محصولات

  • پروتکل درمانی
  • پرسشنامه
  • پکیج آموزشی
  • پیشینه پایان نامه
     اختلال های اضطرابی (Anxiety disorders) از شایع ترین اختلال های روانپزشکی است. ابتلای زنان تقریبا دو برابر مردان است و در ایالات متحده حدود 30 میلیون نفر دچار این اختلالات هستند.      اختلال
7/06/1397
0
پرسشنامه دلزدگی زناشویی یک ابزار خود سنجی است که براي اندازه گیري درجه دلزدگی زناشویی در بین زوج ها طراحی گردیده است. این مقیاس از یک ابزار خودسنجی دیگري که براي اندازه گیري دلزدگی بکار می رود اقتباس
در این پکیج آموزشی دکتر صاحبی به بررسی 23 باور غلط زوجین از دیدگاه گاتمن میپردازد. از نظر گاتمن یکی از عوامل دخیل در اختلالات زناشویی وجود باورهای غلط در این زمینه است که حل و اصلاح این باورها
مبانی نظري سرطان در 25 صفحه گردآوری (13 صفحه مطلب خالص) شده است و فرمت فایل نیز word بوده که قابل ویرایش میباشد. ضمنا از آنجا که ممکن است فایل ورد در برخی سیستمها با به هم ریختگی مواجه شود فایل pdf
تحليل رفتار متقابل

 تحلیل رفتار متقابل به عنوان نظریه شخصیت تصویری از ساختار روانشناختی انسان ها به ما ارائه  میدهد و به همین منظور از یک الگوی سه بخشی به عنوان حالت نفسانی (خود) استفاده می کند.

این الگو به ما کمک میکند تا بفهمیم انسان ها چگونه عمل و رفتار میکنند و اینکه چگونه شخصیت خود را در  قالب رفتارهایشان آشکار می سازند.

نظریه تحلیل رفتار متقابل نظریه ای است که برای ارتباطات، تجزیه و تحلیل سازمان ها و مدیریت و  رشد کودک در مراکز آموزشی ارتباط بین دانش آموز و آموزگار و مددکاران اجتماعی ، پلیس و  نیروهای انتظامی و روحانیون كاربرد دارد.

اریک برن نظریه خود را بر مبنای مدل روان پویایی فروید و با استفاده از نظریات (پال فدرن) درباره حالات نفسانی خود یعنی حالات مشخصی که خود درزمان مشخص و معین ظاهر می سازد بنا نهاد و آن نظریات را به صورت سه حالت نفسانی مشاهده (والد،بالغ،کودک) تقسیم کرد.

فلسفه ی تحلیل رفتار متقابل، بر فرضیه های فلسفی  خاصی بنا شده که عباراتی درباره ی انسان، زندگی و هدف های تغییراند.

فرضیه اول: «انسان ها ذاتاً خوبند» این فرض از نهاد سرچشمه می گیرد تا از رفتار. من و تو  ارزشمندیم، خود را همانطور که هستم و تو را همانطور که هستی می پذیرم.

فرضیه دوم: «همه توانایی فکرکردن دارند» همه جز کسانی که ضایعات مغزی دارند. ما مسؤلیم که  مشخص کنیم از زندگی چه میخواهیم  و هر فردی با پیامد تصمیمات خود زندگی میکند.

فرضیه سوم: «الگو های تصمیم گیری» من و تو هردو خوبیم ولی امکان دارد گاهی اوقات درگیر رفتار های غیرخوب یکدیگر شویم که در این صورت از همان تصمیمات دوران کودکی خود پیروی

کرده ایم.

 

تعریف حالات نفسانی

ابتدا «برن» بر این عقیده است که حالات نفسانی به این صورت تعریف می شوند که هر یک تلفیقی از احساسها و تجربیاتی هستند که به صورتی همسان با یکدیگر قرار میگیرند.

به عنوان مثال، زمانی که جین متوجه شد دیر به جلسه می رسد، خاطراتی از دوران کودکی خود در رابطه با ترس از تنبیه شدن را تجربه کرد. چون این خاطره به یادش آمد احساس وحشت زدگی کرد. اگر شما راجع به این خاطرات از جین می پرسیدید او یقینا تجربه مجدد دوران کودکی خود را در این رابطه تأیید می کرد. او عواطف و هیجانات دوران کودکی را به همین نسبت تجربه می کرد. تمام خاطرات جین در رابطه با تجربیات دوران کودکیش به اضافه احساسهایی که با این تجربیات همراهند به عنوان بخش هایی از حالت نفسانی «کودک» جین تلقی می شوند.

سپس اریک برن اظهار می دارد که رفتارهای خاص هر حالت نفسانی به صورت همسان با یکدیگر پدیدار می شوند. اگر جین را پی در پی مورد مشاهده قرار دهیم، تأیید خواهیم کرد که او سه دسته علایم رفتاری متفاوت از یکدیگر را ظاهر می سازد. یک دسته از این رفتارها نشان دهنده«بالغ» او، دسته دیگر نشان دهنده «والد» او و دسته دیگه نشان دهنده «کودک» او هستند. هر یک از این علایم که یک گروه از رفتارها را تشکیل می دهند به طور همسان با یکدیگر ظاهر می شوند. 

محتوای بیشتر در این بخش: « اختلال دوقطبي واقعيت درماني »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا