاوت می­گردد. با بالا رفتن سن و حرکت از دوره ­ی کودکی به سمت نوجوانی و جوانی، توانایی افراد برای مشخص کردن نقاط قوت و ضعف خویش افزایش پیدا می­کند (دیفریتز و رن[1]، 2013).

در واقع خود در اوایل زندگی شکل می­گیرد و با استفاده از تجربیات بعدی اصلاح می­شود. در ابتدا، کودکان از طریق کسب و سازمان­دهی اطلاعات مربوط به خود، قادر به درک رابطه بین خود و جهان اجتماعی­ شان هستند. این فرآیند رشد، نتیجه  ظهور مهارت­ های شناختی و روابط اجتماعی با خانواده و همسالان است. در اوایل کودکی، خودپنداره­ی کودکان بر روی ویژگی­های واقعی مانند توانایی­ های جسمی، مهارت­ها و دارایی­ ها متکی است. در اواسط کودکی، خودپنداره حالت یکپارچه­ تری به خود می­گیرد و کودک درگیر مقایسه اجتماعی می­شود. در طی این دوران کودکان به وضوح خود را که متشکل از ویژگی­های روانی و درونی است، درک می­کنند. نوجوانی دوره­ای از زندگی است که در آن خود، دستخوش تحولات زیادی می­شود (سباستین، برنت و بلاکمور[2]، 2008 ). در طول دوره ­ نوجوانی خودپنداره انتزاعی و پیچیده­ تر می­شود. در این دوره نوجوانان با استفاده از تجربه­ های شخصی، تأثیر پذیرفتن از دنیای خارجی و ارتباط بین این دو، خودپنداره­ ی خویش را تشکیل می­دهند و بر اساس آن مسائل زندگی را ارزیابی می­کنند. خودپنداره، یک موضوع مرکزی است که اطراف آن تعداد زیادی ازجنبه­ های عمده ­ی شخصیت سازماندهی شده است.

ریچاردل[3] و همکاران (2007) خودپنداره را، به عنوان تصویر کلی فرد درباره­ ی خودش تعریف می­کنند، که شامل تجربیات واقعی و تفسیر آن­ها است. در تصویر کلی، خودپنداره چند بعدی است و دارای چند سطح از خود است. تصویر بدنی و عزت نفس به عنوان جنبه ­ها و سطوح بسیار مهم خودپنداره بررسی می­شوند. بنابراین، خودپنداره مانند یک نقشه است که به فرد کمک می­کند در مواقع بحرانی و انتخاب­ های بزرگ زندگی با آگاهی و درک درست از خود به مقصد برسد (البام[4]، 2002).

از دیدگاه بونگ و اسلاویک [5](2003) مفهوم خودپنداره به شدت متکی بر اطلاعات اجتماعی و ارزیابی­ های منعکس شده از سوی دیگران است. آن­ها همچنین معتقدند، خودپنداره نظام پویایی است که با اعتقادات، ارزش­ها، رغبت­ها، استعدادها و توانایی­های فرد ارتباط دارد و این­ها عواملی هستند که مسیر زندگی فرد را مشخص می­کنند. لاک[6] (2006) بیان کرد، خودپنداره تصوری است که فرد به هنگام تأمل در مورد ویژگی­های خودش دارد. ولی این مفهوم تنها به آن­چه شخص در مورد خودش می­بیند، خلاصه نمی­شود و آن­چه را که فرد احساس می­کند دیگران در مورد او می­بینند، را در برمی­گیرد.

 [1]. Defreitas & Rinn

[2]. Sebastian, Burnett &  Blakemore

[3]. Ricciardelli

[4]. Elbaum

[5]. Bong & Skaalvik

[6]. Locke

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا