محصولات

  • پروتکل درمانی
  • پرسشنامه
  • پکیج آموزشی
  • پیشینه پایان نامه
افسردگی به قدری شایع است که سرماخوردگی روانپزشکی لقب گرفته است. در هر مقطعی از زمان، 20-15 درصد از بزرگسالان، در سطح قابل توجهی، از نشانه های افسردگی رنج می برند. و حداقل 12 درصد به میزانی  از
7/12/1394
0
پرسشنامه هراس (اضطراب) اجتماعي كانور  17 آیتم دارد و هدف آن سنجش میزان هراس اجتماعی و خرده مقیاس های آن (ترس، اجتناب و فیزیولوژی)می باشد. هراس اجتماعی ترس بارز و مستمر از یک یا چند موقعیت اجتماعی یا
تفسیرهایی که معمولاً از آثار هنری به عمل می­آید، بیانگر ویژگی­های متفاوت هنرمند و آنچه آفریده است تلقی می­شود. چنانچه همر (Hammer) اظهار می­دارد؛ هنگامی‌که هنرمند تصویری را نقاشی می­کند او دو چیز
هیچ اختلال روانی پیچیده ­تر و عجیب ­تر از اسکیزوفرنی وجود ندارد. اسکیزوفرنی یک اختلال واحد نیست، بلکه مجموعه­ هایی از روان­پریشی­ هاست که با مجموعه­ ای از نشانه­ های مختلف مشخص می­شود که غرابت شدیدی
تاثير رواني بازي هاي رايانه اي

  بدون شک، جهان معاصر نسبت به دو دهه قبل ، تفاوت کیفی دارد.زیرا با پیشرفت تکنولوژی، رایانه ها وارد همه حیطه های زندگی مردم شده است. دربررسی استفاده از رایانه ، عمدتا دو کاربرد عمومی آن از قبیل بازیهای رایانه ای و اینترنت مد نظر قرار میگیرد.

  بازی های رایانه ای یا بازی های ویدئویی برنامه های نرم افزاری تعاملی هستند که عمدتا با هدف سرگرمی به وجود آمده اند. این بازی ها به بازی هایی اشاره دارد که از طریق رایانه های شخصی یا کنسول های بازی انجام می­شود و انجام آن مستلزم پردازش سریع اطلاعات و ارائه اطلاعات منطقی و فوق العاده سریع می باشد (زنگنه، ۱۳۹۱).

  در هر بازی، تعداد بسیاری تمرینات وجود دارد که میتواند موجب ترغیب و تشویق کودکان به شرکت در فعالیتها شود. نظریه ها به لحاظ تببین نوع اثر بازی بر کودکان بسیار متفاوت هستند؛ به عنوان مثال، بازی را به عنوان مؤلفه هایی از تحول شناختی و عقلانی مورد توجه قرار میدهند(پیاژه ، 1962)؛ آن را فرایندی برای رهاسازی استرسهای مرتبط با رشد و بزرگ شدن میدانند (الکیند ،1981) معتقد هستند که بازی، بازتابی از فشارهای فرهنگی بوده (اسلاتر و دامبروسکی،1969) و وسیله ای برای یادگیری مهارتی تازه میباشد (ای فینک ،2000) به دلیل جنبه نشاط آور بازیهای متفاوت، کودکان بسیاری از مفاهیم و مضامین آموزشی و شناختی را به گونه های تلویحی، ضمن انجام بازی می آموزند.

  مطالعات نشان میدهد که رابطه ای مثبت بین بازی و بهبود توجه، مهارتهای برنامه ریزی و نگرشها، خلاقیت و تفکر واگرا وجود دارد. در این ارتباط، آیزنبرگ و کایزنبری ( 2002) اظهار داشته اند که بین بازی و رشد شناختی ارتباطی قوی مشاهده میشود. همچنین، مطالعات حاکی از آن است که ارتباط مثبتی بین بازی و یادگیری وجود دارد. در پژوهشهای دیگر نیز نشان داده شده است که بازی میتواند باعث بهبود توجه، مهارتهای برنامه ریزی و طرز تلقی، خلاقیت و تفکر واگرا، عاطفه و رشد زبان شود. نتایج پژوهش بنت و همکاران (2013) نیز نشان داد که آموزش رایانه ای حافظۀ بینایی فضایی در محیط مدرسه برای کودکان مبتلا به سندرم داون امکان پذیر و مؤثر میباشد. همچنین، صلاح و همکاران(2013) در پژوهش خود گزارش کردند که بازیهای رایانه ای بر  افزایش حافظه فعال دانش آموزان دارای اختلال نقص توجه ـ بیشفعالی اثری مثبت داشته و باعث افزایش میزان حافظه فعال این قبیل از دانش آموزان میشود.

در پژوهش که توسط جوادی و دیگران (۱۳۸۸) به منظور بررسی رابطه بازی های رایانه ای با پرخاشگری و روابط والد – فرزند در دانش آموزان انجام گرفت، به منظور سنجش بازی های رایانه ای از دو شاخص بازی های رایانه ای و شاخص مدت زمان صرف شده برای بازی رایانه ای در روز و نوع بازی رایانه ای که شامل چهار نوع ( اکشن، ورزشی- رزمی، ماجراجویانه، فکری- آموزشی) بود، استفاده کردند. نتایج نشان داد با افزایش ساعات صرف شده برای بازی، پرخاشگری افزایش می یابد و البته نوع بازی رایانه ای با میزان پرخاشگری رابطه نداشت و هم چنین با افزایش ساعات رابطه والد فرزند کاهش می یابد.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا