محصولات

  • پروتکل درمانی
  • پرسشنامه
  • پکیج آموزشی
  • پیشینه پایان نامه
اهداف آموزشي پروتكل توانمندسازی روان شناختی عبارتنداز: بررسی تفاوت های قدرت و توانمندی، آموزش فرایند خودمدیریتی، ایجاد حس معنی داری، آموزش شیوه های صحیح مذاکره و کسب اختیارات لازم در انجام فعالیت
1/04/1395
0
پرسشنامه معناي زندگي (استگر، 2010) دو بعد معنا در زندگي، يعني حضور معنا و جستجوي معنا را با بهره گيري از 10 ماده برمبناي مقياس هفت درجه اي ليکرت از کاملا نادرست (1) تا کاملا درست (7) مي سنجد. تکميل
در این پکیج آموزشی دکتر صاحبی به بررسی 23 باور غلط زوجین از دیدگاه گاتمن میپردازد. از نظر گاتمن یکی از عوامل دخیل در اختلالات زناشویی وجود باورهای غلط در این زمینه است که حل و اصلاح این باورها
 مباني نظري دلبستگي با هدف رفاه حال دانشجويان جهت استفاده در فصل 2 پايان نامه ها و مقالات علمي از بيش از 60 رفرنس متفاوت گردآوري شده است كه شامل مهمترين سرفصل هاي مباني دلبستگي ميباشد. در اين مباني
علل خيانت زناشويي از ديدگاه زوجين

يكي از عوامل آسيب­زا در ساختار و ثبات خانواده، مساله روزافزون روابط فرازناشويي است. اين پديده در جوامع مختلف و فرهنگ­هاي مختلف، به اشكال گوناگون تعريف شده است و هر زوج بنا به تعهدي كه در رابطه خويش با يكديگر بنا نهاده اند، نگرش و تعريف خود را دارند.

بيشتر افراد انتظار تك همسري در روابط جنسي و پرهيز از روابط نامشروع را از همسران خود دارند به طوريكه در پژوهشي 97 درصد از پاسخ گويان بيان كرده اند كه افراد متاهل نبايد در روابط نامشروع شركت نمايند. پژوهشگران اسامي و تعاريف مختلفي براي اين پديده در نظر گرفته­اند، اما جنبه مشترك همه آنها، پنهاني بودن آن است.  

افراد بنا به دلايل مختلفي از جمله كنجكاوي، تنوع طلبي، انگيزه تجربه كردن، مبارزه با ناكارامدي و كسب اعتماد به نفس، سرگرمي، گريز از واقعيت، مشكلاتي در رابطه با صميميت، انتقام و كنجكاوي جنسي وارد روابط فرازناشويي ميشوند. گلس و رايت (1999) چهار عامل جنسي، هيجاني، انگيزه پيشرفت و عاشق شدن را به عنوان علل خيانت نام ميبرد.

عسگرزاده (استاديار دانشگاه شهيد بهشتي)و حيدري در پژوهشي به بررسي علل خيانت زناشويي از ديدگاه زوجين مراجعه كننده به دادگاه خانواده پرداختند. نتايج پژوهش آنان به طور خلاصه به شرح ذيل است:

 

1- مسائل فردي

1-1 مسائل روانشناختي: مسائلي از قيبل تنوع طلبي و خود را محق دانستن كه در مردان بيشتر حاكم است. اعتياد مردان و احساس برتري نسبت به همسر از عوامل رواني است.

1-2 مسائل گذشته: خيانت در افرادي كه تجربه رابطه جنسي قبل از ازدواج داشته اند، بيشتر است. عشق ناكام گذشته و اجبار در ازدواج با فردي ديگر از جمله مسائل مربوط به گذشته است. خانم 26 ساله اي مي گويد « به علت اينكه وضع ماد ي اش خوب نبود، با شوهرم ازدواج كردم. ولي عاشق اون بودم، نتونستم فراموشش كن .»

 

2- روابط بين همسران

2-1 مسائل جنسي و جسمي: عدم رضايت جنسي از علل مهم و اصلي خيانت مردان است. بيماري زنان و عدم رابطه با كيفيت جنسبي ميتواند مردان به خيانت ترغيب كند.

2-2 مسائل عاطفي: مسائل عاطفي از علل اصلي خيانت در زنان است. معمولا ابتدا خيانت عاطفي اتفاق مي افتد و سپس خيانت جنسي نيز در پي آن رخ ميدهد. خانم 26 ساله اي مي گويد « همش تنها باشي ، وقتي شوهرت فقط غرورت رو خرد كنه ، خسته مي شي . نياز به يكي داري باهاش حرف بزني، حرفت رو بفهمه».

2-3 ازدواج نامناسب: ازدواج با انگيزه مالي از علل ديگر مهم خيانت زنان است. در برخي موارد مردان با انگيزه مالي با خانمي بعضا مسن تر از خود ازدواج ميكنند و اقدام به خيانت ميكنند.

2-4 سوء رفتار: در بعضي موارد زنان به دلايلي مانند عدم بلوغ هيجاني، عدم برخوداري از حمايت قانوني در مقابل مسائلي مانند اطلاع از روابط فرازناشويي يا خشونت و بي توجهي همسر از خيانت به عنوان وسيله براي انتقام و آرام شدن خود استفاده ميكنند. يكي از علل اصلي خيانت در زنان، آگاهي يافتن از خيانت شوهرانشان است. براي مثال خانمي داراي فرزندان دختر 3 و 10 ساله بيان مي كند «: شوهرم به مسافرت ها ي خارج از كشور مي رفت و به من خيانت مي كرد. من هم بعدِ 13 سال براي اولين بار خيانت كردم و حالا مجبورم كرده توافقي و بدون هيچ حق و حقوقي از هم جدا شويم».

2-5 عدم حضور همسر: عدم حضور همسر به دلايل مختلف از جمله ترك منزل ممكن است اتفاق بيفتد . يكي از علل اصلي خيانت، عدم حضور همسر عنوان شد . در اين مورد آقا 31 ساله اي مي گويد : هر بار قهر مي كرد و بعد من مجبور بودم برم دنبالش و خواستشو قبول كنم اين دفعه كه قهر كرد بهش گفتم برگرده، برنگشت. منم بهش گفتم از حالا ديگه بهت تعهد ندارم.

 

3-مسائل مربوط به جامعه:

3-1 مسائل محيطي: محيط نامناسب موجب فراهم شدن شرايط خيانت مي شود كه از جمله مي توان به وجود اغواگران اشاره كرد . در كنار اين مسئله ، حق قانوني و شرعي كه مردان براي خود قائل مي شو ند تسهيل كننده ورود آنان به اين گونه روابط است براي نمونه ، آقايي در اين زمينه مي گويد : خصلت مرد اينه، به خاطر همين، هم در شرع  و هم قانون اين اجازه داده شده.

3-2 مسائل اقتصادي: رشد اقتصادي از عوامل مؤثر در بروز خيانت در مردان عنوان شد. خانم 24 ساله مي گويد:  8 سال پيش با همسرم به صورت سنتي ازدواج كرديم . زندگي خوبي داشتيم تا اينكه وضع مادي اش خيلي خوب شد . اوايل فقط رابطه اش در حد بيرون رفتن بود ، ولي بعدِ مدتي خودش بهم گفت كه زن صيغه مي كنه .

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

نماد

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا