محصولات

  • پروتکل درمانی
  • پرسشنامه
  • پکیج آموزشی
  • پیشینه پایان نامه
     اختلال های اضطرابی (Anxiety disorders) از شایع ترین اختلال های روانپزشکی است. ابتلای زنان تقریبا دو برابر مردان است و در ایالات متحده حدود 30 میلیون نفر دچار این اختلالات هستند.      اختلال
7/06/1397
0
پرسشنامه دلزدگی زناشویی یک ابزار خود سنجی است که براي اندازه گیري درجه دلزدگی زناشویی در بین زوج ها طراحی گردیده است. این مقیاس از یک ابزار خودسنجی دیگري که براي اندازه گیري دلزدگی بکار می رود اقتباس
در این پکیج آموزشی دکتر صاحبی به بررسی 23 باور غلط زوجین از دیدگاه گاتمن میپردازد. از نظر گاتمن یکی از عوامل دخیل در اختلالات زناشویی وجود باورهای غلط در این زمینه است که حل و اصلاح این باورها
مبانی نظري سرطان در 25 صفحه گردآوری (13 صفحه مطلب خالص) شده است و فرمت فایل نیز word بوده که قابل ویرایش میباشد. ضمنا از آنجا که ممکن است فایل ورد در برخی سیستمها با به هم ریختگی مواجه شود فایل pdf
اختلال دوقطبي

اختلال دوقطبی یا افسردگی شیدایی نوعی اختلال خلقی و بیماری روانی است. افراد مبتلا به این بیماری دچار تغییرات شدید خلق می‌شوند. اختلال دو قطبی به صورت معمول در آخر دوره نوجوانی یا اوائل دوره بزرگسالی تظاهر پیدا می‌کند.

در اختلالات دو قطبی، خلق فرد به طور مستمر و غیر عادی خیلی خوب است یا بدون تناسب و بیجا، از حالت خیلی خوب به حالت خیلی بد و افسرده تغییر می کند. اختلالات دو قطبی قبلاً بیماری مانیک-دپرسیو یا به طور ساده، مانیک- دیپرشن نامیده می شدند.

 

دوره مانيك:

مانیک در یونانی به معنای دیوانه و کلمه maniac در انگلیسی یعنی دیوانه. مشخصه اصلی این اپیزودیک یک دوره حداقل 1 هفته ای است که در آن فرد به طور غیرعادی:

- احساس سر خوشی و خوشحالی می کند

- به شدت تحریک پذیر و زود رنج است یا مود اکسپانسیو دارد(فرد به تعاملات میان فردی یا تعاملات سکشوال علاقه بی حد و حصر نشان می دهد یا دوست دارد در هر کاری و در هر پروژه ای شرکت کند)

-این رفتارها با شخصیت فرد منافات دارد و جزء رفتارهای معمولی وی نمی باشد.

-خلق فرد ممکن است بین سرخوشی غیر عادی و مستمر و زود رنجی و تحریک پذیری در نوسان باشد.

معيارهاي DSM-5 براي دوره مانيك اختلال دوقطبي:

1- حداقل به مدت یک هفته در اکثر ساعات تقریباً هر روز به شیوه غیر عادی خوش اخلاقف معاشرتی  یا زود رنج و تحریک پذیر است

2- برای افزایش انرژی یا فعالیت سه علامت یا بیشتر زیر و برای مود تحریک پذیر حداقل چهار علامت زیر وجود داشته باشد:

- عزت نفس بیش از حد زیاد

- کاهش شدید نیاز به خواب

- پر حرفی و خوش صحبت تر از قبل

- فرار افکار دارد

- حواسش یه آسانی پرت می شود

- به فعالیت های بیش از گذشته می پردازد(فعالیت های اجتماعی، شغلی، تحصیلی، سکشوال) یا پر تحرکی روانی- فیزیکی

3- در حد افراط به فعالیت های می پردازد که می تواند پیامدهای بسیار ناراحت کننده داشته باشند(مانند خرید لجام گسیخته/سرمایه گذاری مالی احمقانه)

4- عملکرد اجتماعی/شغلی یا سایر جنبه های زندگی فرد نابسامانی شدید به وجود می آید.

5- این نشانه ها را نمی توان به اثر فیزیولوژیک و مستقیم یک ماده یا یک عارضه پزشکی نسبت داد.

انواع اختلال دوقطبي:

1- اختلال دوقطبی I

2- اختلال دو قطبی II

3-اختلال سیکلوتیمیک

در DSM-IV وجه مشترک اختلال دو قطبی I و II سمپتوم های مانی بود. این دو اختلال از لحاظ شدت سمپتوم های مانی تفاوت داشتند. در DSM-V اختلال دو قطبی I یک یا چند اپیزود مانیک وجود دارد ولی در اختلال دو قطبی II هر گز اپیزودیک مانیک  وجود نداشته است و در عوض یک یا چند اپیزودیک افسردگی عمده و یک یا چند اپیزودیک هیپومانیک وجود دارد.

 

معیارهای DSM-V برای اختلال دوقطبی I

الف: معیارهای لازم برای حداقل یک اپیزودیک مانیک برآورده شده است.

ب: اختلال اسکیزوافکتیو،اختلال اسکیزوفرنی فرم، یا سایر اختلالات طیف اسکیزوفرنی مشخص یا نامشخص و سایر اختلال پسیکوتیک برای روی دادن اپیزودهای هیپومانیک و اپیزودهای افسردگی عمده توضیح بهتری نیست.

 

معیارهای DSM-V برای اختلال دوقطبی II

الف: حضور یا سابقه حضور حداقل یک اپیزود هیپومانیک، حضور یا سابقه حضور حداقل یک اپیزود افسردگی عمده

ب: هر گز یک اپیزود مانیک وجود نداشته باشد.

