محصولات

  • پروتکل درمانی
  • پرسشنامه
  • پکیج آموزشی
  • پیشینه پایان نامه
اهداف آموزشي پروتكل آموزش مسائل جنسی به کودکان عبارتند از: 1- آموزش روش هاي مناسب تربيت جنسي كودكان توسط والدين، 2-  بررسي میزان اطلاعات نادرست در زمینه تربيت جنسي، 3-  کاهش بروز بیماری های واگیردار
14/10/1396
0
آزمون حاضر از قضاوت اخلاقی برای کودکان بر مبنای الگوی یک آزمون هوش کلی است که شامل سؤالات استدلال، قوه تشخیص، بهترین پاسخ‌ها و غیره است با این تفاوت که همه سؤالات معنای اخلاقی دارد. این آزمون
«رورشاخ» هم نماد یک «فرد» هم نمایانگر یک فرایند تاریخی- آفرینندگی و هم نشانگر یک ابزار روان‌شناختی است. رورشاخ یک آزمون فرافکن سنتی متشکل از ۱۰ کارت رنگی و سیاه‌سفید می‌باشد که شامل لکه‌های جوهر
یکی از تغییرات تجربه شده در دوره­ی نوجوانی، تغییر در خودپنداره می­باشد (بالدوین و هافمن، 2002). باورهایی که فرد درباره خودش فراهم می­آورد، اصطلاحا خودپنداره نامیده می­شود. خودپنداره یکی از
مفهوم خودپنداره

مفهوم خودپنداره به معنی جمع­ آوری دانش در مورد خویشتن است، مانند باورهای فرد نسبت به ویژگی­ های شخصیتی، جسمی، توانایی­ ها، ارزش­ها و اهداف. خودپنداره اساس ارزیابی فرد از خود و جهان پیرامونش را تشکیل می­دهد (صفایی، بیگدلی و طالع ­پسند، 1390).

از دیدگاه برخی از نظریه ­پردازان، خودپنداره مفهومی سلسله­ مراتبی و چند بعدی است. به عبارت دیگر اطلاعات در مورد خود، به کمک آگاهی از  علوم خود در زمینه ­های ریاضی، تاریخ و انگلیسی و آگاهی از شیوه­ های زندگی کردن و کار کردن خود به وجود می­آید. خودپنداره و آگاهی از خود با افزایش سن متفاوت می­گردد. با بالا رفتن سن و حرکت از دوره ­ی کودکی به سمت نوجوانی و جوانی، توانایی افراد برای مشخص کردن نقاط قوت و ضعف خویش افزایش پیدا می­کند (دیفریتز و رن[1]، 2013).

در واقع خود در اوایل زندگی شکل می­گیرد و با استفاده از تجربیات بعدی اصلاح می­شود. در ابتدا، کودکان از طریق کسب و سازمان­دهی اطلاعات مربوط به خود، قادر به درک رابطه بین خود و جهان اجتماعی­ شان هستند. این فرآیند رشد، نتیجه  ظهور مهارت­ های شناختی و روابط اجتماعی با خانواده و همسالان است. در اوایل کودکی، خودپنداره­ی کودکان بر روی ویژگی­های واقعی مانند توانایی­ های جسمی، مهارت­ها و دارایی­ ها متکی است. در اواسط کودکی، خودپنداره حالت یکپارچه­ تری به خود می­گیرد و کودک درگیر مقایسه اجتماعی می­شود. در طی این دوران کودکان به وضوح خود را که متشکل از ویژگی­های روانی و درونی است، درک می­کنند. نوجوانی دوره­ای از زندگی است که در آن خود، دستخوش تحولات زیادی می­شود (سباستین، برنت و بلاکمور[2]، 2008 ). در طول دوره ­ نوجوانی خودپنداره انتزاعی و پیچیده­ تر می­شود. در این دوره نوجوانان با استفاده از تجربه­ های شخصی، تأثیر پذیرفتن از دنیای خارجی و ارتباط بین این دو، خودپنداره­ ی خویش را تشکیل می­دهند و بر اساس آن مسائل زندگی را ارزیابی می­کنند. خودپنداره، یک موضوع مرکزی است که اطراف آن تعداد زیادی ازجنبه­ های عمده ­ی شخصیت سازماندهی شده است.

ریچاردل[3] و همکاران (2007) خودپنداره را، به عنوان تصویر کلی فرد درباره­ ی خودش تعریف می­کنند، که شامل تجربیات واقعی و تفسیر آن­ها است. در تصویر کلی، خودپنداره چند بعدی است و دارای چند سطح از خود است. تصویر بدنی و عزت نفس به عنوان جنبه ­ها و سطوح بسیار مهم خودپنداره بررسی می­شوند. بنابراین، خودپنداره مانند یک نقشه است که به فرد کمک می­کند در مواقع بحرانی و انتخاب­ های بزرگ زندگی با آگاهی و درک درست از خود به مقصد برسد (البام[4]، 2002).

از دیدگاه بونگ و اسلاویک [5](2003) مفهوم خودپنداره به شدت متکی بر اطلاعات اجتماعی و ارزیابی­ های منعکس شده از سوی دیگران است. آن­ها همچنین معتقدند، خودپنداره نظام پویایی است که با اعتقادات، ارزش­ها، رغبت­ها، استعدادها و توانایی­های فرد ارتباط دارد و این­ها عواملی هستند که مسیر زندگی فرد را مشخص می­کنند. لاک[6] (2006) بیان کرد، خودپنداره تصوری است که فرد به هنگام تأمل در مورد ویژگی­های خودش دارد. ولی این مفهوم تنها به آن­چه شخص در مورد خودش می­بیند، خلاصه نمی­شود و آن­چه را که فرد احساس می­کند دیگران در مورد او می­بینند، را در برمی­گیرد.

 [1]. Defreitas & Rinn

[2]. Sebastian, Burnett &  Blakemore

[3]. Ricciardelli

[4]. Elbaum

[5]. Bong & Skaalvik

[6]. Locke

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

نماد

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا