ویژگیهای کارت­های رورشاخ

کارت شماره 1: این کارت نزد افراد بهنجار و سازگار باعث ادراک پاسخ­های کلی (w) از نوع رایج می‌شود و به همین دلیل آن را کارت خنثی می‌نامند.

شوک در این کارت به معنی دشواری آغازین با پدیده‌ها تلقی می‌شود. شوک‌های این کارت از نوع سیاه یا سایه-روشن است. پاسخ‌های بسیاری از افراد به این کارت اغلب همراه با حرکت است. مثل « عقاب در حال پرواز یا دو پرنده که فردی را به آسمان می‌برند یا خفاش در حال پرواز.

 

کارت شماره 2: تفسیر این کارت دشوارتر از کارت اولی است و به همین دلیل آزمودنی‌ها بیشتر آن را رد می‌کنند. پاسخ به این کارت کمتر از نوع پاسخ‌های رایج است. شوک به رنگ قرمز از حالات رایج این کارت است و اغلب آن را با مسائل جنسی تفسیر می‌کنند.

 

کارت شماره 3: فقدان پاسخ حرکت را در این کارت مرضی تلقی می‌کنند زیرا آن را دلیل بر ناتوانی در ارائه پاسخ حرکت می‌دانند. نسبت دادن حرکت این کارت به حیوان دلیل برانگیخته شدن احساس ناخوشایند در آزمودنی می‌دانند. پاسخ‌های رایج این کارت شامل: «دو فردی که چیزی روی آتش می‌گذارند»، «پروانه»، «پیله پروانه»، «دونفری که در حال اجرایی مراسم هستند»، «رقاصان سیاه». شوک قرمز هم در این کارت دیده می‌شود.

 

کارت شماره 4: اگر شوک در این کارت رخ دهد، از نوع سایه-روشن بوده و نشانه اضطراب شدید تلقی خواهد شد. پاسخ‌های حرکت در این کارت اغلب از نوع انسانی و مردانه هستند. اصولاً این کارت سمبل پدری است. آزمودنی‌ها اکثراً این کارت را به علت لکه‌های انبوه و حالت خشونت آن دوست ندارند.

 

کارت شماره 5: این کارت مانند کارت شماره یک به‌صورت «خفاش»، «پروانه» ادراک می‌شود. فقدان پاسخ رایج در این کارت نشانه ادراک نامتعارف یا غیرعادی است.

 

کارت شماره 6: قسمت‌های بالای و یا انتهایی این کارت ممکن است باعث ادراک اعضای جنسی در آزمودنی شوند. از این نظر این کارت را کارت جنسی لقب داده‌اند.

 

کارت شماره 7: این کارت حالت ملایمت و مهربانی را ایجاد می‌کند و به همین دلیل آن را کارت مادرانه نیز نامیدند. درواقع این کارت نماد زنانگی است و از این نظر نقطه مقابل کارت شماره 4 محسوب می‌شوند. پاسخ به این کارت بسیار دشوار است و در این مورد برون­گراها بیشتر احساس دشواری می‌کنند تا درون­گراها.

 

کارت شماره 8: دیده شدن «دو حیوان سرخ» جانبی در این کارت جز پاسخ‌های رایج است. پاسخ ندادن این پاسخ به همراه شواهدی دیگر ممکن است شوک رنگ تلقی شود. این کارت نسبت به کارت‌های دیگر حالت مطبوع در آزمودنی ایجاد می‌کند.

 

کارت شماره 9: پاسخ دادن به این کارت بسیار مشکل است و به همین دلیل این کارت حالت درماندگی در آزمودنی ایجاد می‌کند. اکثر پاسخ‌ها به این کارت انتزاعی و نمادین هستند، مثل «آخر دنیا»، «تولد بهار». اسکیزوفرنی‌ای باهوش و افراد هذیانی، عمیق‌ترین و بیشترین پاسخ‌های انتزاعی را به این کارت ارائه می‌کنند. پاسخ‌های مربوط به خشونت در این کارت فراوان دیده می‌شود، مثل «اسلحه» و «بمب اتمی». زن‌ها و مردها در این کارت به‌طور یکسان دچار شوک می‌شوند، درحالی‌که در کارت‌های دیگر چنین نیست.

 

کارت شماره 10: این کارت ازنظر مطبوع و نامطبوع بودن حد وسط بین کارت‌های 9 و 4 دارد. پاسخ حرکت در این کارت به آبی مرکزی داده می‌شود: «دونفری که دست یکدیگر را می‌فشارند». پاسخ‌های کلی به‌ندرت داده می‌شود. افراد باهوش ممکن است استثنائا موفق به ارائه پاسخ کلی خوبی به این کارت شوند. مثل «یک جشن ملی»، «یک کارناوال». در چنین پاسخ‌هایی حرکت نیز به‌طور ضمنی مستتر است.

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 https://master-phd.ir/index.php/about-us
يك آرزو: 
هميشه دوست داشتم يك منبع آنلاين فارسي در حوزه آموزش تخصصي روانشناسي ميبود تا دانشجويان نيازهاي آموزشي و پژوهشي خودشان را مرتفع سازند. اينجا، همانجا است.
علي نوري  
موسس سايت علمي آموزشي روانشناسي

اندیشه فاز یک خیابان دهم غربي كوچه سپند پلاك 12

 

مجوز

logo-samandehi
Template Settings

Theme Colors

Cyan Red Green Oranges Teal

Layout

Wide Boxed Framed Rounded
Patterns for Layour: Boxed, Framed, Rounded
بالا