ج:اختلال اسکیزوافکتیو،اختلال اسکیزوفرنی فرم، یا سایر اختلالات طیف اسکیزوفرنی مشخص یا نامشخص و سایر اختلال پسیکوتیک برای روی دادن اپیزودهای هیپومانیک و اپیزودهای افسردگی عمده توضیح بهتری نیست.

د: عملکرد اجتماعی،شغلی یا سایر زمینه های زندگی نابسامانی به وجود آید.

 

اختلال سیکلوتیمیک

 ورژن طولانی تر و ملایم تر اختلال دو قطبی II است. همانند افسردگی دایم که ورژن طولانی تر ولی ملایمتر اختلال افسردگی عمده بود.  حضور نشانه های حداقل به مدت 2 سال باشد. به دفعات نشانه های هیپومانیک را تجربه می کند ولی این نشانه ها معیارهای اپیزود هیپومانی  رابرآورده نمی کند. به دفعات نشانه های افسردگی را تجربه می کند ولی معیارهای ایپیزود افسردگی عمده را برآورده نمی کند. معمولا نوجوانی و اوایل بزرگسالی شروع می شود. احتمال ابتلا به اختلال دو قطبی I و II 15 تا 50 درصد می باشد.

 

معیارهای DSM-V برای اختلال سیکلوتیمیک

الف: حداقل 2 سال طول بکشد(یک سال برای کودکان و نوجوانان)-با نشانه های هیپومانیک و افسردگی بدون معیارهای هیپومانی و افسردگی عمده

ب: در طول این دو سال (یک سال برای کودکان و نوجوانان)- دوره های هیپومانیک و دوره های افسردگی حداقل به مدت نیمی از دو سال(نیمی از یک سال برای کودکان و نوجوانان) وجود داشته باشد.هر گز پیش نیامده باشد که فرد بیش از دو ماه هیچ سمپتومی نداشته باشد.

- این سمپتوم ها عملکرد اجتماعی و شغلی فرد را مختل کرده است.

 

علل اختلال دو قطبی

علت اختلال دوقطبی هنوز به خوبی شناخته نشده است. با وجود این، به نظر می‌رسد مواد شیمیایی مغز نقش عمده‌ای در ایجاد آن بازی کنند. مواد شیمیایی مغز که انتقال دهنده‌های عصبی نامیده می‌شوند، پیام‌ها را بین سلول‌های عصبی منتقل می‌کنند. اعتقاد بر این است که مقدار بسیار زیاد یا بسیار کم این انتقال دهنده‌های عصبی باعث تغییرات خلق و خو می‌گردد. همچنین به نظر می‌رسد که اختلال دوقطبی دارای ریشه‌های ژنتیکی باشد امّا ژن بخصوصی که به این وضعیت ارتباط داشته باشد هنوز کشف نشده است. کودکانی که پدر و مادرشان (یکی یا هر دو) دچار اختلال دوقطبی باشند بیشتر در معرض خطر ابتلاء به این بیماری قرار دارند. به علاوه، سابقه  خانوادگی در سوء مصرف مواد یا دارو نیز خطر به وجود آمدن اختلال دوقطبی را تشدید می‌کند     .
برخی پژوهشگران بر این باورند که در بعضی از افراد، استعداد رشد این بیماری به طور ارثی وجود دارد که براثر عوامل محیطی (مانند رویدادهای پراسترس در زندگی، اختلال در چرخه‌های زیستی یا ریتم‌ها و الگوهای فصلی) بروز پیدا می کند. برخی عوامل دیگری که در بروز این اختلال ممکن است نقش داشته باشند عبارتند از بیخوابی مزمن، درمان با داروهای ضدافسردگی.

 

درمان اختلال دو قطبی

درمان داروئی: مهمترین داروهای تثبیت کننده خلق شامل : لیتیوم، سدیوم والپروئات، وکاربامازپین و لاموتریژین است که توسط روانپزشک با توجه به خصوصیات بیماری و خود بیمار انتخاب میشود.

ممکن است همزمان داروهای دیگری نیز استفاده شوند ازجمله داروهای کاهنده یا افزایندۀ میل جنسی، داروهای ضد افسردگی(از جمله خواب آورها، ضداضطرابها) وداروهای ضدسایکوز در مواردی که روانپریشی نیز بر دردهای بیمار افزوده شده باشد.

رفتار درمانی شناختی:  در اين روش بیمار یاد می‌گیرد که الگوهای فکری و رفتارهای نامناسب خود را تغییر داده و کنترل کند. در مورد کودکان، این روش درمانی تنها بر روی رفتار تمرکز می‌کند تا زمانی که آن‌ها درک بهتری از توانائی‌های شناختی خود به دست آورند.

خانواده درمانی: سطح درماندگی در بین اعضای خانواده، ناشی از نشانه‌های اختلال دوقطبی را کاهش می‌دهد. روان درمانی خانواده به اولیاء کمک می‌کند که چگونگی برخورد با کودکان دوقطبی خود را یاد بگیرند. این مساله در مورد خواهر و برادرها نیز صادق است.

روان درمانی بین فردی:  باعث بهبود روابط بین فردی بیماران می‌گردد و روال‌های روزانه و زمان‌بندی خواب آن‌ها را به حالت عادی در می‌آورد و به آن‌ها کنترل بیشتری بر روی زندگی و شرایط‌شان می‌بخشد.

رفرنس:

1-گنجی،مهدی(1392).آسییب شناسی روانی بر اساس DSM-5(جلد اول). انتشارات نشر ساوالان.

2-قلعه بند، میر فرهاد(1390).درسنامه روان پزشکی بالینی و علوم رفتاری. انتشارات ارجمند.

موارد مرتبط

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا