محصولات

  • پروتکل درمانی
  • پرسشنامه
  • پکیج آموزشی
  • پیشینه پایان نامه
     اختلال های اضطرابی (Anxiety disorders) از شایع ترین اختلال های روانپزشکی است. ابتلای زنان تقریبا دو برابر مردان است و در ایالات متحده حدود 30 میلیون نفر دچار این اختلالات هستند.      اختلال
7/06/1397
0
پرسشنامه دلزدگی زناشویی یک ابزار خود سنجی است که براي اندازه گیري درجه دلزدگی زناشویی در بین زوج ها طراحی گردیده است. این مقیاس از یک ابزار خودسنجی دیگري که براي اندازه گیري دلزدگی بکار می رود اقتباس
در این پکیج آموزشی دکتر صاحبی به بررسی 23 باور غلط زوجین از دیدگاه گاتمن میپردازد. از نظر گاتمن یکی از عوامل دخیل در اختلالات زناشویی وجود باورهای غلط در این زمینه است که حل و اصلاح این باورها
مبانی نظري سرطان در 25 صفحه گردآوری (13 صفحه مطلب خالص) شده است و فرمت فایل نیز word بوده که قابل ویرایش میباشد. ضمنا از آنجا که ممکن است فایل ورد در برخی سیستمها با به هم ریختگی مواجه شود فایل pdf
اختلالات تجزيه اي

اضطراب و تعارض در اين اختلال به قدري شديد است كه بخشي از شخصيت فرد از باقي عملكرد هشيار او جدا ميشود. اين افراد دگرگوني موقتي در هشياري ميشوند كه طي آن هويت شخصي خود را از دست ميدهند، آگاهيشان از محيط كمتر ميشود و حركات جسماني عجيبي را نشان ميدهند.

در اختلال هويت تجزيه اي شخص بيش از يك شخصيت در خود پرورش ميدهد. به اين شخصيت ها دگرهويت ها گفته ميشود و در مقابل آن شخصيت اصلي ميزبان خوانده ميشود. اين اختلال قبلا اختلال شخصيت چندگانه ناميده ميشد. فرد مبتلا حداقل دو هويت يا شخصيت دارد كه هر كدام الگوي تفكر، درك، رابطه و رفتار مخصوصي به خود دارد. اغلب موارد كمتر از 10 هويت دارند. افراد مبتلا به نوعي يادزدودگي نيز دچار ميشوند. به اين صورت كه در حافظه مربوط به برخي از جنبه هاي سابقه شخصي آنها شكاف هايي ايجاد ميشود.

مصاحبه هاي هيپنوتيزمي رايج ترين شيوه براي فراخواندن شخصيت هاي چندگانه است.

 

علائم اختلال تجزيه اي:

1- سردرد یا درد خفیف در سایر نواحی بدن.

2- اختلال ضعف حافظه و خارج شدن از دایره زمان و فراموشی لحظه‌ای یا مشکل در به خاطر آوردن برخی اطلاعات فردی که قابل توجیه با فراموشی معمولی نیست.

3- تغییرات قابل توجه در رفتار بیمار به گزارش یک ناظر.

4- وجود تضاد در شخصیت و رفتار

5- گاهی دیگران رفتارها یا خاطراتی را از فرد بازگو می‌کنند که خود بیمار آن‌ها را به خاطر نمی‌آورد.

6- بیمار ممکن است خود را به نام دیگری بخواند یا خود را به عنوان سوم شخص یا «ما» خطاب کند.

7- شنیدن صداهایی از شخصیت‌های درون ذهن.

8- حملات ترس و اضطراب که حاوی ترس‌های غیرقابل توجیه و بیان باشد.

9- وجود افسردگی در شخصیت اصلی.

 

نظريه اختلال هويت تجزيه اي:

توجيه اصلي بر آشفتگي هايي در پرورش درك خويشتن دوران كودكي متمركز است. اين افراد نتوانسته اند درك منسجم خويشتن را پرورش دهند، زيرا در مقطعي از دوران كودكي آسيب شديد ديده اند. خيلي از اين افراد آسيب جنسي يا جسمي را تجربه كرده اند. شايد اين افراد بعد از تجربه آسيب با بازي شخصيت ديگر توانسته اند از شدت رواني آسيب و اضطراب بكاهند و به تدريج شخصيت در اين افراد نهادينه شده است. البته اگرچه خيلي از افراد مبتلا در كودكي دچار آسيب شده اند ولي همه كودكان كه آسيب جنسي يا جسمي شده اند دچار اختلال تجزيه اي نميشوند. لذا وراثت نيز نقش دارد. اين افراد بسيار تلقين پذير يا هيپنوتيزم پذير هستند.

طبق مدل اجتماعي-شناختي اختلال هويت تجزيه اي اين افراد واقعا در كودكي متحمل آسيب شده اند اما عوامل اجتماعي در اين اختلال نقش دارند. رايج ترين درمان اختلال هويت تجزيه اي استفاده از فنون روان تحليل گري است كه اغلب استفاده از هيپنوتيزم ميباشد.

از طريق هيپنوتيزم اين افراد را وارد حالت خلسه ميكنند و در آن حالت از آنان خواسته ميشود تجربيات دردناك را به ياد بياورند. برخي ديگر فنون شناختي را مفيدتر ميدانند بخصوص تقويت كردن كارايي شخصي فرد از طريق فرايندي بنام مداراكردن.

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا